… o všem, co vás zajímá
lékař  

 

 

 

Dluh ve výši téměř miliardu a půl vyřeší vedení Fakultní nemocnice u svaté Anny propuštěním víc než tří set zaměstnanců. První výpovědi už padly.

Lékaře, sestry i další personál z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně čeká v následujících měsících místo cesty na operační sál cesta na úřad práce. Každý desátý zaměstnanec totiž dostane výpověď. Vedení nemocnice přesto ujišťuje, že pacienti změny nepocítí.

Propouštění začalo už v květnu. „Dali jsme čtyřiadvacet výpovědí pro nadbytečnost a dvě byly dohodou,“ sdělila mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.

Vedení v současné době uvažuje o propuštění deseti procent lidí. „Bude se týkat celého spektra profesí,“ dodala mluvčí. O práci tak přijdou lékaři, sestry i další personál.

Zaměstnanci se propouštění báli už delší dobu. „Nemocnice má obrovské dluhy. Za posledních několik let se tu jen střídají ředitelé a každý přináší vlastní koncepci, jak to vyřešit. Byla otázka času, kdy sáhnou na pracovní sílu. Místo nemá jisté asi nikdo,“ sdělil jeden z lékařů, který si nepřál zveřejnit své jméno.

O vzniklé situaci se chce bavit málokdo. „Lékaři se o propouštění bojí mluvit. Nevědí, co přesně se stane. Někde to řeší odchody na mateřskou, ale na každé klinice někdo musí odejít,“ informovala lékařka, která zná poměry v nemocnici.

Další doktor dodal, že o propouštění se zaměstnanci dozvěděli přímo od vedení nemocnice. „Není to tedy jen nějaká šeptanda, nadřízení nám o tom řekli oficiálně. Nový ředitel dostal za úkol stabilizovat hospodaření nemocnice. Škrtá, kde se dá,“ poznamenal zdravotník.

Lékař ze svatoanenské nemocnice Petr Kus, který je krajský koordinátor Lékařského odborového klubu, upozornil, že čísla, kolik lidí odejde, ještě nejsou definitivní. „Stále se o tom jedná. Co a jak se bude dít, je věc ředitele. Každopádně se to neděje nijak hromadně a bez rozmyslu,“ prohlásil Kus.

Na konci loňského roku ve fakultní nemocnici pracovalo 3152 lidí, z toho 536 lékařů. Hlavní důvod pro snižování stavu je ekonomický. Dluhy zdravotnického zařízení se totiž blíží k miliardě a půl. Zhruba polovina závazků je po splatnosti.

Ředitel Martin Pavlík se funkce ujal na konci března poté, co rezignoval Josef Čekal. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček plánuje na místo ředitele vypsat výběrové řízení. Poslední ředitel, který ho podstoupil, byl v roce 2008 Petr Koška.

Vedení nemocnice tvrdí, že pacientů se propouštění nijak nedotkne. Nehrozí prý zavírání oddělení ani krácení jejich ordinační doby.

Lidé tomu ale příliš nevěří. „I teď už tam podle mě lékaři slouží spoustu přesčasů. Když jich část vyhodí, riskují, že ostatní budou unavení a neodvedou tak kvalitní práci. Nebo odejdou sami třeba do zahraničí,“ myslí si například Brňanka Markéta Toušlová.

ČTK

Ilustrační foto- zdroj: Shutterstock

Nemocnice propustí stovky lidí
5 (100%) 1 vote

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...