… o všem, co vás zajímá
1_rána_Rudolf Anděl 20.3.2013

 

Více než deset tisíc Čechů, kteří každý rok přicházejí o nohy kvůli nezhojitelným ranám, dostalo naději. Přední čeští diabetologové v únoru dokončili studii, která prokázala účinnost nové fyzikální metody mesodiencefalické modulace (MDM) v léčbě chronických ran. Do studie bylo zařazeno

patnáct lidí, jimž hrozila amputace dolní končetiny. Radikální zákrok po dobu klinického sledování nakonec nemusel nikdo podstoupit. U všech nemocných lékaři zaznamenali zlepšení a nastartování procesu hojení. Chronickými ranami nejčastěji trpí cukrovkáři, u nichž se projeví takzvaný syndrom diabetické nohy.

Diabetik Rudolf Anděl z České Lípy několikrát podstoupil kvůli nezhojitelným ranám amputaci prstů na pravé noze. Když mu na začátku loňského roku lékaři řekli, že se jeho stav zhoršil a přijde o celou nohu, nechtěl se s tím smířit a hledal jiné řešení. Měl štěstí. Podiatr MUDr. Emil Záhumenský ho totiž mohl zařadit do ověřovací studie, která měla za cíl prokázat účinnost nové fyzikální metody MDM v léčbě chronických ran. Spolu s panem Andělem lékaři klinicky sledovali patnáct pacientů s podobným postižením. U všech se podařilo hrozbu amputace zvrátit.

jak se vyvíjí počet nemocných v čase_obrázek

Za devadesát dní se rány zmenšily v průměru o 54 %

Cílem této studie bylo ověřit, zda při ovlivnění mikrocirkulace v periferních tkáních pomocí léčby MDM dojde ke zlepšení zdravotního stavu pacientů trpící chronickou ránou. Za devadesát dnů, kdy jsme pacienty sledovali, jsme pozorovali zmenšení rány průměrně o 54 procent. U pacientů se také nastartoval proces hojení. Proto nebylo nutné v žádném případě provádět amputaci postižené končetiny,“ potvrdil garant studie prof. Milan Kvapil, místopředseda České diabetologické společnosti a přednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice Motol.

Nezhojitelnými ránami nejčastěji trpí cukrovkáři postižení takzvanou diabetickou neuropatií. Špatná mikrocirkulace v tkáních a snížení citlivosti končetin může vést až k otevřeným hnisajícím ranám – takzvanému syndromu diabetické nohy. Lékaři jen v roce 2012 evidovali 43 248 pacientů s touto komplikací. 10 425 lidí nakonec o nohu přišlo.

Zpráva o potvrzení účinnosti metody MDM může zachránit tisíce lidí od života na invalidním vozíku. I zde ale platí, že pouze absolvování této terapie nezabezpečí stoprocentní uzdravení. Velmi důležité je včasné řešení problému a dodržování lékařských doporučení, jako je například odlehčování nohy a nošení vhodné obuvi,“ upozornil zkoušející lékař Emil Záhumenský ze Zlína.

Čtyři roky praxe v léčbě diabetické neuropatie

Metoda MDM je v Česku používána k léčbě diabetické neuropatie a chronických bolestí. Za čtyři roky absolvovalo terapii téměř 1 500 pacientů. 80 procent z nich uvedlo, že jim kúra pomohla od bolestí, pocitu neklidných nohou, mravenčení apod. Vrátila se jim také citlivost do končetin a mohli se po dlouhé době nerušeně vyspat.

Podobný vývoj sledovali lékaři i u pacientů zařazených do studie. Mnozí z nich totiž měli rány hluboké až na kost. „Bolest byla nesnesitelná. Trpěl jsem tak, že jsem ve slabé chvíli amputaci považoval za vysvobození. Po nasazení terapie MDM se mi ale velmi rychle ulevilo. Bolest ustoupila a já se konečně vyspal. Rána se mi už skoro celá zahojila,“ vzpomíná pětašedesátiletý Rudolf Anděl.

