… o všem, co vás zajímá
logo s webem MUDr. Murphy

MUDr. Murphy – to spojení na první pohled vypadá jako název hororu. Na druhý pohled je z něho realita. Doktor je bytost, která stojí uprostřed mezi pozemským bytím a nebytím. Poeticky by se dalo říci,

že jde o zrnko, co se nachází mezi dvěma mlýnskými kameny. Jedním kamenem jsou pacienti, kteří mu kazí náladu svým věčným kvílením, na druhé straně mu vrchnosti neustále hrozí zdviženým ukazovákem.

Přitom dnes vůbec není jasné, kterých je víc – zda pacientů, anebo vrchností. Avšak –  zatímco všichni pacienti jsou jakoby na jedno brdo, vrchnosti jsou různé: od přednosty oddělení přes ministra zdravotnictví, dealera farmaceutických firem až po vrchnost nejvyšší, kterou jedni nazývají Bohem, jiní přírodou.

Není divu, že doktor, otloukaný těmito balvany, se cítí trochu nesvůj a nejistý.

 • Pitva ukáže, že pacient, kterého jste léčil na zápal průdušek, měl v krku zapíchnutou kost z ryby.

Abychom hned na začátku nepochovali všechny pacienty, přiznejme, že čas od času nějaký pacient přežije. To je určitě situace, kdy by pacient měl projevit hmatatelným způsobem svojí vděčnost. Podle Murphyho zákona však odměna nikdy nenajde toho správného adresáta.

 • Poté, co se vám podaří dostat pacienta hrobníkovi z lopaty, přidělí mu jiného ošetřujícího lékaře.

Tahat pacienta hrobníkovi z lopaty není záviděníhodná činnost. Jednak hrobník se obává, že nesplní plán a nedostane prémie, a jednak pacient je nervózní z neustálého pobíhání mezi bytím a nebytím. Proto je logické, že lékaři nejraději léčí zdravé. Protože se však tímto pravidlem řídí všichni lékaři, začíná být nedostatek zdravých pacientů.

 • Bohatého hypochondra dostane vždy kolega, na vás vždycky zbude bezdomovec, kterého vysypali z kontejneru do popelářského vozu a tři hodiny vozili po městě.

Všimněme si, že řeč je o nedostatku bohatých zdravých pacientů. Chudých pacientů je naopak nadbytek, a proto není divu, že se doktor před nimi brání.

 • Pacient, kterého vyhodíte z ordinace jako hypochondra, zkolabuje na chodbě.

Chudý pacient nezkolabuje na chodbě proto, že by se chtěl doktorovi pomstít. Zkolabuje proto, že chudý zdravý pacient neexistuje – ani v životě, ani v encyklopedii. Pravda je taková, že ten, kdo chce být zdravý, musí být bohatý.

Doktor je taky jenom člověk. Není proto možné mu zazlívat, že i on chce být zdravý. A protože je doktorem, ví, že na to potřebuje být bohatým. Dokonce ví i víc – že tam, kde nic není, ani smrt nebere. To je důvod, proč si jen zanedbatelné procento doktorů otevřelo ordinaci v kontejneru na odpadky a ordinuje pro bezdomovce. Ti ostatní se snaží uchytit tam, kde jsou penízky.

Nezáviďme jim však, nemají to chudáci až tak lehké.

 • Když si horkotěžko vybudujete ordinaci ve čtvrti boháčů, zjistíte, že všichni už mají svého rodinného lékaře.

Po osmdesátem devátem jsme úspěšně zrušili rovnostářství – zlé jazyky dokonce tvrdí, že to je jediný úspěch, kterého jsme od té doby dosáhli. Projevilo se to i mezi doktory. Nejenže jsou mezi nimi bohatí a ještě bohatší, ale mají, tak jako v cikánské kapele, i svého primáše. Neříkají mu ale primáš, nýbrž primář. Dlouho se nevědělo, na co vlastně primář je. Pak přišel Murphy a bylo vše jasné – primář je tady namísto vrby. Hučí do něho zdola i shora, zleva i zprava, a on nic, jen pokyvuje hlavou.

 • Když je na vizitě primář, všichni pacienti si začnou stěžovat na špatnou péči.
 •  Když máte pohotovost, nedaleko vaší nemocnice se srazí dva osobní vlaky.
 •  Když u pacienta, který vám omdlel v ordinaci, diagnostikujete akutní zápal slepého střeva, na operačním stole zjistíte, že ho už nemá.
 • Když operujete, vypnou proud v okamžiku, když jste v polovině operace.
 • Když mluvíte čtyřmi jazyky, tak pacient, kterého přivezou po bouračce v kritickém stavu, mluví pátým.
 •  Pacient, kterému naordinujete injekce, dostává záchvaty, jen co uvidí sestřičku s jehlou. Pacient, kterému jste předepsali tablety, není schopen polknout ani tu nejmenší pilulku.
 • Když pacientovi třikrát vysvětlíte, jak má užívat lék, za dvě hodiny ho předávkovaného přiveze pohotovost.
 • Pacient se při rentgenu rozkašle vždy v okamžiku, kdy mu přikážete, aby nedýchal.
 • Poté, co zrentgenujete pacienta od hlavy k patě, se ukáže, že to je údržbář, který přišel opravit kapající kohoutek.

Proto radíme: berte cokoliv, jen ne volné místo lékaře!

(Kolektiv autorů, MURPHYHO ZRNKA vážně i nevážně, vydavatelství  PORADCE, s.r.o., 2002)

Lékař – MURPHYHO ZRNKA vážně i nevážně
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
 • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...