… o všem, co vás zajímá
kouření Pro mnoho lidí začíná každý nový rok stále stejně – pevným předsevzetím. LETOS UŽ OPRAVDU PŘESTANU KOUŘIT! Kouření způsobuje rakovinu, snižuje plodnost, rozvíjí chronickou obstrukční plicní nemoc, urychluje stárnutí, zhoršuje cukrovku, osteoporózu, negativně ovlivňuje kardiovaskulární systém atd. atd. A k tomu vysává rodinný rozpočet.

Drahé polovičky nás mají za slabochy a při chození do schodů se zadýcháváme. Že život ve vleku cigarety není zase tak jednoduchý, potichu přiznávají i kuřáci-požitkáři. Nahlas by to však nikdy nepřiznali.

Pevná vůle a předsevzetí z 1. ledna každému vydrží různě dlouho. Někomu dvacet čtyři hodin, jinému týden a většina z nás při prvním stresu s pocitem beznaděje a zmaru opět sahá po cigaretě.

V první řadě je nutné si uvědomit, že kouření není zlozvyk, ale nemoc. Vážně nemocného hluboce litujeme, ale na kuřáka neschopného zbavit se své závislosti někteří pohlížejí jako na slabocha. Zaručené historky o kamarádovi, který ze dne na den odhodil cigarety, zná asi každý. Je to jistě obdivuhodný výkon silné vůle a příznivých biologických parametrů v organismu. Pro naprostou většinu z nás je však odvykání veliká dřina a málokomu se na první pokus podaří. Není proto ostuda vyhledat odbornou pomoc.

Proč je vlastně cigarety tak škodí?

Z cigarety, ve které dochází ke spalování tabáku, se uvolňuje celá řada kancerogenních látek. Jedná se například o nitrosaminy a polycyklické aromatické uhlovodíky. K dalším známým látkám patří dehet a oxid uhelnatý. Ten brání přenosu kyslíku krví do celého těla, a dusí tak naše tkáně. Nebezpečných látek je v cigaretě nepřeberné množství a jejich výčet by vydal na samostatný článek.

Jak vzniká samotná závislost?

Z jedné cigarety kuřák vstřebá asi 1 – 3 mg nikotinu. Jedná se o alkaloid z tabáku virginského, rostliny z čeledi lilkovitých, původem z Jižní a Střední Ameriky. Nikotin vyvolává velkou míru závislosti. Po jeho vdechnutí do plic putuje krevním řečištěm do celého těla. V mozku vyvolá do 10 sekund elektrické impulzy, na jejichž konci dochází k uvolnění dopaminu – hormonu dobré nálady (zklidňujícího napětí v mozku). Na principu vylučování tohoto hormonu a změnách určitých struktur v mozku, tzv. receptorů, můžeme vysvětlit vznik silné závislosti a stále se zvětšující potřebu příjmu nikotinu z cigaret. Při nedostatku nikotinu vznikají velmi silné abstinenční příznaky, jako je craving (bažení po cigaretě), deprese, noční probouzení, nervozita atd., které přetrvávají několik týdnů až tři měsíce. Proto je tak těžké zbavit se závislosti na cigaretě.

Ve větších městech existují specializovaná centra pro závislé na tabáku, z nichž nejznámější je na Karlově náměstí v Praze pod vedením docentky MUDr. Evy Králíkové, CSc., české guru pro všechny kuřáky-odvykače. Pomocnou ruku však dostanou kuřáci i mimo hlavní město. Radou by měl přispět každý lékař a lékárník, na kterého se pacient obrátí.

„V naší Alphega lékárně máme poradnu pro odvykání kouření, kde se vyškolení farmaceuti v samostatné konzultační místnosti věnují každému klientovi zvlášť. Společně naplánují několik schůzek, na kterých zjistí míru závislosti a doporučí následnou léčbu. Klienta také informují o snížené účinnosti některých léků vlivem kombinace s kouřením. Mladé ženy-kuřačky jsou upozorněny na zvýšené riziko trombóz v případě, že užívají hormonální antikoncepci,“ říká Lucie Stankovičová, Alphega lékárnice z Podbořan.

Přestat s kouřením lze v každém věku. Již po čtyřiadvaceti hodinách se plíce začnou čistit a po několika dnech klesá riziko kardiovaskulárních onemocnění až o třetinu.

„Existují tva typy léčby – náhradní nikotinová terapie a užívání léku Champix. Volně prodejná náhradní nikotinová terapie spočívá v podávání čistého nikotinu. Podstatou je ztlumení silných abstinenčních příznaků během kritického tříměsíčního období. Na trhu existují různé koncentrace, příchutě a lékové formy, jako jsou žvýkačky, pastilky, náplasti. Novinkou loňského roku je sprej do úst. Cílem léčby je minimálně během 12 týdnů postupně snižovat dávky nikotinu a nakonec přípravek vysadit úplně. Champix je oproti tomu lék vázaný na lékařský předpis. Obsahuje účinnou látku vareniclin a v současné době se jedná o nejúčinnější preparát k odvykání kouření. V České republice bohužel není hrazený ze zdravotního pojištění. Zřídka se k léčbě používá i antidepresivum Wellbutrin SR, Elontril s obsahovou látkou bupropion,“ říká Alphega lékárnice Lucie Stankovičová.

Samotné užívání léků ale nestačí, přetnoust stereotypy pomáhá hlavně pevná vůle a změna životního stylu. Místo pití kávy a kouření je vhodné si zakoupit kvalitní ovocný či pravý čaj. Odvykající musejí být také neustále ve střehu. Stres nebo naopak uvolnění či alkohol vedou často k zapálení „první“ cigarety, která obyčejně nebývá poslední. Vaše dlouhé úsilí tak může být ve chvilce zmařeno. I v takové chvíli není třeba zoufat, je nutné se ale z chyb poučit a začít znovu.

PR

Ilustrační foto- zdroj:www.zenysro.cz
Kouření není zlozvyk, ale nemoc, která se dá léčit
5 (100%) 1 vote

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...