… o všem, co vás zajímá

K úhradové vyhlášce na příští rok přišly na ministerstvo zdravotnictví desítky až stovky připomínek. Úřad je musí během příštího týdne vypořádat. Lhůty pro vyřízení jsou totiž zkrácené kvůli nálezu Ústavního soudu.

lékař K úhradové vyhlášce na příští rok přišly na ministerstvo zdravotnictví desítky až stovky připomínek. Úřad je musí během příštího týdne vypořádat.

ČTK to řekla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová s tím, že lhůty jsou zkrácené kvůli nálezu Ústavního soudu.

Ten na podzim zrušil letošní úhradovou vyhlášku, protože například nerozlišuje, zda případné překročení zdravotní péče je důsledkem plýtvání nemocnic, anebo má reálné příčiny například v epidemiích či nepředvídatelných událostech. Překročení péče přitom znamenalo pro zdravotníky snížení příjmů od pojišťoven.

Nová vyhláška by neměla sporné regulace úhrad obsahovat, ale podle České lékařské komory, Koalice soukromých lékařů či Asociace českých a moravských nemocnic jsou v ní obsaženy.

Do 8. prosince mají pojišťovny zapracovat vyhlášku do svých zdravotně pojistných plánů.

Podle zdravotnických spolků je ale pro některé druhy péče vyhláška likvidační. Zvýhodněny jsou údajně velké nemocnice, zatímco malé nemocnice a soukromí lékaři tratí.

Ministerstvo už minulý týden kritiku odmítlo. Podle legislativního náměstka Martina Plíška ve vyhlášce připomínky zohlednili podle finančních možností resortu, v plné šíři je zohlední ve vyhlášce na rok 2015.

Vyhláška stanovuje hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení pro následující rok. Po vypořádání připomínek půjde vyhláška na legislativní radu vlády a musí být ještě letos schválena tak, aby mohla začít platit od Nového roku.

Podle Plívové se celý proces o týden posunul kvůli nálezu Ústavního soudu, který museli do vyhlášky zapracovat.

ČTK

K úhradové vyhlášce přišly desítky připomínek
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...