Pacient Rudolf Anděl

 

Příběh pana Rudolfa:

Pro záchranu nohy jsem musel urazit čtyři sta kilometrů

Nebyl to moc příjemný dárek k Vánocům. Ale na druhou stranu si z něj dlouholetý diabetik Rudolf Anděl z České Lípy nedělal velké starosti. Malá ranka, která se mu objevila na čtvrtém prstu pravé nohy, nevypadala hrozivě. Mezi svátky si ji ošetřoval a převazoval doma. Když ale viděl, že mu domácí léčba nepomáhá, rozhodl se jít na začátku roku 2013 do nemocnice. Z výrazů lékařů však poznal, že přišel pozdě.

„Zjistili, že se mi špatně prokrvují tkáně a že se z ranky může stát velký vřed. Když jsem šel za čtrnáct dní na kontrolu, netušil jsem, že z ní odejdu už bez prstu. Amputaci mi provedli do tří hodin,“ vypráví bývalý házenkář.

Bez jednoho prstu se dá žít, pomyslel si pětašedesátiletý senior. Jenže po několika dnech doma pozoroval, že se mu začíná tvořit další ranka v okolí pátého prstu. Rozhodl se proto, že navštíví jinou nemocnici. Chtěl mít jistotu, že jeho stav posoudí další odborníci. Jenže i ti rozhodli, že jeho stav je natolik vážný, že se nevyhne amputaci dalšího prstu. Na operačním sále ležel několik hodin.

„Měl jsem strach. Tušil jsem, že tohle není konec. Bál jsem se, že nakonec přijdu o celou nohu,“ vzpomíná pan Anděl. Začal proto hledat další možnosti, které by amputaci odvrátily. Věděl však, že nemá moc času. Objevil totiž nové rány, které se začaly nebezpečně rozevírat.

Nechtěl přijmout tak tvrdý verdikt. Život bez nohy by pro něj znamenal velkou ránu. S manželkou, také bývalou sportovkyní, trávil většinu času v pohybu. Začal proto hledat odborníky, kteří se na problematiku chronických ran specializují. Těch není v Česku mnoho. Existuje pouze třicet podiatrických center. Jeho volba padla na lékaře až z čtyř set kilometrů vzdáleného Zlína – MUDr. Emila Záhumenského.

„Věděl jsem totiž, že pan doktor má velké úspěchy. Když viděl můj stav, nebyl si jistý ani on, zda mi standardní léčba pomůže. Proto mi doporučil, abych využil možnosti zařazení do klinické studie, která ověřovala příznivý vliv metody MDM na velmi obtížně hojitelné rány. Neváhal jsem. Už dříve mi tato terapie pomohla utlumit bolesti spojené s diabetickou neuropatií,“ vysvětluje Rudolf Anděl.

Více než měsíc bydlel na vlastní náklady ve Zlíně. Terapie MDM totiž vyžaduje, aby pacient docházel na půlhodinová sezení po dobu deseti dnů. Další dny byly důležité pro docházení do ambulance, kde sestřičky prováděly „rutinní“ práci. Musely totiž každý den ránu převazovat, čistit, a správně ošetřit.

K tomu, aby se rána mohla začít správně zacelovat a uzdravovat, bylo potřebné, aby pan Anděl dodržoval správný léčebný plán. „Pan doktor mi pomohl sehnat vhodnou odlehčovací ortézu. Zdá se to skoro neuvěřitelné, ale taková jednoduchá věc se v Česku velmi špatně shání. Každým dnem ji hodlám odložit. Na cestě už mám speciální nové boty ušité na míru,“ těší se muž, kterému zbyla na chodidle už jen malá ranka, která se podle prognóz lékařů brzy zacelí.

2_rána_Rudolf Anděl 29.3.2013 3_rána_Rudolf Anděl 7.6.2013 Pacient Rudolf Anděl a MUDr. Emil Záhumenský_mensi
Lékařská studie potvrdila účinnost metody MDM pro léčbu diabetické nohy. Tisíce pacientů tak nemusí podstoupit amputaci
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...