… o všem, co vás zajímá

Projednávání případu údajného mnohamilionového podvodu, který poškodil pražskou Nemocnici Na Homolce, se u olomouckého soudu blíží ke konci. Soudce se kauzou zabývá už pět let, v jednání včera pokračoval po 21 měsících. Čekal totiž na potřebné dokumenty z Ruska.

soudcovské kladívko Z původně obžalované čtveřice se před soudem zodpovídá už jen jednatel přerovské společnosti Miroslav Kristek, jenž údajně slíbil nemocnici laserový přístroj na operaci srdce. Peníze inkasoval, přístroj však podle obžaloby nedodal. Rozsudek padne příští středu.

Nemocnice Na Homolce údajně přišla kvůli neuskutečněné zakázce o 18 milionů korun před 12 lety. Soud se případem zabývá od roku 2008. „Poslední řízení jsme měli v únoru roku 2012. Od té doby jsme prováděli dožádání v Rusku, tam s tím příliš nespěchali. Navíc jsme to museli opakovat, neboť dodávali ne úplné informace,“ řekl ČTK soudce Vladimír Hendrych.

Podle žalobce si nemocnice objednala laserový systém za téměř 20 milionů korun od přerovské společnosti Rokos a spol. Její jednatel Miroslav Kristek si poté od nemocnice nechal údajně postupně vystavit faktury obsahující nepravdivé údaje o zahájených pracích celkem za 18 milionů korun. Nemocnice přitom nikdy žádný přístroj nedostala. S pořízením přístroje souhlasilo tehdy i ministerstvo zdravotnictví. „Byla to jedna z perspektivních možností léčby do budoucna. A ředitel Šubrt, který s projektem přišel, byl vždy hodnocen jako špičkový manažer,“ uvedl už dříve před soudem tehdejší náměstek ministra a pozdější poslanec ČSSD Michal Pohanka.

Kristek je obžalován z podvodu a svou vinu popírá. „Je to nesmysl, obžalobu jsem nikdy nečetl, podle mě je to zkonstruované,“ uvedl včera před soudem. Podle zástupců nemocnice Kristek přinášel potvrzení, že peníze posílal do firmy v Rusku, kde se měl přístroj vyrábět. Nemocnice dosáhla alespoň zrušení smlouvy, uznání dluhu a sankčních úroků a dala věc k soudu.

V případu byli kromě Kristka původně obžalováni další tři muže včetně tehdejšího šéfa nemocnice Oldřicha Šubrta, který se zodpovídal z toho, že podvodu nijak nezabránil. „U něho jsme zastavili trestní stíhání kvůli tomu, že skutek byl již promlčen,“ uvedl soudce. Souzen už není ani olomoucký podnikatel a lobbista František Vybíral a Peter Gremlica. Gremlica byl obžalován z přijímání úplatku a Vybíral z pomoci k podplácení. Podle soudce se skutek stal, ale není trestným činem.

 

ČTK

Kauza týkající se podvodu v Nemocnici Na Homolce spěje do finále
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...