… o všem, co vás zajímá

Mozek……smog mu škodí, pohádky chrání!

mozek

Smog škodí mozku a ve své podstatě předčasně způsobuje Alzheimera. Takové jsou závěry studie. Zatím to odborníci považovali spíš za nepravděpodobné, protože mozek je přece jen velmi dobře chráněný těsnou bariérou buněk, takže by ho neměly ohrozit částice, které se dostanou ze vzduchu do krevního oběhu.

Bylo ale zjištěno, že ona zmíněná bariéra není tak nepropustná, jak se zdálo.

Jako z Alzheimera

Ve studii byli zkoumané dvě skupiny dětí: jedna část bydlela v Mexico City, druhá byla z nedalekého Polotitlánu, kde je vzduch daleko čistější. Na začátku výzkumu byly zaznamenány kognitivní dovednosti dětí, po dvou letech se provedly testy znovu. Výsledky byly šokující- jak děti z velkého a znečištěného města jsou pozadu. Zejména v testech analyzujících schopnost učení a paměť. Děti se kromě testů podrobili také magnetické rezonanci a i tady byl výsledek překvapivý: zhruba v polovině případů vyšetření v mozcích dětí objevilo léze podobné těm, kterými trpí pacienti s Alzheimerovou chorobou!

„Lidé žijící ve velkých městech mají bariéru v mozku porušenou. Nalezené léze jsou vlastně otvory v této bariéře,“ shrnuje výsledky studie. Ta také zjistila, že velmi znečištěné ovzduší v místě, kde žijeme, může způsobit otok mozku a poškodit šedou kůru mozkovou.                                     

Deprese u myší

Jiný vědecký tým zkoumal, zda znečištěné ovzduší působí na rozvoj deprese. A u myší se tato hypotéza potvrdila. Zvířata byla vystavena stejnému znečištění, v jakém se běžně pohybujeme my: myši dýchaly výpary z aut, kouř z továren, prach.

Ty, které v takových podmínkách žily deset měsíců, pak měly problém při laboratorních testech paměti.Trvalo jim déle, než jejich „kolegyním“ pohybujícím se v čistém prostředí, než našly cestu k lepšímu pelíšku. A při opakovaných testech ji častěji zapomínaly, byť v této disciplíně myši obvykle neselhávají. V dalším testu pak vykazovaly známky deprese a úzkosti.

Používat!

Dobrou zprávou je, že aby jste zachránili svůj mozek, není třeba se hned stěhovat z města na venkov. Jen je třeba vědět, že se o něj musíte dobře starat. I o ten dětský.

„ Mozek je velmi dobře přizpůsobivý. Dítě, kterému rosiče čtou, na tom bude podstatně lépe než dítě, které je zanecháno celý den samo před televizí,“ tvrdí výzkumy. Podstatné je, aby stále vznikala nová spojení v mozku, tedy aby nezahálel.

Při četbě pohádek si děti živě představují děj ve své hlavě a vlastně je to výborná přípravka jejich paměti do školy. Ve studii bylo dokázáno, že premianti si výklad učitele přetváří ve své hlavě, což jim pak pomáhá si učivo lépe vybavit.

 

Mozek- jak na něj!
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...