… o všem, co vás zajímá

Je tomu již 107. let co se píše historie nejstarších radonových lázní na světě, které svou živou vodou již pomohli statisícům od bolesti a vrátili je zpět do aktivního života. Živá voda – radonová voda z Jáchymova paří k unikátním léčebným zdrojům na světě.

radonova koupel Mnoho léčebných postupů používá chemické prostředky, léčba radonem je však čistě přírodním zdrojem energie. Pro lidi, kteří mají jakékoliv problémy s pohybovým aparátem nebo se těmto komplikacím chtějí preventivně bránit jsou jáchymovské koupele tou správnou volbou. Vždyť právě radonová koupel patří k nejúčinnějším balneologickým prostředkům! Během koupele se do těla dostává měkké alfa záření, obsahující minimální množství radonu (0,5%). Do půl hodiny celých 75% radonu tělo dodatečně opustí. Množství záření, které do člověka vnikne během celé třítýdenní léčby je tak srovnatelné s jedním rentgenovým snímkem plic. Radon je proto zcela neškodný, naopak aktivuje regenerační schopnosti těla a výrazně zvyšuje obranyschopnost organismu.

Co bylo na počátku?

Vzniku vůbec prvních radonových lázní na světě předcházel velkolepý objev, který učinila Marie Curie Sklodowská společně se svým manželem. Fenomenální vědkyně a její neméně vzdělaný muž se zaměřili na zkoumání intenzity záření, které vydávají uranové rudy. A tu nejvyšší nalezli ve smolinci – kameni, jehož název má svůj původ ve „smůle“. Říkali mu tak horníci, kteří ho nacházeli na konci stříbronosných žil. Znamenal pro ně totiž konec snů o nesmírném bohatství.

A byl to právě jáchymovský smolinec, který stál u objevu vzácného radonu. Začátek nejslavnějšího období Jáchymova byl za dveřmi! Brzy se totiž ukázaly léčebné účinky radonu, který se nacházel nejen ve smolinci, ale i ve vodě, která po něm v dolech stékala. Horníci zjišťovali, že působí blahodárně nejen na různá onemocnění, ale třeba i při hojení docela obyčejných ranek. A protože lékaři jejich pozorování potvrzovali, vznikly v Jáchymově vůbec první radonové lázně na světě. Psal se teprve rok 1906.

Blahodárný zdroj radonové vody

Léčba radonem je v Jáchymově spojena s Dolem Svornost, který je pravděpodobně nejstarším dolem v Evropě. Kámen se tady kutal v podzemí už v roce 1518, prameny radonové vody se nacházejí v hloubce 500 metrů pod zemským povrchem. Její blahodárný účinek si ověřily tisíce lidí, kteří mají problémy s pohybovým aparátem, nebo jim chtějí předcházet.

Radonová koupel přispívá k prokrvení kostí a kloubů, léčí onemocnění páteře a kloubů, působí jako antirevmatický prostředek bez vedlejších účinků a dokáže zmírnit bolest až po 8 – 10 měsíců po léčbě. Radon pomáhá i po úrazech a operacích i lidem s cukrovkou nebo dnou. Pro mnohé klienty s revmatismem nebo Bechtěrevovou nemocí je léčba radonem nepopsatelnou úlevou. Radonovou kúru lze absolvovat v rámci třítýdenního léčebného programu jáchymovských lázních, a vždy začíná konzultací s lékařem. Jednotlivé koupele lze také brát ambulantně. Podmínkou úspěšné léčebné reakce organismu je minimální počet 11 koupelí.

A jak koupel probíhá? Radonová voda o teplotě 35 – 37˚ C se napouští do vany zespodu. Tento neobvyklý způsob, připomínající vývěry divoké vody, zabraňuje unikání radonu do vzduchu – jak by tomu bylo při klasickém napouštění z kohoutku. Pak už se stačí jen položit a nechat koupel působit.

Další formou aplikace radonové léčby jsou tzv. Jáchymovské krabičky. Jedná se o speciální ozařovací metodu zvanou brachyradiumterapie. Klient při ní dostává minimální protizánětlivou a protibolestivou dávku gama záření, jehož zdrojem jsou soli radia. Krabičky se přikládají přímo na bolestivé klouby.

Jak vidno, největší jáchymovský poklad – radonová voda – napomáhá tomu, aby se tisíce lidí ročně cítili a pohybovali lépe, mladě a bezbolestně.

 

 

Lázně Jáchymov a jejich živá voda
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Dec 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...