… o všem, co vás zajímá

V případě vdechnutí (inhalace) např. pylu z prostředí se alergie ohlásí vodnatou rýmou a kýcháním. Chronický stav se označuje jako senná rýma (pollinosis). Závažnějším projevem je astma (asthma bronchiale), soubor příznaků zahrnujících především dušnost z důvodu stažení svalstva průdušinek (potíže jsou především s výdechem, který je někdy provázen slyšitelným pískotem) a dráždění ke kašli.

Vzdušný alergen také dráždí pomocná zařízení oka, což vede k nadměrnému slzení, štípání očí a zánětu spojivek.

Alergie-aktuální problém! Je-li alergen pozřen, může se alergie projevit otokem sliznice v celém rozsahu kontaktu sousta s trávicím traktem. Existuje tak možnost otoku kořene jazyka s ucpáním dýchacích cest. Mezi projevy potravinové alergie dále patří nevolnost až zvracení, křečovité bolesti břicha, průjem, později se může objevit vyrážka.Vstoupí-li alergen přímo do krevního oběhu (např. při bodnutí hmyzem), mohou příznaky nabýt celkového charakteru (a to velmi rychle). Patří mezi ně otoky, stažení orgánů tvořených hladkou svalovinou (dýchací cesty, břišní orgány) projevující se dušností a křečovitými bolestmi břicha, svědění a/nebo vyrážka.

 

 

 

 

 

Závažnou reakcí je snížení krevního tlaku z důvodu rozšíření průsvitu cév (hypotense z vazodilatace). Aktivace regulačních mechanismů těla se pak projeví jako zrychlená srdeční akce (tachykardie). Kůže je nápadně bledá s na omak lepkavým, studeným potem. Posledně jmenované příznaky odpovídají stavu označovanému jako anafylaktický šok, který přímo ohrožuje život. Je-li patrný rozvoj těchto příznaků (především celkový pocit svědění, nevolnost, počínající bolest břicha, zrychlený tep) např. po bodnutí hmyzem, neváháme s přivoláním záchranné služby.

Atopický ekzém je alergický zánět kůže. Zatímco senná rýma a asthma se projevují u předškolních a mladších školních dětí, atopický ekzém lze pozorovat už u kojenců. Jedná se o suché, šupinovité, bledě červené okrsky, objevující se u malých dětí na obličeji a na krku, u starších poté v záhybech kůže (podkolenní a loketní jamky, podpaží, meziprstí). Ekzém obvykle svědí, což vede k jeho rozškrábání a nebezpečí vniknutí mikrobů.

Příznak alergie-vodnatá rýma a kýchání.

Lékaři u léků na alergie- antihistaminik, mluví o třech generacích. Do té první patří léky opravdu silně tlumivé, jako je třeba Dithiaden, které se už ale v dnešní době ke tlumení rýmy či alergie nepoužívají vůbec.

Zástupci druhé generace jsou volně prodejné léky jako je Zyrtec nebo Zorav či Claritine. Tyto léky by Vás již neměly uspávat, ale je vždy dobré nejprve jejich účinek vyzkoušet, jak na ně tělo bude reagovat.

 

Za třetí generaci se označují moderní léky s imunomodulačním působením. Ty kromě velmi rychlého tlumení obtíží a zánětů působí podle studií dlouhodobě na imunitu. To znamená, že by měly nejen mírnit symptomy, ale celkově působit na zmírnění alergie. Díky tomu, že látky v nich obsažené se lépe „chytají na histaminové receptory“ tabletky mohou obsahovat poloviční množství účinné látky (5mg oproti 10mg) ve srovnání se zástupci druhé generace.

Ani tyto léky by neměly výrazně utlumovat. Na našem trhu jsou také dvě poměrně nová antihistaminika, která jsou zatím pouze na lékařský předpis.

K většímu balení anitihistaminik (90 nebo 100 tablet) se také dostanete pouze prostřednictvím lékaře, což vás vyjde i levněji, jelikož obvykle zaplatíte pouze doplatek za daný lék.

 U většiny léků neexistují studie, které by prokázaly, že lék je bezpečný pro plod, proto se ve většině příbalových letáků dočtete větu, že v těhotenství a při kojení se jejich užívání nedoporučuje. V případě velkých potíží se poraďte s lékařem, nejlépe alergologem nebo imunologem, který může mít k dispozici podrobnější údaje o konkrétním léku. Protože některé příznaky alergie mohou pochopitelně ohrožovat budoucí matku i nenarozené dítě, čeká vás i vašeho lékaře rozhodování, zda je větší riziko léky brát či nikoli.

Pozor na alkohol!

V letácích se dočtete, že alkohol v kombinaci s některými antihistaminiky může negativně ovlivnit bdělost. Ovšem na citlivější osoby může tato kombinace (která samozřejmě není nijak příznivá ani pro játra) účinkovat vyloženě jako léky na spaní- a to s opravdu rychlím účinkem. Zvláště pak, pijete- li alkohol brzy poté, co jste užili léky.

Léky na alergie- aktuální problém!
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...