… o všem, co vás zajímá

Denně aktualizovaný krevní barometr, který ukazuje dárcům, o jakou krevní skupinu je momentálně největší zájem, zprovoznilo na svém webu transfuzní oddělení nemocnice v Klatovech. Snaží se tak optimalizovat stav zásob krve.

transfuze Barometr informuje, jakých skupin je v klatovském krevním skladu málo a jakých jsou dostatečné zásoby a je tak lepší odběr odložit. Kromě toho se dárci mohou informovat i na bezplatné telefonní lince, sdělila ČTK vedoucí lékařka transfuzního oddělení Jana Zítková.

Informovat dárce o potřebě krve a ovlivňovat tím odběry je pro nemocnici důležité. Spotřeba jednotlivých skupin kolísá, podle toho je rozdílná i potřeba odběrů. „Expirační doba odebrané krve je šest týdnů. A my nechceme brát krev, když je pravděpodobné, že by nestihla být užita v expirační lhůtě a přišla by vniveč. Odběrem se dočasně oslabuje organismus a bylo by nezodpovědné mrhat každou možností odběru vzhledem k tomu, že darovat krev lze nejvýše čtyřikrát až pětkrát do roka,“ řekla Zítková.

Dárci se dosud mohli informovat o potřebě krve po telefonu. Ne každý toho ale využil, takže se stávalo, že přišli i dárci, jejichž krve byl v Klatovech zrovna dostatek. „Drtivá většina dárců poskytuje krev nezištně, chce tím pomoci druhým a často přichází ve svém volném čase. Každého si vážíme. Je proto těžké dárce žádat, aby přišel jindy, i když je to pro dobro věci,“ uvedla lékařka.

Klatovské transfuzní oddělení zásobuje krví nemocnice v Klatovech, Domažlicích a v Sušici. Z těchto regionů pochází i téměř 2000 dárců. Oddělení dělá až 5000 odběrů ročně. Kromě Klatov pracovnice transfuzního oddělení objíždí v pravidelných intervalech dalších 11 lokalit. V Plzeňském kraji jsou transfuzní stanice také při plzeňské fakultní nemocnici a v Rokycanech.

ČTK

Ilustrační foto- zdroj: zdravi.e15.cz

Krevní barometr v Klatovech ukazuje dárcům, o jakou krev je zájem
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...