… o všem, co vás zajímá

Městská nemocnice Ostrava pokračuje ve využívání nejnovějších nanotechnologií, které mají pomoci zvýšit hygienu a čistotu. Po aplikaci speciálního nástřiku na některých odděleních, byl postřik poprvé využit i pro nově zakoupený sanitní vůz, řekl novinářům ředitel nemocnice Tomáš Nykel.

nanotechnologie Technologii pro nemocnici aplikuje pražská firma NanoGT, která na vývoji spolupracovala s japonskými firmami. Účinnost nástřiku pro zdravotnické zařízení ověřoval Zdravotní ústav v Ostravě.

„Provedl vyhodnocení účinků nástřiků v naší nemocnici, které ukázalo, že jsme dosáhli více než padesátiprocentního zlepšení mikrobiální čistoty ovzduší na odděleních JIP a ARO,“ uvedla mluvčí nemocnice Darina Majková. Podle ředitele nemocnice Tomáše Nykla vyšel nynější nástřik sanitky asi na 4000 korun. „Do budoucna bychom pochopitelně rádi nechali ošetřit všechny sanitní vozy, nicméně teď je to o ekonomice. V tuto chvíli počítáme, kolik nás vyšla finančně údržba a dezinfekce sanitky dosud, a jak by to vypadalo, kdybychom jeli v režimu nanotechnologií,“ uvedl Nykel. Dodal, že pokud se finanční výhodnost prokáže, nemocnice začne nástřik využívat i u sanitek. „V každém případě bychom na tuto ochranu přešli, protože je to zvýšení komfortu pro pacienty a také ušetření práce personálu záchranné služby,“ dodal.

Ředitel společnosti NanoGT Jaromír Hanačík ČTK řekl, že nástřik vydrží po dobu minimálně dvou let. „Suspenze, kterou máme, je koloidní roztok titanu a stříbra. Je tam ještě voda, která slouží jako médium, aby se to mohlo nanášet. Jakmile zapůsobí na ten roztok světlo, dochází k oxidaci neboli spalování všech mikroorganismů a vlastně k desinfekci,“ uvedl Hanačík. Dodal, že účinek je okamžitý. „Jakmile na to přijde jakékoliv světlo, tak to začne fungovat,“ řekl. Nástřik je podle něj vysoce chemicky odolný a mohou se na něj používat i další čistící prostředky. „Sanitace se mohou provádět dál, ale rozhodně doporučujeme prodloužit intervaly mezi jednotlivými čištěními,“ řekl Hanačík.

Ostravská městská nemocnice má nyní pro převozy pacientů k dispozici 25 sanitek. Nový sanitní vůz opatřený nástřikem bude sloužit pro dopravu raněných, nemocných a rodiček.

ČTK

Nemocnice v Ostravě pokračuje ve využívání nanotechnologií
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...