… o všem, co vás zajímá

Nejvyšší soud (NS) potvrdil lékárnici Sylvě Kolleové čtyřletý trest vězení za prodej velkého množství léků potřebných k výrobě pervitinu. Kolleová se trestné činnosti dopouštěla jako majitelka provozovny v Pohořelicích na Brněnsku. Soud její dovolání odmítl koncem května, nyní usnesení zpřístupnil na internetu. Zaměstnankyně lékárny Blanka Grycová, jež dostala podmíněný trest, dovolání k NS nepodala.

ruce v poutech Pohořelické farmaceutky prodaly zákazníkům léky, z nichž lze vyrobit 28 kilogramů pervitinu. Porušovaly přitom pravidla, která tento druh léčiv regulují. Léky obvykle nakupovala najatá dívka, která si přinesla více občanských průkazů, na každý z nich si koupila jeden balíček. Lékárnice vinu popíraly.

V dovolání k NS Kolleová vyjádřila názor, že zákon neporušila. Stíhání navíc označila za nepřípustné. Státní ústav pro kontrolu léčiv podle ní neoprávněně shromáždil a poskytl policii osobní údaje lidí, kteří léky v Pohořelicích nakupovali. NS ale důvod k zásahu nenašel.

„Nutno zdůraznit, že odsouzení obviněné není založeno pouze na důkazech, jejichž procesní účinnost se snaží zpochybnit, nýbrž rovněž i na důkazech dalších, které není důvodu jakkoli zpochybňovat,“ stojí v usnesení senátu s předsedou Jiřím Engelmannem.

NS shodou okolností nedávno projednával také případ další lékárnice, podezřelé z prodeje velkého množství léků výrobcům drog. Českobudějovický krajský soud v roce 2011 její případ předal do přestupkového řízení. Nejvyšší státní zastupitelství s tím nesouhlasilo a NS nyní nařídil nové projednání.

Zároveň NS potvrdil, že léčivé prostředky s obsahem pseudoefedrinu využívané k výrobě pervitinu představují takzvaný prekurzor uvedený ve skutkové podstatě trestného činu nedovolené výroby drog. Důvodem je hlavně snadnost přípravy pervitinu z tohoto typu léků, což obhajoba jihočeské farmaceutky zpochybňovala.

Výroba si podle NS nevyžaduje drahé laboratorní přístroje, těžko dostupné suroviny ani odborně kvalifikovaného pachatele. „Pro závěr o poměrně snadném extrahování pseudoefedrinu ze zmíněného léku a jeho proměnu v pervitin svědčí i podmínky, za nichž lze tuto výrobu provozovat, ale též značný počet ilegálních výroben pervitinu každoročně odhalených,“ rozhodl soud.

ČTK

NS potvrdil lékárnici čtyřletý trest za prodej léků výrobcům drog
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...