… o všem, co vás zajímá
zdravotní sestra Podle průzkumu MF DNES by měl být růst platů ve většině firem vyšší než inflace. Zvyšovat mzdy se budou i v mnoha zdravotnických zařízeních v jednotlivých krajích. Jaké jsou průměrné mzdy zdravotníků?

Upozornění: Následující článek vybírá redakce sestricka.com v rámci monitoringu médií. Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete  na konci textu.

Ani přesčas plat nezvedne

Pražští zaměstnavatelé se budou v příštím roce držet spíše „při zdi“ – větší výplaty dostane málokdo. Sotva znatelně si polepší státní zaměstnanci. Mnoho velkých firem o výši platů zatím vyjednává.

Pro zaměstnance mnoha velkých firem zůstane výše jejich platu pro příští rok ještě nějaký čas tajemstvím. Řada společností totiž jednání na toto ožehavé téma teprve plánuje. Třeba Fakultní nemocnice v Motole.

„V polovině ledna proběhne velké zasedání vedení nemocnice, kde zhodnotíme dopady vyhlášky o úhradách za zdravotní péči, pravděpodobné výnosy a náklady v roce 2014, a pak se rozhodne, zda je možné zvýšení mezd, nebo nastane jejich stagnace,“ uvedla mluvčí Pavlína Danková.

K vyšším příjmům v příštím roce Pražanům nepomohou ani přesčasy. Podle průzkumu mezi uživateli portálu Jobs.cz běžně pracují přes čas téměř tři čtvrtiny zaměstnanců. Každý čtvrtý velký zaměstnavatel to pak považuje za samozřejmost a odměnu zahrnuje již do základní mzdy. Analytici tak předpokládají, že se tento trend bude prohlubovat a přesčasy bez speciální odměny budou v roce 2014 stále běžnějšími.

A jaký je vlastně průměrný plat v hlavním městě? Ve srovnání s ostatními regiony krásných 32 727 korun. Průměrný plat v zemi je totiž o sedm tisíc nižší. Pražský průměr se ale samozřejmě netýká všech zaměstnanců v metropoli – zhruba padesát sedm procent z nich na tuto částku nedosáhne.

Nejlepší a nejhorší příjmy v Praze

Nejlépe placené pozice

Vynecháme-li pozici generálního ředitele a ostatní pozice z vrcholového vedení, pak do deseti nejlépe placených pozic patří IT manager (průměrná mzda 82 896 Kč) a pilot (81 529 Kč). Mezi velmi dobře placené profese patří také lékařský poradce (77 095 Kč) nebo dealer/trader v bankovnictví (70 438 Kč).

Desítky tisíc lidí v Libereckém kraji dostanou přidáno

Polepšit by si mělo i 2300 zaměstnanců krajské nemocnice v Liberci. Podle generálního ředitele Luďka Nečesaného plánuje nemocnice v příštím roce výrazné zvyšování mezd. Respektive pohyblivých složek.

„Průměrné mzdy by se mohly v příštím roce zvednout o deset až patnáct procent. Týká se to všech pozic, od běžných zřízenců až po pracovní pozice dělníků, sestřiček, lékařů,“ řekl ředitel Luděk Nečesaný. Průměrná mzda lékaře v liberecké nemocnici je dnes přes 69 tisíc, všeobecné sestry mají více než 28 tisíc, stejně jako laboranti.

Nemocnice byla ještě letos ve ztrátě, postupně se ji ale podle Nečesaného podařilo konsolidovat. V příštím roce očekává zisk.

„Myslím, že v příštím roce by nám mělo oproti současnému stavu zůstat průměrně o 60 až 70 milionů navíc,“ zmínil ředitel nemocnice.

Firmám se v Karlovarském kraji letos dařilo, chtějí hýčkat pracovníky

S mírným optimismem hledí do nadcházejícího roku vedení Karlovarské krajské nemocnice (KKN), která v současné době zaměstnává 1350 lidí. V příštím roce neplánuje zvyšování jejich počtu, uplatnění tam však jistě najdou neurologové či lékaři se specializací na rehabilitace.

„Situace by příští rok měla být určitě lepší, pokud jde o příjmy od zdravotních pojišťoven. O kolik, to ale záleží na konečné podobě úhradové vyhlášky. Naopak, negativně by mohlo situaci ovlivnit rušení regulačních poplatků, které by naši nemocnici mohlo připravit až o 16,6 milionu korun ročně,“ zhodnotil mluvčí KKN Vladislav Podracký.

Nejistotu zatím pro nemocnici představuje také vývoj kurzu koruny vůči euru. Většinu zdravotnické techniky a materiálu totiž dováží a další oslabování koruny by podle Vladislava Podrackého mělo na české zdravotnictví v dlouhodobém měřítku negativní dopad.

Zlepšení v příštím roce očekávají také lidé z Léčebných lázní Jáchymov, kde se letos vyrovnávali s výrazně novelizovaným indikačním seznamem. Lázním, které zaměstnávají přes pět stovek lidí, novela snížila počet hostů přijíždějících na léčebné pobyty prostřednictvím zdravotních pojišťoven. „Tento pokles jsme dokázali částečně vyrovnat nárůstem zahraničních a tuzemských samoplátců. V příštím roce očekáváme stabilizaci tuzemského trhu a více hostů, kteří budou do Krušných hor přijíždět na aktivní sportovní dovolenou,“ řekla obchodní ředitelka lázní Jana Vaňková.

