… o všem, co vás zajímá

Máte slovo s M. Jílkovou- Máte problém najít lékaře specialistu? vysílala ČT 9.4.2015.

Přišel čas k tomu, aby některé kvalifikované lékařské výkony mohly dělat sestry. Vysokoškolsky vzdělaná sestra by mohla získat předběžnou anamnézu a poskytnout informace lékaři, nebo vyhodnotit, zda krevní tlak pacienta je v normě, odpověděl Michaele Jílkové ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. (pozn. Sestřička.com: Ony to už sestry dávno nedělají?)

prasátkoV České republice působí kolem 38 tisíc lékařů. V průměru tedy na jednoho lékaře vychází zhruba 264 pacientů. V některých obcích a městech ale nemají žádného. Na mnoha místech musí lidé za svým lékařem dojíždět desítky kilometrů a taková návštěva pak mnohdy zabere i celý den. Největším problémem je sehnat zubaře, dětského lékaře nebo jiného specialistu.

S nedostatkem lékařů se potýkají také nemocnice a to především ty krajské nebo okresní. Během loňského roku odešlo pracovat do zahraničí kolem 300 českých lékařů. Je důvodem jen špatné finanční ohodnocení, na které si již několik let ztěžují, anebo mají především mladí lékaři ještě jiné důvody k tomu,aby získali praxi mimo naše území?

Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu, která má změnit systém vzdělávání lékařů. Pomůžou změny k tomu, aby naši lékaři ošetřovali především naše občany, nebo lékařů ještě ubude? Je snadné najít specialistu, nebo je to nadlidský úkol? Lékařské kapacity také varují, že pacienty budou léčit neodborní lékaři a na těžší operace budeme jezdit za hranice a sami si je platit. Hrozí nám opravdu takový scénář?

Hosté:Svatopluk Němeček – ministr zdravotnictví ČSSD, Leoš Heger – poslanec TOP 09 a exministr zdravotnictví, prof. Pavel Haninec – přednosta Neurochirurgické kliniky FNKV, Milan Kubek – prezident ČLK, Dalibor Blažek – starosta města Aš, Ondřej Dostál – Platforma zdravotních pojištěnců a další.

Na video se podívejte ZDE.

Zdroj: ČT

Ilustrační foto- zdroj: www.brejle.net
Máte slovo s M. Jílkovou- nedostatek lékařů
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...