… o všem, co vás zajímá

Lidé s propadlým zdravotním průkazem mohou mít problémy s ošetřením u lékaře, varují zdravotní pojišťovny. Lékaři v tuzemsku by neměli akutní péči odmítnout, v zahraničí ale hrozí, že si za ošetření zaplatí.

pojištěníVýdaje tam jsou mnohonásobně vyšší a v případě neplatného průkazu nebude klientovi péče proplacena, řekla ČTK mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) Elenka Mazurová.

Nový průkaz se nepodařilo druhé největší zaměstnanecké pojišťovně s 1,2 miliony klientů doručit 16.000 lidí. Průkaz vypršel k 30. září 540.000.

„Rádi bychom vyzvali naše klienty, kteří dosud novou kartu neobdrželi a platnost jejich průkazu skončila, aby nás kontaktovali na telefonu 810 800 000. Pokud jim lékař zvláště v zahraničí odmítne bezplatnou potřebnou léčbu kvůli neplatnému průkazu, může dojít k nebezpečnému prodlení, které je zbytečné,“ doplnil vedoucí odboru péče o klienty ČPZP Emil Rakus.

Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) Hana Kadečková ČTK řekla, že v případě plánované péče by se člověku s neplatným průkazem mohlo stát, že zdravotnické zařízení v tuzemsku mu nedá termín, dokud si nevyřídí nový průkaz. Akutní péči musí poskytnout i bez průkazu. V zahraničí si člověk s neplatným průkazem péči zaplatí, pojišťovna mu ve správním řízení může přiznat úhradu, ale jen do výše úhrady v ČR.

Problém s nevyměněnými průkazy ale největší zaměstnanecká pojišťovna s více než 1,2 miliony klientů nyní nemá. Hromadnou výměnu, která trvala čtyři roky, ukončila ZPMV v roce 2012, obměněno bylo 600.000 průkazů.

„V půli listopadu bude zahájeno rozesílání průkazů novým klientům, aby je měli doma pokud možno před Vánoci,“ dodala Kadečková.

Všeobecná zdravotní pojišťovna s 5,96 miliony klientů mění nyní průkazy 3,985 milionu z nich. S výměnou začala v červnu, skončí ji v únoru 2015, řekl ČTK mluvčí Oldřich Tichý. Jak dlouho ještě je nynější průkaz platný, si každý může přečíst v pravém dolním rohu přední strany dokumentu.

Vzhledem k velkém počtu klientů, kterých se výměna týká, nelze podle Tichého vyloučit ojedinělé problémy – například když je v databázi chybná adresa. Může vzniknout tím, že pracovník pojišťovny údaje nesprávně zapsal, nebo klient nenahlásil změnu. Česká pošta, která doručení průkazů zajišťuje, vrátí nedoručitelné zásilky VZP.

 

ČTK

Ilustrační foto- zdroj: www.vzp.cz

Kadečková uvedla, že ZPMV je napojena na základní registr obyvatel a registr územní identifikace adres a nemovitostí. Změny jména sňatkem, adresy při stěhování či názvu ulice dostává automaticky. Pojištěnec musí hlásit jen změnu kategorie plátce a narození dítěte.

K úhradě péče Kadečková doplnila, že v ČR má lékař možnost ověřit si v centrálním registru pojištěnců či u dané pojišťovny, zda pacient s neplatným průkazem je nadále jejím pojištěncem. Pokud ano, péči této pojišťovně vyúčtuje a ta ji uhradí.

Lidé s propadlým zdravotním průkazem mohou mít u lékaře problém
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Dec 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...