Karlovarská krajská nemocnice

Zaměstnanců: 1350 Průměrný plat: 27 221 Výhled: Vedení nemocnice očekává, že se její situace zlepší, co se příjmů od pojišťoven týče. O kolik, to záleží na podobě úhradové vyhlášky.

Sice o stovky, ale přece. Firmy opatrně mluví o zvyšování mezd

STŘEDNÍ ČECHY Po několika letech ekonomické agonie, přichází změna. O růstu platů v roce 2014 mluví mnohem víc manažerů než v předchozích letech. I když na nadprůměrnou škodováckou mzdu to ještě stačit nebude.

A žádné plošné zvýšení neplánují třeba ani krajské nemocnice, které také patří mezi významné zaměstnavatele. Čeká se na definitivní verzi úhradové vyhlášky, která naznačí, jaké budou mít nemocnice v příštím roce příjmy.

„Navýšení mezd zvážíme až podle vývoje v průběhu roku,“ poznamenal šéf kolínské nemocnice Petr Chudomel. A zástupce ředitele příbramské nemocnice Tomáš Hadžega dodává: „Zatím se téměř nedá nic předvídat. Udělám ale vše pro to, abychom zlepšili situaci alespoň zdravotním sestrám.“

24 537 korun letos ve třetím čtvrtletí podle statistiků v průměru brali Středočeši.

Michal Kalina, s přispěním Radky Římanové

Mzdy se na jihu Moravy zvýší v IT, průmyslu i nemocnici

Největším zaměstnavatelem v kraji je brněnská fakultní nemocnice. V současnosti tu pracuje pět a půl tisíce lidí. „V příštím roce by měly být naše příjmy podstatně vyšší. Od ledna navíc zaměstnancům vrátíme navýšení platů o 6,25 procenta, které jsme jim museli v minulém roce vzít v důsledku špatné ekonomické situace. Vše stojí na očekávaném navýšení plateb od pojišťoven,“ popisuje ředitel nemocnice Roman Kraus.

Lidem v Královéhrackém kraji porostou platy, velké firmy pomohou menším

Zatímco loni si o zvyšování platů mohla velká část zaměstnanců firem v Královéhrackém kraji nechat zdát, vyhlídky do roku 2014 jsou mnohem příznivější. Podle zjištění MF DNES se řada velkých zaměstnavatelů v kraji chystá přidat, některé fabriky budou i nabírat. Jiné mají před sebou zajímavé projekty a zakázky, jenž mohou krajské ekonomice také výrazně pomoct.

Na bohatší výplatu se oproti jiným letům mohou těšit zaměstnanci hradecké fakultní nemocnice, která patří k vůbec největším zaměstnavatelům v kraji.

„Na rozdíl od minulých let, kdy jsme v rámci úsporných opatření platy snižovali, zvýšení mezd plánujeme,“ uvedl náměstek ředitele nemocnice Zdeněk Tušl.

Platy se zvýší o zhruba 1,3 procenta. „Nejvíce se to dotkne provozních pracovníků, kteří mají platy nejnižší. Jim se zvýší zhruba o 2,8 procenta, konkrétně to dělá asi 500 korun. Zdravotníci dostanou přidáno v rozmezí od 350 do 800 korun,“ upřesnil Tušl.

V příštím roce by chtěla „fakultka“ vybudovat v pavilonu interních oborů novou lékárnu, v plánech je i rekonstrukce pavilonu infekčních chorob a kožní kliniky.

„Vše bude záviset na evropských dotacích a vývoji ekonomiky státu,“ dodal náměstek.

Přidávat se v Olomouckém kraji bude. Ale jen někde a většinou málo

Přestože jak česká, tak krajská ekonomika nezažívá nejlepší období, řada firem Olomouckého kraje bude svým zaměstnancům přidávat. Většinou však jde o nárůst mezd jen těsně nad hranicí inflace.

Největší zaměstnavatelé v regionu nejsou z průmyslové sféry, ale ze školství a zdravotnictví. Univerzita Palackého zaměstnává přes 3 800 lidí, kteří budou mít v příštím roce minimálně zachované mzdy.

Druhý největší zaměstnavatel, Fakultní nemocnice Olomouc, chce zvýšit mzdy tak, aby 3 350 zaměstnancům alespoň kompenzoval inflaci.

„S tímto návrhem jsme seznámili naše odborové organizace. Musím ocenit jejich pochopení pro složitou ekonomickou situaci v celém českém zdravotnictví a jejich rozumný přístup, který s největší pravděpodobností povede k dohodě a podpisu kolektivní smlouvy v prvních týdnech nadcházejícího roku,“ sdělil ředitel nemocnice Roman Havlík.

Dobrá zpráva. Mzdy v Plzeňském kraji porostou

Plzeňský kraj je čtvrtým v pořadí z hlediska průměrné mzdy. Vyšší platy měli ve třetím čtvrtletí roku 2013 pouze lidé v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. S částkou 23 793 korun je ale náš region pod celostátním průměrem.

Velké společnosti přidají lidem v Severočeském kraji velmi opatrně

MF DNES oslovila velké zaměstnavatele v kraji. Z ankety vyplynulo, že jejich vedení se v nadcházejícím roce chystá přidávat pracovníkům poměrně málo. Nárůsty se pohybují kolem dvou procent.

Největší zaměstnavatel v regionu Krajská zdravotní vychází z kolektivní smlouvy, která platí do června 2015 a po tu dobu garantuje stávající úroveň platů. Ta se pohybuje kolem 27 tisíc.

redakčně kráceno

Mladá fronta DNES

Mzdy 2014 ve zdravotnictví
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...