… o všem, co vás zajímá
Vitamin D Pod pojmem „vitamin D“ se skrývá několik sloučenin, které si jsou podobné chemickým složením. V lidském těle se vyskytuje vitamin D3 neboli cholekalciferol a např. D2 se využívá v léčbě hypovitaminózy. Funkce vitaminu D je úzce spjatá s metabolismem vápníku. Společně s A, E, K patří mezi vitaminy rozpustné v tucích.

Jak vzniká vitamín D v těle?

V těle savců vzniká hlavně působením slunečního záření na kůži. Paprsky UV záření přeměňují látku zvanou 7-dehydrocholesterol  na provitamin D3, který poté přechází na samotný vitamin D3 – cholekalciferol. Ten ale ještě není aktivní. Pomocí speciálních D vázajících proteinů (DBP – D binding proteins) je přenášen krví do dalších orgánů. Prvním z nich jsou játra, ve kterých je přeměněn na kalcidiol (25-hydroxycholekalciferol). Druhým ledviny, v nichž probíhá poslední reakce a vzniká kacitriol (1,25-dihyroxycholekalciferol). Ten již je účinnou látkou.

Působení a nedostatek vitamínu D

Vitamin D3 může být také přijímán v potravě. Nachází se především v rybím tuku a mase, v játrech, mléku a vejcích.  Účinná forma tohoto vitamínu, kalcitriol, působí především na střevo, kde zvyšuje vstřebávání vápenatých kationtů. Dále zamezuje jejich vylučování v ledvinách. Tím zvyšuje plazmatickou koncentraci vápníku a usnadňuje mineralizaci kostí. Kalcitriol se tedy vytváří při nedostatku vápníku v krvi. Pokud je vápníku moc, tělo vyrábí jen málo účinné formy.

V případě hypovitaminózy (nedostatek vit. D) se vstřebává málo vápenatých iontů ze střeva a to může vzniknout problém hlavně v období dětství a dospívání, kdy jsou zvýšené nároky na příjem vápníku kvůli růstu. Nově vytvořené části kostí se nemineralizují a vzniká křivice (rachitis). Jejími příznaky jsou měkké kosti, které neunesou zátěž a křiví se. Děti postižené touto chorobou mívají „nohy do O“ a častější zlomeniny než ostatní vrstevníci.

Pokud nastane nedostatek vitaminu D v dospělosti, vede k nemoci zvané osteomalacie, která se vyznačuje měknutím kostí v důsledku jejich demineralizace. Stejně jako u dětí s křivicí dochází k častým zlomeninám.

K nedostatku vitaminu D může dojít nejen špatným vstřebáváním, ale také nedostatkem UV záření nebo poruchou přeměn na aktivní formu v jednotlivých orgánech, např. insuficience ledvin.

Diagnostika nedostatku vitamínu D

Klinicky může být hypovitaminóza tohoto vitaminu odhalena díky krevním testům na hladinu vitaminu D, vápníku a alkalické fosfatázy v krvi. Hodnota vit. D a vápníku je snížená, zatímco množství alkalické fosfatázy, která odpovídá kostní přestavbě, je zvýšené.

Léčba nedostatku vitamínu D

Hypovitaminóza se léčí podáváním vitaminu D perorálně ve formě tablet. Ty obsahují buď D3 izolovaný ze zvířat anebo rostlinný D2 (ergokalciferol). Vzhledem k tomu, že je to vitamin rozpustný v tucích, je třeba dát pozor na předávkování a následnou hypervitaminózu. Při ní se vápník ukládá nejen v kostech, ale také v cévách nebo v ledvinách a mohou vznikat ledvinové kameny.

Nedostatek vitaminu D
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...