… o všem, co vás zajímá

Rehabilitační oddělení nemocnice ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku používá originální pomůcku, takzvané stimulační prkénko. Jeho autorem je fyzioterapeut oddělení Rostislav Skýpala. Prkénko se používá k léčbě poúrazových a pooperačních stavů především nohou. Přesně definovaný trénink na prkénku zlepšuje svalovou sílu, rozsah pohybu, podporuje mízní a protiotokové funkce a snižuje bolest, sdělila ČTK zástupkyně nemocnice Radka Baková.

stimulační prkénko „Na myšlenku vymyslet jednoduchou a levnou pomůcku jsem přišel díky mým učitelům, tedy profesoru Jandovi a doktoru Švejcarovi, kteří ke stimulaci stability v prostoru používali kulové úseče a balanční sandály už před více než deseti lety. Protože pořizovací cena těchto pomůcek byla i na tehdejší dobu dost vysoká, vymyslel jsem a vyrobil doma první nestabilní prkénko,“ uvedl Skýpala.

Základem prkénka je zasádrovaný tenisový míč připevněný do desky. Od roku 2004 jej využilo několik stovek pacientů. Trénink se dá zahájit již časně po operaci či úrazu, ale pod vedením a kontrolou fyzioterapeuta. „Následně mohou být bezpečně zvládnuté stupně cvičení převedeny na opakování v domácím či pracovním prostředí. Prkénko je tedy bez kompetentního fyzioterapeuta zcela bezcennou nebo dokonce i nebezpečnou pomůckou. Při jeho správném použití však lze dosáhnout neuvěřitelné stimulace stability a svalové spolupráce pohybového aparátu během krátkého cvičení,“ uvedl Skýpala.

Dosavadní výsledky podle něj ukazují, že správně volené a nastavené stupně terapie pacientům postupně zlepšují stabilitu stoje, chůze i běhu. Snižuje se také bolest, kterou způsobuje převážně nestabilita daného kloubu. „Inovaci si pochvalují především pacienti, kteří chtějí aktivně rehabilitovat, neboť efekt je téměř okamžitý. Méně ji vyznávají klienti, kteří očekávají pouze ošetření fyzioterapeutem a nechtějí se do cvičení zapojovat sami,“ podotkl fyzioterapeut.

ČTK

Ilustrační foto – zdroj: www.obeliskval.cz

Meziříčská nemocnice využívá k rehabilitaci originální prkénko
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Dec 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...