… o všem, co vás zajímá

Na letošní sezónu Muzeum řemesel v Letohradě připravilo pro návštěvníky unikátní expozici. Od května si lidé mohou prohlédnout dvě stomatologické ordinace, rentgen, ojedinělou gynekologickou ordinaci z roku 1924 a operační sál z roku 1960.

V první části se návštěvníci ocitnou u zubaře v měšťanském bytě dentisty. Nechybí zde například jedna z prvních vrtaček, poháněná šlapáním na pedál. Zubařský zákrok nebyl tehdy zdaleka tak příjemný jako dnes, vrtání trvalo mnohem déle a o nějakém chlazení vodou nebyla ani řeč. Druhá ordinace dentisty je z let 1940 – 1960, její součástí je například i funkční vrtačka poháněná elektromotorem, která byla do Čech přivezena z Ameriky v rámci tzv. Marshallova plánu evropské obnovy po 2. sv. válce. Odvážný návštěvník si zde tak může nechat od průvodce vyvrtat i zub.

Muzeum řemesel Letohrad_expozice - ordinace V další části si pak návštěvníci mohou prohlédnout rentgenovou místnost a gynekologickou ordinaci. Dřevěné gynekologické lehátko a některé nástroje dnes nahánějí spíše hrůzu. Za pozornost jistě stojí i skládací postel, „Horské slunce“ a rentgenový přístroj – i ten dnes vypadá úplně jinak.

Poslední část expozice se věnuje chirurgii, k vidění je zde operační stůl, umělá plicní ventilace, staré sterilizátory a rehabilitační pomůcky.

Bohatě zastoupené jsou zde elektroterapeutické a masážní přístroje, v té době velice oblíbené léčebné pomůcky. Je zde i elektroterapeutický přístroj Violet Ray, který si zahrál ve filmu Postřižiny, natočeného podle knihy Bohumila Hrabala.

Nová expozice ukazuje lékařství trochu jinak, než je známé dnes, návštěvníci si jistě odnesou skvělý zážitek. A pokud přinesou staré zdravotnické pláště, boty, čepice a odznaky, budou mít vstup zdarma! Muzeum řemesel Letohrad - budova

 

 

 

Nově otevřená expozice „Zubní a gynekologická ordinace“
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...