… o všem, co vás zajímá
kresleny-humor-vytocene-kliste

Pokud se chystáte do přírody, měli byste se mít určitě na pozoru před klíšťaty a důkladně se na ně připravit. Narazit na klíšťata můžete v lesích, městských parcích, ale i na vlastní zahradě.

Klíšťata jsou členovci, kteří ke svému životu potřebují dostatečnou vlhkost a relativní teplo. Jsou proto aktivní od jara do podzimu, nejvíce pak od dubna do června. Studená zima nebo teplé a suché léto jim nesvědčí.

V našich podmínkách přenáší klíště obecné zejména dvě závažná onemocnění – klíšťovou encefalitidu a lymeskou  boreliózu.

Očkování jako prevence

Vzhledem k vysokému výskytu infekčních klíšťat na území Česka je očkování vhodné pro dospělé i děti od jednoho roku věku. Díky očkování se můžete pohybovat venku bez obav z nákazy. „Očkovat se můžete nechat kdykoliv během celého roku. Liší se pouze intervaly mezi první a druhou dávkou. V zimě je interval díky neaktivitě klíšťat delší – od jednoho do tří měsíců, v létě je kratší a trvá pouhé dva týdny. Poté se očkování ukončuje třetí dávkou, která následuje po 5 – 12 měsících od dávky druhé. První přeočkování bývá po 3 letech, další po 3 – 5 letech v závislosti na kondici a věku očkované osoby. Kratší tříleté intervaly se týkají osob starších 60 let a jedinců s oslabenou imunitou,“ říká Alphega laborantka Eva Tomášková z Lékárny Fýdlant ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Vyzbrojte se proti klíšťatům

Nejsnadnější způsob ochrany před infikovaným klíštětem je vyhnout se jeho přisátí. Zde jsou hlavní zásady, které nám pomohou se ochránit:

  • Při pobytu v přírodě noste vhodné oblečení – dlouhé kalhoty a vysoké boty. Po hladkém oděvu klíšťata lépe lezou a na světlém oblečení jsou lépe vidět.
  • Důležité je použití repelentů.
  • Obecně je nejlepší vybírat repelenty, které mají účinnou látku zvanou DEET. Poskytují ochranu pokožky až 8 hodin a jsou již pro děti od 2 let.
  • Pro děti od 3 měsíců a pro osoby s citlivou pokožkou se používají přípravky s účinnou látkou IR3535.
  • Pro dlouhodobý pobyt v přírodě je vhodný repelent obsahující množství insekticidu (látka, která zabíjí hmyz). Aplikuje se na oděv, obuv, stany, moskytiéry apod. Je vhodný pro myslivce, rybáře či vojáky. Nepoužívejte přímo na pokožku.
  • Novějším přípravkem na trhu je repelent 3D – prostorový insekticid – tekutá moskytiéra. Dá se použít jak v interiéru (záclony, závěsy, podlahy) i v exteriéru (stěny altánu, stany, zahradní posezení).
  • Pro domácí mazlíčky jsou k zakoupení obojky proti klíšťatům s ochrannou pojistkou proti udušení nebo antiparazitní přípravky ve formě pipet. Roztok se aplikuje za krk. Kožní maz ho spolehlivě rozvede po celém těle. Poslední volbou je antiparazitní sprej, který se doporučuje pouze hladkosrstým plemenům.
  • Kromě repelentu klíšťata silně odpuzuje pravidelné užívání vitaminů skupiny B.
  • Po návratu z procházky se důkladně prohlédněte a zkontrolujte také domácí mazlíčky, jejich srst důkladně vyčesejte.

Svrchní oblečení svlékněte ještě před vstupem do domu a řádně jej vyklepejte.

Jak správně vytáhnout klíště

Při odstraňování klíštěte hraje podstatnou roli čas. I kdyby bylo přisáté klíště infikované, nemusí to znamenat, že nás nakazí. Virus potřebuje nějaký čas k proniknutí do hostitele. Udávají se přibližně  dvě hodiny po přisátí. Proto je důležité se po každé vycházce do lesa prohlédnout a případného parazita okamžitě a správně odstranit.

Než začnete přisáté klíště odstraňovat, je důležité ranku s klíštětem dezinfikovat. Dnes už máme na trhu přípravky, které okamžitě usmrtí klíště bez vyvolání obranné reakce (vyzvracení obsahu útrob klíštěte do ranky). Poté použijte k vytažení kleštičky na klíšťata, speciální pinzetu či kartu. Kleštičkami chyťte klíště co nejblíže kůži a pomalým viklavým pohybem jej vytáhněte.

Podstatné je postupovat obezřetně, aby se podařilo vytáhnout klíště celé. Kdyby jeho část v ráně zůstala, nemá to žádný vliv na encefalitidu, může však dojít k zánětu v místě přisátí. Po odstranění místo potřete dezinfekcí.

Nikdy klíště nerozmačkávejte mezi prsty, ani nezašlapujte, protože infekční jsou i útroby klíštěte. Místo ještě několik dnů kontrolujte, zda se náhodou neobjevilo zčervenání, otok nebo zda se v místě vpichu nevyskytuje bělavé zabarvení. Nepodceňujte ani horečku nebo jiné neobvyklé příznaky. V takových případech navštivte lékaře.

Nemoci přenášené klíšťaty

Lymeská borelióza – jde o bakteriální onemocnění. Typickým příznakem je rozšíření červené skvrny v místě, kde bylo klíště přisáté. Skvrna se projeví po několika dnech, někdy i týdnech. Onemocnění dále doprovázejí bolesti hlavy, svalů či únava. Určit diagnózu je však poměrně složité, protože vyjmenované příznaky lze lehce zaměnit například s příznaky chřipky. V pozdních stadiích neléčené boreliózy dochází k chronickému postižení kloubů, nervového a kardiovaskulárního systému. Včasná léčba je tedy velmi důležitá a probíhá pomocí antibiotik. Očkování proti borelióze bohužel zatím neexistuje.

Klíšťová encefalitida (klíšťový zánět mozku) – je virového původu a zatím ji není možno účinně léčit. Závažnost průběhu tohoto onemocnění závisí na fyzickém stavu pacienta, zejména na jeho imunitě. Onemocnění začíná po jedno a dvoutýdenní inkubační době, podobně jako chřipka. První dny se nemoc projevuje zvýšením teploty až horečkami, bolestmi hlavy, malátností, nevolností i bolestí v kloubech. Poté následuje zhruba týdenní klidové období, kdy se pacient cítí zcela zdráv. Druhá fáze nastupuje většinou prudce vysokými horečkami, bolestmi hlavy, světloplachostí, tuhostí svalstva šíje, poruchami paměti a spánku, závratěmi a svalovým třesem. U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout obrny nervů, může dojít k selhání životně důležitých center a v nejtěžších případech hrozí i smrt. Těžký průběh nemoci bývá zejména u oslabených lidí a lidí nad 60 let věku. U všech pacientů je nezbytný klid na lůžku a přísun vitaminů. Klíšťovou encefalitidou lze onemocnět pouze jednou za život. Spolehlivou ochranou proti této nemoci je očkování.

AUTORKA: Eva Tomášková, Alphega farmaceutická laborantka, Lékárna Frýdlant, Frýdlant nad Ostravicí

Ilustrační foto- zdroj: www.ilustrace-marketa-vydrova.estranky.cz
Klíšťata a jak se před nimi chránit
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...