… o všem, co vás zajímá

Naše zdravotnictví se hroutí, jako domeček z karet. Dávno neplatí, pracovat ve zdravotnictví rovná se prestiž. Mladá generace se do zdravotnictví nehrne, a když, tak s přístupem, nedostanu se na školu, půjdu na „zdrávku“, tam mě vezmou i bez přijímaček. Školy i studenti hřeší na to, že povolání zdravotní sestry ztratilo své renomé a není o něj zájem.

Bat copyrJak ale nalákat studenty do zdravotnictví, když v dnešní době po čtyřech letech studia není sestra nic a musí další tři roky studovat, aby byla podle zákona kvalifikovanou sestrou? Přitom vzdělávání sester čtyři roky na zdravotnické škole a pár měsíců praxe pod dozorem erudované sestry by mělo být dostatečné a sestra by měla být placena jako samostatná sestra, protože je schopna samostatné práce. Bohužel tomu tak není.

Můj syn je v deváté třídě a přesto, že to neschvaluji, vysnil si povolání zdravotnického záchranáře. Baví ho záchranářské kurzy a tábory, jen nevím, zda nebude zklamán realitou.

V týdnu jsme měli rozhovor, že by se měl konečně začít připravovat na přijímací zkoušky, které ho čekají za měsíc. Jeho odpověď mě doslova zvedla ze židle.

„No, tak když neudělám přijímačky do Hradce, tak mě vezmou u nás. Bože, nikdo se tam nehlásí, nejsou lidi, tak se tam určitě dostanu.“

Zůstala jsem zírat s otevřenou pusou. Snaha oponovat, že je silný ročník a když neudělá přijímačky, tak ho nemusí vzít, se minula účinkem.

Jak může s takovým přístupem dobře a kvalitně zvládat práci zdravotníka? Chce ji vůbec dělat? Nedivím se, že nejsou sestry. Jedna polovina studentů do zdravotnictví ani nastoupit nechce a ta druhá polovina, když na praxi vidí, jak se se sestrami zachází. Co všechno dělají, co si nechají líbit, že zdravotní sestra a nejen ona je vlastně vykořisťovanou silou, jim pomůže se rozhodnout, že to opravdu nemají zapotřebí a vůbec nenastoupí. Proč taky?

Já osobně jsem produktem čtyřletých zdravotních škol. Studium na škole bylo opravdu výběrové a popravdě, měla jsem obavy, abych se tam se dvěma dvojkami na vysvědčení v osmé třídě dostala. Ve druhém ročníku jsme nastoupily na praxi, a škola mě začala nesmírně bavit. V té době jsem si uvědomila, že je to přesně to, co chci dělat. Dnes po x letech praxe si pamatuji téměř vše! Tak kvalitní tehdy byla výuka lékařů a odborných učitelek, které vzešly z tehdejších sester u lůžka.

Mám svou práci ráda a hrdě se hlásím k profesi zdravotní sestry. Nicméně, bezostyšnost, jaká se děje v dnešní době nezná hranice. Sestřičky, které svou práci vykonávají s láskou a pečlivostí, zdravotnictví nespasí. V očích veřejnosti jsou viděny jen jako „služky.“ Nikoho nezajímá, že ta „služka“ studovala několik let a má znalosti na úrovni lecjakého medika. Slouží jako hromosvod lékaře, vrchní, pacienta i příbuzných. Vyčerpané, přetížené a špatně ohodnocené, dříve či později ze zdravotnictví stejně odejdou. A my se můžeme jen dohadovat, zda se ještě podaří vylepšit postavení sester a dalších nelékařských pracovníků ve společnosti.

Je třeba začít konečně jednat! Jsme tým a bojujme jeden za druhého!

Jana Gryc, ředitelka portálu Sestřička.com

 

 

 

 

 

Kdeže „staré zdrávky“ jsou?
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...