… o všem, co vás zajímá

Chystaný zákon o univerzitních nemocnicích počítá s tím, že zaměstnanci budou mít smluvní platy, takže státní platové tarify skončí. Na úterní zdravotnické tripartitě se proto odboráři pokusili dosáhnout změny chystaného zákona, ale neúspěšně.

nedostatek peněz ve zdravotnictví

Zdravotnické odbory trvají na tom, aby tarifní platové tabulky zůstaly i v univerzitních nemocnicích. Od ledna příštího roku se mají fakultní nemocnice a Ústřední vojenská nemocnice změnit na univerzitní zařízení.

A chystaný zákon, který vznik devíti univerzitních nemocnic zakotvuje, počítá také s tím, že zaměstnanci budou mít smluvní platy, takže státní tarify skončí. Na úterní zdravotnické tripartitě se proto odboráři pokusili dosáhnout změny chystaného zákona, ale neúspěšně.

„Dnes na tripartitě jsme nedospěli ke shodě na způsobu odměňování. Ministerstvo bude prosazovat, aby v zákoně zůstalo, že zaměstnancům univerzitní nemocnice za práci bude náležet mzda,“ řekl legislativní náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09). Zákon transformuje fakultní nemocnice na nestátní neziskové organizace, proto se podle Plíška na ně nemůže vztahovat odměňování platovými tabulkami.

Doplnění do zákoníku práce, které pro univerzitní nemocnice požadují odbory, nemá podle něj podporu ani ministerstva práce a sociálních věcí, které je garantem zákoníku práce.

Podle návrhu zákona má schvalovat podmínky pro odměňování správní rada univerzitní nemocnice složená ze zástupců státu, školy a kraje. „Nepochybně správní rada bude sledovat i určitý veřejný zájem pro odměňování zaměstnanců. Zakotveno je i kolektivní vyjednávání mezi managementy a odborovými organizacemi,“ shrnul Plíšek.

Univerzitní nemocnice budou také muset mít sociální fond, takže výdaje na sociální, kulturní a další potřeby zaměstnanců univerzitní nemocnice zůstanou zachovány na současné úrovni.

Na programu tripartity byla dnes také novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která upravuje činnost zdravotních pojišťoven. Mimo jiné má umožnit, aby za dodržování léčebného programu bonifikovaly pojišťovny klienty ročně až 1000 korunami, či přestaly pojištěncům platit obyčejné zubní plomby. Odbory pošlou připomínky ministerstvu k normě do měsíce, na program se novela dostane znovu na příštím jednání tripartity.

ČTK

Odbory chtějí platové tarify i v univerzitních nemocnicích
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Aug 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...