… o všem, co vás zajímá

černá smrt 1Středověká „černá smrt“, děsivá epidemie moru, která si vyžádala miliony obětí, přinesla lepší zdraví budoucím generacím. Vyplývá to z analýzy koster na londýnských hřbitovech, o níž informoval zpravodajský server BBC News.
Při epidemii zemřely desítky milionů lidí, ale jejich potomci žili déle a těšili se lepšímu zdraví než kdy předtím, uvedla nová studie. Černá smrt patřila mezi nejničivější epidemie v dějinách lidstva. Ti, kdo ji přežili, ale měli prospěch ze zvyšující se životní úrovně a lepší stravy.

Ke zlepšení zdraví došlo jen proto, že zemřel značný počet lidí; to je důkazem, jakou moc mají infekční nemoci při vytváření zdravotních vzorců u populace, uvedla výzkumnice Sharon DeWitteová z Jihokarolínské univerzity.

Černá smrt vyhubila v Evropě ve 14. století 30 až 50 procent obyvatel. Zasévala hrůzu všude, kde se u nemocných objevily typické boule a černé skvrny, aby pak během několika dní zemřeli.

Nejohroženější byli starší a nemocní lidé. Epidemie měla na společnost značný dopad, vesnice ohrožoval hlad, protože v nich nezbyl nikdo, kdo by zoral a osel pole, aby přinesla sklizeň.

Navzdory analýzám historických záznamů je ale zatím známo jen málo o celkovém zdravotním stavu a úmrtnosti populace před a po epidemii. Doktorka DeWitteová zkoumala, jak vymření „slabších“ lidí během epidemie ovlivnilo obyvatele Londýna po jejím skončení.

Analyzovala téměř 600 koster pohřbených na londýnských hřbitovech, aby odhadla věkové rozpětí, počet narozených a příčinu smrti středověkých Londýňanů žijících před epidemií a po ní.

Vzorky datující se několik stovek let po černé smrti naznačují, že šance na přežití a celkové zdraví se výrazně zlepšily do 16. století, kdy lidé žili mnohem déle než před vypuknutím epidemie.

I když se ale celkové zdraví populace zlepšilo, období bezprostředně po skončení epidemie bylo „děsivé a ničivé“ pro ty, kdo přežili, dodala DeWitteová.

Bakterie, která epidemii černé smrti způsobila – Yersinia Pestis – se vyvíjela a mutovala, a i dnes ve světě stále zabíjí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se moderní choroba přenáší na lidi buď kousnutím infikované blechy nebo při styku s nakaženými hlodavci.

ČTK

Ilustrační foto – zdroj: storiografia.blog.cz

 

Kostry z období velkého moru prozrazují tajemství života a smrti
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...