… o všem, co vás zajímá
sestricka.com Sestřička se hodně často objevuje na televizní obrazovce. Nejčastěji v nějakém „stupidním“ seriálu a má jedinou myšlenku- jak ulovit nějakého doktora. Po celou službu pak ještě řeší své osobní problémy, pohybuje se mezi ambulancí, oddělením, jednotkou intenzivní péče, operačním sálem a ještě k tomu slouží 24 hodinové služby. Takto se zlehčuje práce zdravotních sester. Skutečnost je ale jiná. Přesto většina sester je stále profesionální, milá, vstřícná a za všech situací usměvavá.

Obrať tvář k slunci a všechny stíny padnou za tebe.“ (E. Hemingway)

Povolání zdravotní sestry bylo, je a vždy bude nejen fyzicky náročné, ale především se sebou přináší velkou psychickou zátěž.

Sestry tvoří v českém zdravotnictví velkou skupinu zdravotnických odborníků s nezastupitelnou rolí v oblasti zdravotní péče. Stále častěji se ocitají v popředí pozornosti jako klíčový zdroj zajištění kvalitní ošetřovatelské péče. Jejich vzdělávání je nezbytné, aby se mohly uplatnit v oblasti podpory zdraví a prevence onemocnění, aby se mohly podílet na práci v multidisciplinárních týmech, na přiblížení zdravotnických služeb místu, kde lidé žijí a pracují, na rovnosti přístupu k péči a na rozvoji společnosti.

Zdravotní sestry, které si zvolily své povolání, mívají velmi podobnou motivaci a tou je pomáhat druhým lidem. Do své profese vstupují sestry s nadšením a s mnoha ideály. Postupem času však zjišťují, jak velkému výkonovému i emočnímu nasazení jsou vystaveny. Poměr mezi tím, co sestra vloží do své práce a ziskem z ní se může stát nerovným. Sestra pak více ze sebe více vydává, než dostává a emoční či osobní zisk z práce pak nemusí být tak velký, jak sestra očekávala.

Zátěž, která plyne z intenzivního zabývání se lidmi, kteří sami jsou ve stresu, klade vysoké nároky na osobnost sestry. Od sestry se očekává, že kromě odborné náplně práce bude také schopná pomáhat nemocnému zvládat jeho těžkou situaci. V konfrontaci s často tragickými lidskými osudy se sestry mohou cítit bezmocné. Sestra se setkává při své práci více s těžkými chvílemi života, než s chvílemi radostnými. I přes veškerou psychickou i fyzickou zátěž je toto povolání stále přitažlivé a mnoho sester ho považuje za své poslání, ve kterém vidí smysl a setrvává v něm i přes jeho náročnost a nedostatečné platové ocenění.

S čím sestra nejčastěji pracuje?

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou injekční stříkačky, dlahy, teploměry, tlakoměry a další měřicí a diagnostické přístroje, pomůcky pro odběr krve, pro výtěry a pro další druhy vyšetření, obvazová technika, dezinfekční prostředky, šikovné ruce a vlídné slovo.

Jaké stresové faktory ovlivňují sestry v jejich práci?

Určitě jedním z faktorů je, s jakými lidmi sestra pracuje. Jak se k ní chovají kolegyně, staniční sestra, lékaři a jakým způsobem mezi sebou komunikují. Velkou psychickou zátěž pro sestry představuje umírání a smrt. Občas sestra může mít pocit selhání ve spojení s bezmocností. Je vůbec možné, aby se tyto prožitky neodrazily v partnerském a rodinném životě sestry? Je možné, aby sestra přišla domů, zapomněla na pohnuté osudy svých nemocných a stala se z ní „pouze“ manželka, maminka, přítelkyně? Často přichází situace, kdy má sestra pocit, že pokud se chce plně věnovat své profesi, odbývá tím svou rodinu a nemůže být dobrou matkou a manželkou. Tento konflikt rolí může vést k frustraci a pocitům vlastní neschopnosti. Pocit marnosti může vést až k syndromu vyhoření.

 

Věřím, že si každá sestra umí najít to své slunce, ke kterému by se mohla obrátit, a které by ji zbavilo stínů, které ji tíží.

 

Mystifikace a fakta o zdravotní sestře
4.8 (96%) 10 votes

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...