… o všem, co vás zajímá

Přes dvě stovky podnětů od pacientů i jejich rodinných příslušníků řešili během prvního roku své činnosti ombudsmani v šesti moravskoslezských krajských nemocnicích. Kraj je zavedl loni v říjnu, aby zlepšil komunikaci mezi pacienty a jejich blízkými, zdravotníky a manažery zdravotnických zařízení, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

obálka„Nejčastěji se jednalo o řešení problémů týkajících se zdravotního stavu pacientů, pobytu v nemocnici, regulačních poplatků. Ombudsmani řešili i žádosti o prověření postupu lékařů při ošetření a léčbě. Mnohdy si ale pacienti chtěli pouze popovídat o zdravotních problémech, potřebovali vyslechnout a poradit,“ uvedl hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Jiří Martinek (ČSSD).

Podle něj zájem o služby ombudsmanů postupně vzrůstá, většinou se na ně lidé obracejí osobně, ale využívají také písemnou či telefonickou komunikaci. „Důležité je, že mají jistotu, že v nemocnicích je někdo, kdo si na ně udělá čas a jejich dotaz či stížnost pomůže řádně vyšetřit. Ukazuje se, že mnohé je vysvětleno a pomoc či rada poskytnuta již při první návštěvě pacientů a jejich blízkých u ombudsmana. Ti pak většinou upouštějí od písemných stížností,“ uvedl Martinek.

Činnost ombudsmanů průběžně vyhodnocuje odbor zdravotnictví moravskoslezského krajského úřadu, který každé dva měsíce dostává zprávu o fungování ombudsmanů. Na ombudsmany se lidé v případě potřeby mohou obrátit v krajských nemocnicích v Karviné-Ráji, Třinci na Frýdecko-Místecku, Krnově na Bruntálsku, Opavě, Frýdku-Místku a Havířově na Karvinsku.

ČTK

Ilustrační foto- zdroj: zdravi.e15.cz
Ombudsmani v moravskoslezských nemocnicích měli přes 200 podnětů
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...