… o všem, co vás zajímá

Už od ledna mají mít středočeské nemocnice dostatek lékařů na to, aby se jejich přesčasy zkrátily na polovinu nynějšího stavu. Nestane se to, ředitelé přiznávají, že jediným řešením je novinku obejít. Nebo jej ignorovat…

nedostatek peněz ve zdravotnictví Ještě v květnu letošního roku si středočeské nemocnice i krajské vedení lámaly hlavu nad tím, kde vezmou od Nového roku desítky lékařů navíc. Zpřísní se totiž pravidla pro přesčasy podle směrnice EU a ze současných 832 hodin za rok jich zbude jen polovina. Teď už někteří z nich přiznávají, že úloha nemá řešení.

Anebo má – nový předpis obejít. „To nařízení je zcela nesmyslné a v našich podmínkách ho nelze zavést. To vám řekne každý rozumně uvažující ředitel tak velké nemocnice, jako je ta naše. Takže já ho neřeším,“ tvrdí rezolutně ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel.

Ignoranci nového předpisu, respektive jeho obejití vidí jako jedinou šanci i krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM).

„Jiná možnost v podstatě není. I kdybychom chtěli zaplatit nové lékaře, kteří nám přesčasy odslouží, na trhu jednoduše nejsou,“ podotkla.

Pacient svou péči dostane, doktoři budou mít více smluv

Bez přesčasů se přitom nedá zajistit stávající objem péče, který kraj nechce v žádném případě snížit. A tak od ledna začnou nemocnice ještě více využívat už známého způsobu, jak získat papírově dost lidí na přesčasy při stejném počtu lékařů. Tedy řetězení smluv.

Jeden lékař bude mít kromě standardní pracovní smlouvy ještě takzvanou dohodu, nebo bude rovnou pracovat na IČO. Možné jsou i vícečetné smlouvy napříč nemocnicemi. A někde zase podle zjištění MF DNES plánují vznik dceřiné společnosti, pro niž budou lékaři pracovat.

Stále jsou však nemocnice, které se něco takového ještě zdráhají potvrdit oficiálně.

Třeba v Mladé Boleslavi podle mluvčí Kamily Hamáčkové řešení teprve hledají. Stejné je to v mělnické nemocnici, která není krajská. „Snížený počet hodin je snížený počet hodin. Bude to velmi těžké a nelze vyloučit, že to bude znamenat i omezení služeb,“ tvrdí ředitel Tomáš Jedlička.

I tak se zdá, že nařízení, které mělo doktory před náporem přesčasů chránit, se mine účinkem. „Tohle je klasická česká slepá ulička, ze které není jednoduchá a rychlá cesta ven,“ komentuje situaci mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.

O problému se přitom ví minimálně pět let. Restrikce na přesčasy měla platit už od roku 2009, Česko si z evropského předpisu dohodlo výjimku. „Po celou dobu se ale nic nedělo, doktoři chybí stále, systém vzdělávání absolventů je v rozvalu a oni prchají do zahraničí,“ dodává mluvčí komory.

Celá věc má přitom ještě jeden rozměr, a tím jsou peníze. U lékařů totiž platby za přesčasy tvoří mnohdy až polovinu jejich mzdy. A pokud by je nesloužili, nedostanou za ně ani zaplaceno.

„Já jim přeci nemůžu zaplatit za práci, kterou neudělali. Na pokles příjmů lékaři nepřistoupí, a tak by se stejně hledaly cesty, jak to obejít,“ ukazuje na další zádrhel šéf příbramské nemocnice a předseda krajského zdravotního výboru Stanislav Holobrada.

Potrestat za nedodržení postupu může nemocnice v tomto případě inspektorát práce. A jeho šéf, generální inspektor Rudolf Hahn, upozorňuje, že za to mohou dostat pokutu v řádech deseti- i statisíců, přičemž horní hranice je až dva miliony. „Jestli ale budeme příští rok mít kontroly zaměřené zrovna na tohle, to vám nejsem schopen říci. Určitě ale platí, že prověříme každý podnět, který bychom v této oblasti dostali,“ podotkl Hahn. Ani pro inspekci podle něj nebude situace jednoduchá. Třeba i proto, že návrhů na kontroly dostává velké množství.

Zdroj: Mladá fronta DNES, Zuzana Fojčíková

Lékařům přibudou smlouvy. Na neexistující přesčasy
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jun 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...