… o všem, co vás zajímá
vfn Ve čtvrtek večer dorazilo do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze osm dospělých pacientů z Ukrajiny, kde v současné době probíhají politické nepokoje. Nemocnice pacienty přijala po předchozí domluvě v rámci humanitárního programu Medevac. V pátek byli čtyři pacienti neodkladně operováni. Vzhledem kcharakteru jejich zranění jim zde byla poskytnuta péče, kterou by jim ukrajinské zdravotnictví nebylo schopno plně zajistit.

Všichni pacienti se podrobili nezbytným vstupním vyšetřením a u čtyř z nich bylo rozhodnuto o neodkladných operacích, které lékaři provedli v průběhu pátečního dopoledne. Zbývající pacienti jsou na intenzivním pozorování, o případných operacích se rozhodne v průběhu příštího týdne.

Klinika ústní, čelistní a obličejové chirurgie pečuje o dva pacienty

Dva zranění muži byli přeloženi na Kliniku ústní, čelistní a obličejové chirurgie. Oba byli v průběhu pátečního dopoledne neodkladně operováni osteosyntézami zlomenin obličejových kostí kvůli závažným tříštivým zlomeninám v oblasti horní čelisti. Kromě toho mají oba pacienti i další přidružené zlomeniny a tržné rány. V současné době je jim zajištěna 24hodinová péče na jednotce intenzivní péče. Pacienti byli z Ukrajiny dopraveni ve stabilizovaném stavu, předpokládaná doba hospitalizace je podle odborníků 7 – 10 dnů.

O šest mužů se starají odborníci z 1. chirurgické kliniky

Dalších šest pacientů bylo zařazeno na 1. chirurgickou kliniku, kde byli dva znich vpátek dopoledne okamžitě operováni kvůli otevřené zlomenině holeně a střelnému zranění dolní končetiny. Ostatní pacienti mají např. střelné poranění břicha, průstřel hrudníku nebo zraněné dolní končetiny. O jejich případných nutných operacích se rozhodne příští týden.

Ukrajinští pacienti neohrozí běžný chod nemocnice

Příjem ukrajinských pacientů nenaruší provoz nemocnice. „Pro tak velkou nemocnici, jako je VFN, nepředstavuje příjem osmi ukrajinských pacientů žádné omezení. O jejich příjezdu jsme byli navíc informováni dopředu a na jejich příjem jsme se dobře připravili,“ uvádí Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA, ředitelka VFN a dodává: „Především dvěma pacientům, kteří byli dnes operováni na Klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie, jsme mohli poskytnout špičkovou odbornou péči na takové úrovni, kterou by jim nebylo v jejich domovské zemi možné zaručit.


O programu humanitární pomoci Medevac

Program Medevac zajišťuje Ministerstvo vnitra v úzké spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Smyslem programu je pomáhat nemocným a zraněným v případech, kdy z různých důvodů není možné poskytnout pacientům adekvátní zdravotní péči v domovské zemi. Výběr pacientů zajišťuje Zastupitelský úřad ČR v Kyjevě ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni.

O Všeobecné fakultní nemocnici v Praze

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) představuje významné zdravotnické zařízení, patřící mezi největší nemocnice v ČR. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze poskytuje základní, specializovanou a zvláště specializovanou léčebnou, ošetřovatelskou, ambulantní a diagnostickou péči dětem i dospělým ve všech základních oborech. Zajišťuje také komplexní lékárenskou péči, včetně technologicky náročných příprav cytostatik nebo sterilních léčivých přípravků.

Kromě poskytování zdravotní péče je VFN hlavní výukovou základnou 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a současně jedním z nejvýznamnějších vědeckých pracovišť v oblasti léčebných a diagnostických metod v České republice. Nemocnice má nejdelší tradici akademické medicíny v ČR a od svého založení do současnosti je největším výzkumným medicínským pracovištěm v ČR.

TZ

 

Ilustrační foto – zdroj: www.vfn.cz

Lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ošetřují 8 demonstrantů z Kyjeva
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...