… o všem, co vás zajímá

Krajský úřad Jihomoravského kraje lékaře na základny zdravotní záchranné služby v Mikulově, Slavkově a Velkých Opatovicích zatím nevrátí. Současný systém byl po třech měsících fungování vyhodnocený jako bezproblémový a efektivní, informoval novináře mluvčí kraje Jiří Klement. Sanitky z dotčených měst jezdí bez lékařů, v případě potřeby přijede lékař z jiného území. O navrácení lékařů na základnu usiloval zejména Mikulov, představitelé města poslali kraji petici.

RZP Podle vyjádření hejtmana Michala Haška (ČSSD) lékaři jezdí všude tam, kde je to nutné a nestalo se, že by někde v potřebných případech chyběli. Za tři měsíce měli záchranáři na jižní Moravě zhruba 22 000 výjezdů, což je o 1000 více, než ve stejném období loňského roku.

„Poklesl přitom počet výjezdů lékařů z 9300 v loňském roce na necelých 8000. Jezdí přitom ke všem zásadním věcem. V žádném případě se nestalo, že by nedorazil lékař tam, kde byl nutný. Ukazuje to, že šetříme čas a kapacity,“ uvedl Hašek.

Ačkoliv nyní se kraj rozhodl lékaře na základny nevracet, Hašek zdůraznil, že analýza a sledování situace bude pokračovat. „Budeme řešit, jak vypadá situace v jednotlivých výjezdových stanovištích a komunikovat se samosprávou obcí,“ podotkl hejtman.

To vítá i starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS). „Ve městě nyní není ani lékařská služba první pomoci, ani lékaři u záchranářů. Tříměsíční analýza je podle mne málo, objektivní srovnání bude až po jednom roce,“ řekl ČTK Koštial. Zároveň chce podle svých slov nastolit diskuzi o posílení lékařské péče v Mikulově. „Jsme turisticky vyhledávaný region a lékaři tu chybí,“ dodal starosta.

Na každou posádku s lékařem připadají v Jihomoravském kraji dvě a více posádek bez lékaře. Rozmístěné jsou podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milana Klusáka tak, aby celou jižní Moravu pokryly a v případě potřeby k nemocnému lékař přijel. V rámci Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje funguje 43 posádek ve dne, v noci je jich o několik méně.

ČTK

Ilustrační foto- zdroj: ZZS JMK


Jihomoravský kraj lékaře do záchranek nevrátí, systém je efektivní
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...