… o všem, co vás zajímá
sestřička logo

1. Přijde-li k vám pacient a popisuje své zdravotní problémy, v prvé řadě si uvědomte, že nejste veterinář, ale lékař lidských bytostí, které své potíže dovedou popsat.

2. Vezměte v potaz, že to nejste vy, kdo zná nejlépe pacientovo tělo, nýbrž že je to sám pacient. Žije s ním totiž celý život a proto si nejlépe uvědomuje změny a odchylky od normálu.

3. Líčí-li vám pacient velice podrobně všechny příznaky choroby, trpělivě, a hlavně pozorně, jej vyslechněte, i když vám jejich výčet může připadat naivní. Pacient totiž, narozdíl od vás, nemůže vědět, který symptom může být pro stanovení správné diagnózy důležitý a který je zcela podružný. Proto, ve snaze usnadnit vám rozhodování, vyjmenovává všechny.

4. Navštíví-li vás senior, potažmo důchodce, uvědomte si, že vám své potíže určitě nepopisuje proto, že by z vás chtěl vymámit pracovní neschopenku, aby se mohl vyhnout práci.

5. Nemůžete-li, přes veškerou snahu stanovit příčinu pacientových obtíží, neposílejte jej neustále z jedné poradny do druhé (pokud snad není vaším záměrem „přihrát“ třicetikorunový poplatek a práci některým svým spřáteleným specialistům) a zajistěte pacientovi důkladné souhrnné vyšetření na jednom místě. Nejlépe jeho hospitalizací na krátký čas v nemocnici.

6. Jste-li specialistou, nezaměřujte se slepě a jednostranně pouze na ten svůj vlastní úsek medicíny a zkuste se nad pacientovými stesky zamyslet v širších medicínských souvislostech.

7. Nejste-li už předem rozhodnutý seniory ve vyšším věku odbývat nějakou lacinou frází, neříkejte jim nikdy, že na léčení choroby už jsou staří, nebo v jejich věku že je ta která diagnostická metoda pro ně nedostupná z důvodu její ceny. Pacient může být ochoten si ji třeba i zaplatit, pokud se domnívá, že by to prospělo jeho zdraví.

8. Vysloví-li pacient podezření na nějakou konkrétní chorobu, nemávejte nad tím přezíravě rukou a nemyslete si v duchu: co mě bude ten hloupý laik něco radit nebo namlouvat. Nikdy nevíte jak ke svému podezření dospěl a možná, že může vyplývat z úsudku daleko větší lékařské kapacity než jste vy.

9. Nevěšte si na dveře ordinace cedulky typu „Neklepat“ nebo „Pořadí pacientů určuje výhradně sestra“ a podobně. Normální pacient takové upozornění nepotřebuje a už do čekárny vstupuje s přesvědčením, že pořadí bude určováno spravedlivě. Přečtení takového nápisu v něm nutně vyvolává podezření, že před ním dostanou přednost kamarádíčci, prominenti a známí. Měla by tam však být jméno doktora a jeho specializace, jméno zdravotní sestry a případný telefonický, či jiný kontakt. A samozřejmě by tam neměla chybět ordinační doba dané ordinace.

10. Máte-li pocit, že pacient simuluje, buď mu to dokažte pečlivým diagnostickým vyšetřením, nebo jím popisované zdravotní problémy začněte neodkladně léčit. Odmítat pacienta jen pro vlastní subjektivní přesvědčení, je nejen hloupé, a neprofesionální, ale i krajně nezodpovědné, a pro pacienta může mít i fatální důsledky.

Pacientské desatero pro lékaře
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...