… o všem, co vás zajímá

Oblastní nemocnice v Náchodě, pod kterou spadá například i rychnovská nemocnice, přeložila u zhruba dvou desítek klientů Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) a Oborové zdravotní pojišťovny (OZP) plánované operace na příští rok.

Batist ČTK to řekl mluvčí náchodské nemocnice Lukáš Holub. Důvodem jsou podle něj limity úhradové vyhlášky, které nemocnici stanoví množství zdravotních výkonů nasmlouvaných pro klienty pojišťovny. Nemocnice ale pokračuje v jednání s pojišťovnami, dnes se například dohodla se zástupci ZPMV, řekl Holub.

„U klientů obou pojišťoven jsme plánované operace odložili, pacienty jsme kontaktovali a nabídli jsme jim lednový termín. Současně jsme je informovali, že pokračují jednání s pojišťovnami a že se situace ještě může změnit,“ řekl Holub. Část pacientů nemocnice na přeložení na lednový termín již kývla, další lidé chtěli situace řešit jiným způsobem. „Klientům samozřejmě říkáme, že v případě, že dojde s pojišťovnami k dohodě, jsme schopni jim ještě nabídnout termín do konce roku,“ řekl Holub.

Během dneška se nemocnice dohodla se ZPMV a uzavřela dohodu o zajištění péče pro pojištěnce této pojišťovny v plném rozsahu. „Zároveň se obě strany dohodly na pravidelných konzultacích vývoje situace k zajištění péče pro pojištěnce této pojišťovny,“ řekl Holub. Nemocnice podle Holuba nyní kontaktuje pojištěnce ZPMV a nabídne jim přesun operací z příštího roku. „Týkat se to bude zhruba desítky pacientů,“ uvedl Holub.

Ředitel královéhradecké pobočky ZPMV Tomáš Jelínek dnes po jednání s ředitelem náchodské nemocnice Miroslavem Vávrou ČTK řekl, že klienti ZPMV, kterým nemocnice oznámila, že do konce roku jim nebude provedena plánovaná operace, budou nemocnicí opět obeslání. „Tentokrát s informací, že operace bude v původním termínu nebo v nejbližším možném. O naše klienty je bezezbytku postaráno,“ řekl Jelínek. Dodal, že pacienti vůbec nemuseli být znejistěni, kdyby nemocnice informovala o problémech pojišťovnu dřív než média.

Náchodská nemocnice před týdnem oznámila, že od 28. října nebude brát na plánované operace klienty ZPMV a OZP. Uvedla také, že od 4. listopadu přestane brát klienty České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP). Výjimkou budou stavy vyžadující akutní péči. Nemocnice také uvedla, že omezení se nedotkne porodnic a novorozeneckých lůžek. Mluvčí ZPMV a ČPZP v minulém týdnu uvedly, že neexistuje žádný reálný důvod k omezování služeb poskytovaným klientům a vyzvali je, aby se v případě komplikací obrátili na pojišťovnu, které jim zajistí péči v jiné nemocnici.

Úhradovou vyhlášku kritizuje Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů, žádá novelu, aby ještě do konce roku šlo do nemocnic víc peněz. Ministerstvo to odmítlo, vyhlášku nelze podle něj už změnit. Letošní úhradovou vyhlášku označil dnes Ústavní soud za protiústavní, nechal ji ale v platnosti do konce příštího roku, aby podle ní mohly pojišťovny ještě doúčtovat péči.

 

ČTK

Ilustrační foto: BATIST Medical a.s.

Nemocnice Náchod přesunula kvůli úhradové vyhlášce první operace
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...