… o všem, co vás zajímá
lékař Dostat po Novém roce chřipku a jít si k doktorovi pro neschopenku by nemuselo být jen tak. Lékaři varují, že kvůli povinnému zavedení elektronické komunikace 
s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) se systém na začátku roku 2014 zhroutí.

„Dvacet procent lékařů nemá počítač a jsou ve věku, kdy už se s ním nenaučí pracovat. Co s nimi – vyhodíme je? Mají mnohaletou praxi, jsou to dobří lékaři a nejsou na ně stížnosti. Čtyřicet procent lékařů navíc nemá adekvátní připojení. Týká se to především praktiků, kteří neschopenky píšou nejvíce. Pokud tedy tato věc bude povinná, systém se zhroutí. Už jsem jednou zažil, že na čtyři hodiny vypadlo připojení. To pak bude pacient čtyři hodiny čekat na neschopenku?“ ptá se Michal Sojka, mluvčí České lékařské komory.

Šéf komory Milan Kubek by se měl proto příští úterý setkat s ministrem práce a sociálních věcí v demisi Františkem Koníčkem.

„Přestože ČSSZ zavedla 
e-podání dokumentů jako vůbec první organizace veřejné správy a průběžně o něm informuje všemi dostupnými prostředky, lékaři tuto formu komunikace bohužel zatím tolik nepoužívají,“ podotýká ministr Koníček.

Komora se ovšem ohrazuje proti tomu, že by byli všichni řádně informováni. „Zákon byl přijat, aniž by k němu byla nějaká diskuse. ČSSZ stanovila přechodnou lhůtu, která končí závěrem roku. Nebýt toho, že se nás na to minulý týden ptali novináři, o ničem bychom nevěděli, protože ČSSZ nikoho neinformovala. Nemohli jsme tak na změnu lékaře ani připravit,“ zlobí se Michal Sojka s tím, že elektronická komunikace bude povinná i pro všechny zaměstnavatele, kteří ale o novince často také nic netuší.

Dobrovolná báze

Podle Františka Koníčka je ovšem elektronická komunikace v zájmu samotných lékařů – šetří čas i peníze, je možné ji využít 24 hodin denně odkudkoliv bez cestování po úřadech, jen s připojením na internet a s elektronickým podpisem či datovou schránkou. Nejde navíc o nic zcela nového. „Technické řešení, které umožňuje elektronické podání a následný příjem určených dílů neschopenky, mají ošetřující lékaři k dispozici už od roku 2010,“ vysvětluje ředitel ČSSZ Vilém Kahoun.

Ačkoliv lékařská komora 
s přínosy elektronické komunikace souhlasí, nechala by ji na dobrovolné bázi. Motivovat k jejímu užívání by podle Michala Sojky mohla například nějaká forma zvýhodnění.

„Dočasným řešením je, že ministr přikáže ČSSZ, aby prodloužila přechodné období o rok a pak se s tím vypořádala sněmovna. Druhou cestou je zákonné opatření, které vláda může navrhnout Senátu, kde by se z věty „komunikuje pouze elektronickou formou“ vyškrtlo slovo pouze,“ navrhuje Michal Sojka s tím, že pro odsunutí povinnosti elektronických neschopenek je i ministr zdravotnictví Martin Holcát, který zná situaci ve zdravotnictví. Rozhodnout ovšem musí šéf sociálních věcí, do jehož kompetencí problém spadá.

Autor: Michaela Koubová, Náchodský deník

Ilustrační foto- zdroj: www.ceskatelevize.cz

Neschopenky přes net? To nepůjde, říkají lékaři
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Dec 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...