… o všem, co vás zajímá

Larvální terapie je alternativní, avšak mezi odborníky obecně uznávanou metodou léčby ran, která slouží k účinnému odstraňování mrtvé tkáně z rány, zejména v případě, že selhaly chirurgická a enzymatická léčba. Má vynikající antibakteriální účinky a stimuluje hojení ran.

larví terapie v ráně Larvy bzučivky zelené dokážou totiž velmi efektivně léčit některé chronické rány. Byly pravděpodobně používány k ošetřování hnisajících ran a k odstraňování mrtvé tkáně už od nepaměti. Antropologické výzkumy předpokládají, že staří Mayové z Centrální Ameriky namáčeli tkaninu v krvi dobytka a pak ji nechali na slunci. Poté tkaninu vložily do rány, která byla během několika dní plná hemžících se larev.

Několik tisíc let starou metodu však odsunula antibiotika a moderní chirurgie téměř do zapomnění. S přibývajícím výskytem bakterií odolných vůči antibiotikům se její potřeba stává opět aktuální. Od 90. let minulého století se začíná používat ve větším měřítku v celém vyspělém světě.

Bzučivka zelená je moucha, jež v přírodě klade vajíčka na hnijící těla odumřelých živočichů. Larvy, velké asi 2 mm, se z vajíček při dobrých podmínkách líhnou již za 8 hodin a živí se mrtvou tkání zhruba 10 dní. Potom se zakuklí a asi za 10–14 dní se líhnou dospělci.

Jak vlastně tato léčba larvami neboli „maggot therapy“ (maggot – angl. larva) funguje?

Jedním z předpokladů zhojení chronické rány je odstranění mrtvých tkání z rány a nastartování hojivého procesu. Larvy bzučivky uvolňují z ústní dutiny enzymy, které rozpouští odumřelé tkáně a larvy je pak vysají. Dokonale kopírují hranici živé a mrtvé tkáně, nesrovnatelně přesněji než skalpel chirurga. Zničí také všechny patogenní bakterie odolné na antibiotika a napomáhají tak dezinfekci rány.

Larvy nejsou schopny porušit zdravé buňky, a proto přesně kopírují hranici mrtvé a živé tkáně, přesněji než skalpel chirurga. Zdravotníci obvykle přikládají na ránu kolem 300 larev. Když je po 4 dnech vyndají z rány, jsou larvy až 6krát větší.

larví terapie v ráně

Larvy, které se k léčbě používají, jsou speciálně připravené, sterilní a naprosto bezpečné. Jsou využívány především při léčení ran pacientů s diabetem, bércovými vředy, proleženinami nebo popáleninami. V roce 2003 byla léčba larvami schválena jako léčebná metoda Vědeckou radou MZ ČR. Od roku 2008 hradí aplikaci larev zdravotní pojišťovna.

Autorka: Jana Přecechtělová

 

Larví terapie- účinnější než skalpel
4.7 (94%) 10 votes

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...