… o všem, co vás zajímá
leky Před závěrečným schvalováním je po středečním druhém čtení novela, která by měla zabránit možnému korumpování lékařů a lékárníků ze strany farmaceutických firem. O některá opatření se vedly spory. Zřejmě zůstanou bonusy v lékárnách, které ministerstvo zdravotnictví původně chtělo zakázat.

Jde o to, že řetězcové lékárny dávají pacientům na léky na recept třicetikorunový bonus, kterým jim kompenzují regulační poplatek. Nakonec patrně zvítězí stanovisko, podle kterého by jejich konec omezil hospodářskou soutěž.

Ministerstvo původně argumentovalo, že lékárny účtují zdravotní pojišťovně lék bez bonusu. Pojišťovna úhradu započte pacientovi do ochranného limitu, a pokud ho pacient překročí, pojišťovna peníze vrací a tím zaplatí částku dvakrát.

Vedle bonusů byl spor i o návštěvy zástupců farmaceutických firem v ordinacích lékařů. Ministerstvo chtělo, aby byly možné jen mimo ordinační dobu. Ustoupilo ale požadavku zdravotnického výboru, a tak novela by měla kompromisně stanovit, že návštěva zástupce nesmí omezit lékaře v poskytování zdravotních služeb.

Novela zákona o reklamě se týká i pohřebnictví, zakáže ji na pohřební služby ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb. Předloha rovněž omezí sponzoring kongresové turistiky. Stanoví, že jim lze hradit jen zdůvodnitelné výdaje – na dopravu, stravu, ubytování a registraci.

Norma zakáže předepisovat a vydávat léky na recept v souvislosti s reklamními pobídkami. Zakáže loterie a spotřební soutěže na léčiva a zařazuje nově dohled lékového ústavu na potraviny pro zvláštní lékařské účely. Za porušení zákona je pokuta až 15 milionů korun.

Poslanci dnes neschválili návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) na zkrácení lhůty mezi druhým čtením a závěrečným schvalováním normy. Sněmovna tak bude o předloze rozhodovat patrně až na červnové schůzi.

ČTK

Novela o regulaci reklamy na léky je před schvalováním
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...