… o všem, co vás zajímá
b braun Při intravenózním podání léčiv může mít každá chyba v medikaci pro pacienta vážné následky. Nesprávné dávkování nebo chybné podání koncentrovaného Chloridu draselného, dále KCl, totiž může vést až k srdeční zástavě. Účinky nesprávně podaného roztoku KCl je navíc velmi obtížné zvrátit. I proto Světová zdravotnická organizace po sérii smrtelných případů po celém světě v roce 2007 prohlásila koncentrované roztoky KCl za léčivo s vyšší mírou rizika.

Intravenózní terapie patří mezi rizikové způsoby podání léčivé látky. Její příprava proto vždy vyžaduje vysokou pozornost zdravotnického personálu a ani tak není možné zabránit všem rizikům, která mohou proces přípravy doprovázet. A právě z tohoto důvodu přichází B. Braun s revolučním řešením – zdravotnickým zařízením nabízí již naředěné roztoky KCl v optimálních koncentracích a objemech, vhodných pro přímou aplikaci pacientovi. Tyto roztoky jsou vhodné zejména pro lůžka standardní péče. Na bezpečné podávání kalia ve zdravotnických zařízeních se zaměřila také konference v Lékařském domě, kterou dnes pořádala Aesculap Akademie ve spolupráci se Skupinou B. Braun. Manipulace s potenciálně nebezpečnými intravenózními roztoky je pro personál mnohdy stresující. Národní systémy hlášení nežádoucích událostí identifikovaly u léčiv ze skupiny koncentrovaných elektrolytů několik možných nežádoucích událostí, které znamenají pro pacienta vysoké riziko poškození zdraví.  Používání nízkokoncentrovaných roztoků KCI v nemocnicích je velmi dobrým krokem pro zvýšení bezpečnosti a zachování zdraví pacientů a jeho zavedení kvitují i sami zdravotníci. Manipulace s potenciálně nebezpečnými intravenózními roztoky je pro personál mnohdy stresující. Národní systémy hlášení nežádoucích událostí identifikovaly u léčiv ze skupiny koncentrovaných elektrolytů několik možných nežádoucích událostí, které znamenají pro pacienta vysoké riziko poškození zdraví. Jedná se zejména o nevhodné injekční podání koncentrovaných roztoků elektrolytů, koncentrovaný roztok elektrolytů podaný cestou periferní kanyly, záměna léčiva a nesprávný postup přidávání KCl do balení ředících roztoků (lahví a vaků), vedoucí k zvýšené koncentraci KCl u dna nádoby a následnou aplikaci takto koncentrovaného roztoku.

Předředěné roztoky s obsahem kalia vítají nemocnice i Ministerstvo zdravotnictví

Specifika skladování a příprava mnoha infuzních roztoků z koncentrovaných elektrolytů je pro personál časově náročná. Zjednodušené skladování a podání ready-to-use roztoků zkrátí přípravu parenterální terapie na lůžkových odděleních a prodlouží čas věnovaný přímé péči o pacienta.Nízkokoncentrované roztoky KCI společnosti B. Braun v sobě spojují výhody infuzních roztoků připravených k okamžitému použití s výhodami sterilní přípravy a uzavřeného systému, který minimalizuje riziko kontaminace. Vynecháním fáze ředění koncentrovaného elektrolytu na lůžkových odděleních se zjednodušuje podání parenterálního léčiva a zároveň eliminuje riziko chyb při jeho přípravě“ shrnuje výhody nízkokoncentrovaných roztoků KCl PharmDr. Irena Netíková, vedoucí Oddělení klinické farmakologie a farmacie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Nové infuzní roztoky KCI splňují ta nejpřísnější kritéria pro bezpečnost a kvalitu. Speciální značení je zřetelně odlišuje od ostatních produktů. Koncepci jsme vyvinuli ve spolupráci s klinickými odborníky a je založena na silném vizuálním odlišení od standardních infuzních roztoků. Všechny etikety využívají rozlišující znaky, jako jsou geometrické tvary, barvy a text velké velikosti. Cílem je zabránit záměně s léky s podobným označením a snížit riziko chyb v medikaci,“ dodává MUDr. František Vojík ze Skupiny B. Braun. Bezpečné podávání KCI ve zdravotnických zařízeních podporuje i Ministerstvo zdravotnictví ČR několika cestami: Resortním bezpečnostním cílem, Národním systémem hlášení nežádoucích událostí, do něhož se zapojilo již 73 zdravotnických zařízení lůžkové péče, a Doporučením pro bezpečnou praxi 2012/1. Z nich vyplývá, že kdekoli je to možné, měly by být používány komerčně vyráběné a k okamžitému použití naředěné roztoky s obsahem kalia. Předředěné, nebo-li ready-to-use, roztoky jsou dalším produktem z továrny B. Braun, které pomáhají zvyšovat bezpečnost ve zdravotnických zařízeních. „Vývojem a výrobou produktů s nadstandardními bezpečnostními prvky však nekončíme. Ve spolupráci s lékaři a zdravotními sestrami pořádáme praktické workshopy, kde se naučí s novinkami pracovat a vidí na vlastní oči, jak moc jim při jejich práci umí pomoci. Příkladem je dnešní konference na téma Bezpečné podávání kalia, kde vystoupí odborníci z celé republiky, kteří mají s tímto produktem vlastní zkušenosti,“ dodává na závěr Jiří Lukeš, člen vedení Skupiny B. Braun.


Více o B. Braun Koncern B. Braun působí na celosvětovém trhu 175 let a dnes patří k největším výrobcům zdravotnických produktů na světě. Hlavní sídlo je v německém Melsungenu, pobočky má v 60 zemích světa. Skupinu B. Braun CZ/SK tvoří B. Braun Medical (dodavatel zdravotnických prostředků), B. Braun Avitum (provozovatel 25 dialyzačních středisek) a Aesculap Akademie (mezinárodní vzdělávací instituce). Skupina B. Braun v České a Slovenské republice působí od roku 1993 a zaměstnává 600 lidí. Více na www.bbraun.cz. B. Braun pro život je hlavním charitativním projektem Skupiny B. Braun. Podporuje vybrané neziskové organizace i jednotlivce. 

TZ

Kalium – iont, který může zachraňovat i zabíjet. Nemocnice přistupují k bezpečnější intravenózní terapii
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...