… o všem, co vás zajímá
lékař Ve zdravotnictví se tomu říká „optimalizace“. Podle Mf Dnes se jedná o střet zájmů: zdravotní pojišťovny si platí člověka, který nemocnicím coby protistraně radí s optimalizací neboli jak z pojišťoven vyždímat co nejvíc peněz. A má na to soukromou firmu. Informace o těchto praktikách, jež mohou vést i k trestnímu stíhání, vyvolaly v parlamentu pozdvižení.

Jak si nemocnice zajistí lepší příjmy? Jsou na to speciální triky, které uměle zkomplikují diagnózu pacienta a péči prodraží.

Hitem ještě loni bylo třeba vykázat místo péče o obyčejného novorozence (což je u středně velké nemocnice práce za zhruba 8,5 tisíce korun) kód imobilita. V tu ránu se pro pojišťovnu novorozenec ocitne v jiné kolonce a ona musí zaplatit přes pětadvacet tisíc.

„Z logiky věci je jasné, že novorozenec jaksi nechodí. Na jeho péči to nic nemění, práce lékařům nepřibyla,“ kroutí hlavou bývalý ředitel VZP Pavel Horák, za jehož šéfování začala pojišťovna kontrolovat podvody s vykazováním.

V USA se jedná o těžký federální zločin, za který jde každý rok do vězení několik manažerů nemocnic. „Málokdo ví, že máme stejné zákony. Bohužel vedení nemocnic si neuvědomuje, že nejde o hru s čísly, ale o zločin,“ upozornila právnička Jolana Těšinová minulý týden v Poslanecké sněmovně a způsobila tak „paniku“.

Určí pravidla, radí, jak je obejít

Doktor Petr Čech je odborník na vykazování péče, kterou nemocnice chtějí zaplatit od pojišťoven. Pracuje pro sdružení, které platí zdravotní pojišťovny – Národní referenční centrum (NRC), kde vytváří nová pravidla pro to, jak mají nemocnice v daném roce svou práci účtovat.

Takzvaný systém DRG.

A pak je tu soukromá firma Consult Hospital. Nabízí nemocnicím službu: zaplaťte, známe nejlépe systém a jeho díry, takže můžeme mimo jiné efektivně pomoci k penězům od pojišťoven. A tady sedí opět doktor Petr Čech – je totiž polovičním majitelem firmy.

Křišťálově jasnější střet zájmů se vidí málokdy. Zdravotní pojišťovny si už léta samy platí člověka, který protistraně radí, jak z nich dostat co nejvíc peněz.

Mnohé nemocnice si totiž firmu najímaly, aby jim pomohla takzvaně „optimalizovat“ léčbu pacientů. „To znamenalo, že si nemocnice najednou vzpomněla, že zapomněla VZP vyúčtovat některé komplikace u pacientů. Takže jsme jim pak dopláceli desítky milionů,“ popisuje bývalý ředitel VZP Pavel Horák, pod jehož vedením si pojišťovna začala „optimalizaci“, odborně řečeno upcoding, hlídat.

Trik s „optimalizací“ dělá podle propočtů firmy, která se falešným vykazováním zabývá a své výsledky představila minulý týden v Poslanecké sněmovně, až dvě miliardy korun ročně. Jsou to peníze vyplacené zbytečně z veřejného zdravotního pojištění.

Přitom nad vykazovanými komplikacemi zůstává rozum stát.

Třeba před rokem či dvěma bylo hitem „zkomplikovat“, a tím pádem prodražit péči o novorozence nebo vozíčkáře kódem „imobilní“. Přitom tito lidé jsou nepohybliví jaksi z principu, ne že by se právě kvůli tomu ocitli v nemocnici.

Největší zdravotní pojišťovna se na tyto podvody zaměřila, a tak Národní referenční centrum muselo měnit i pravidla pro vykazování péče. Tedy – práce pro pana doktora Čecha. A protože jeden trik pojišťovna zarazila, takže podle nových pravidel už nejde imobilitu přilepit k diagnóze pacienta jen tak, je tu stále ještě firma, která poradí nemocnicím jiný trik. Letošním hitem je inkontinence.

„Nejprve pravidla zkomplikují a pak vám radí, jak se tomu vyhnout,“ popsal Miloslav Ludvík, šéf Fakultní nemocnice Motol.

Mezi špitály, které služeb firmy využívaly, patří ostravská fakultní nemocnice. „Ušetřili nám určitě miliony nebo desítky milionů korun. Poměrně vysoké sumy to byly,“ říká ředitel Petr Němeček. O tom, že spolumajitel této firmy pracuje pro NRC, prý nic neví.

Sám Čech ve své práci střet zájmů nevidí. „Změny v DRG sice prezentuji ročně na národní konferenci, jenže se podílím jen na části vývoje DRG,“ říká. „Poskytuji také analytické a poradenské služby nemocnicím i pojišťovnám v oblasti efektivity, kvality a úhrad péče, což dělají všichni externisti. Optimalizace produkce nemocnic k nim patří.“

Pro představu: jen VZP při loňských kontrolách v nemocnicích zjistila podvodné vykazování za 212 milionů korun, z toho jedna nemocnice má vracet 65 milionů korun, což je pro ni likvidační.

„Bude to téma, o němž chceme hovořit s nemocnicemi při jednání o vyúčtování za rok 2012,“ sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

A byznys Petra Čecha? „Má to určitě veliký etický rozměr. Jenže narážíme na personální nedostatečnost. Nemáme dost odborníků,“ posteskl si náměstek ministra zdravotnictví, předseda správní rady VZP a člen představenstva Národního referenčního centra (NRC) Petr Nosek. Totéž tvrdí i ředitel NRC Pavel Kožený.

„Dejte mi deset jiných lidí a já to vyřeším,“ říká s dovětkem, že na doktora Čecha osobně dohlíží, takže je vše v pořádku.

Jak se čaruje s cenami operací
Pacient
Má srdeční selhání, diagnóza číslo DRG 0535. Léčba ve středně velké nemocnici, bez komplikací. Cena za léčbu 18 000 Kč

Nemocnice
Operuje pacienta se srdečním selháním. Chce více peněz. Konzultační firma poradí optimalizaci neboli navýšit komplikovanost pacienta: buď přidá ještě kód diagnózy R 263 imobilita, nebo přidá R15 inkontinence, nebo J91 pohrudniční výpotek.
Celková cena vzroste na 33 000 Kč
Národní referenční centrum
Založeno v roce 2003, platí si jej zdravotní pojišťovny. Mimo jiné stanovuje ceny skupin, do kterých se dělí zdravotní péče. Každoročně dává do souvislosti diagnózy nemocných a náklady na jejich léčbu. Toto má na starosti především MUDr. Petr Čech.

Consult Hospital
Vznikla v roce 2006, její spolumajitel MUDr. Petr Čech nabízí nemocnicím konzultace, mimo jiné jak „optimalizovat“ náklady, což v praxi znamená, jak vykazovat a jak navýšit ceny za léčbu.

Zdroj: Lenka Petrášová, Mladá fronta Dnes

Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Zář 2017 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...