… o všem, co vás zajímá
jednorázové operační sety Institut klinické a experimentální medicíny si připisuje další prvenství. Lékařům Transplantcentra se podařilo v noci na pondělí 23. 9. 2013 zachránit mladý manželský pár tím, že pro něj rozdělili jedna darovaná játra.
Dosud se tento orgán při transplantacích rozděloval jen mezi jednoho dospělého a jedno dítě. Podobný výkon, rozdělit játra mezi dva dospělé, kteří potřebují urgentně transplantaci po otravě, se s největší pravděpodobností nepodařilo žádnému pracovišti na světě.

 Příprava řady dílčích operací trvala celý den, zákroky samotné pak 12 hodin. Nyní, čtyři dny poté, se manželům daří dobře, transplantovaná játra začala fungovat a je reálný předpoklad, že by tak otravu mohli přežít.

Nebýt okamžité transplantace, mladý pár by se nedožil ani dalšího rána. Manželé snědli naši nejjedovatější houbu – muchomůrku zelenou (Amanita phalloides). Otrava touto houbou je téměř vždy smrtelná. Jejich stav se zhoršoval každým okamžikem. Během několika hodin jim selhala játra. Okamžitá transplantace byla proto jediným možným řešením, jak zachránit jejich životy. Játra se ale našla jen jedna, proto se lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny rozhodli pro unikátní zákrok – játra rozdělit metodou splitu na dvě části – každý z manželů pak dostal jejich polovinu. „Zákrok byl o to náročnější, že mladá žena nebyla kompatibilní svou krevní skupinou s krevní skupinou dárce. Z tohoto důvodu jsme u ní museli ještě rychle provést imunologickou přípravu, která spočívala v odstranění protilátek. Bez uvedeného zákroku by tělo nový orgán okamžitě odmítlo a žena by zemřela,” popisuje MUDr. Jiří Froněk, PhD, FRCS, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.

Lékaři Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny se rozhodli rozdělit játra mezi dva dospělé kvůli vážnému, život ohrožujícímu stavu. „Rozdělení jater na dvě části jsme jako program zavedli v lednu 2013. Dosud jsme ho provedli v pěti případech, větší část pro dospělého, menší část vždy pro díte. Rozdělení jater pro dva dospělé, které je ještě složitější, než když jde část dítěti, dosud v Česku, a nejspíš ani ve světě, nikdo neprovedl. Byli jsme navíc v eticky velmi složité situaci – jedna játra, dva pacienti, dosud neprovedený, enormně technicky obtížný výkon, vše muselo být navíc provedeno co nejrychleji. Pokud bychom transplantovali jen jednoho, druhý by jistě zemřel. Při vědomí všech rizik jsem se rozhodl řešit situaci novou metodou,” dodává MUDr. Jiří Froněk, PhD, FRCS.

Nedostatek orgánů k transplantaci, patrný od poloviny devadesátých let minulého století, vedl lékaře ke hledání nových chirurgických technik. „Jsem na naše lékaře nesmírně pyšný. Udělali další významný krok směrem k budoucnosti moderní medicíny. Díky nim budeme možná už brzy schopni pomoci ještě více pacientům, kteří na nová játra čekají. A právě záchrana života, i s využitím průkopnických postupů, je hnacím motorem IKEM. Snažíme se pacientům pomáhat veškerými dostupnými metodami,“ říká MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.

Institut klinické a experimentální medicíny transplantuje játra už 18 let, jen za loňský rok pomohl 83 pacientům, což byl historický rekord, letos by počet zachráněných mohl být ještě vyšší.

TZ

Ilustrační foto: Batist Medical a.s.

Lékaři IKEM poprvé v historii úspěšně rozdělili jedna játra metodou splitu mezi dva dospělé pacienty
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Apr 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...
Nejčtenější články