… o všem, co vás zajímá

Stanovit léčbu rakoviny přímo na míru stavu a potřebám pacienta pomáhají v některých případech takzvaná imunoanalytická vyšetření. Zjišťuje se třeba vyšší míra určitých látek v krvi či moči. Takové doplňkové testy mohou prostřednictvím vyhledání známek v organismu, nádorových markerů, pomoci včas určit nádor, jeho agresivitu nebo účinnost léčby.

zkumavkyČTK to řekl náměstek ředitele Fakultní nemocnice Plzeň a vedoucí lékař tamní imunoanalytické laboratoře Ondřej Topolčan.

V Plzni, která je centrem regionu s největším výskytem rakoviny v Česku, je imunoanalytické vyšetření běžné například u všech pacientů s rakovinou prostaty, prsu a tlustého střeva, zatímco v jiných nemocnicích se takto cíleně vyšetřuje 50 až 70 procent těchto druhů nádorů, uvedl Topolčan. Ne vždy totiž lékaři podle něj považují tyto testy za potřebné a přínosné.

Zatím se podle Topolčana nádorová léčba stanoví přesně na míru konkrétnímu pacientovi s rakovinou tak u deseti případů ze sta. „Cíl do budoucnosti je ušít na míru větší počet případů. Znamená to najít metody, aby byly naprosto spolehlivé a vyhovující danému účelu. Ne všechny nádory produkují markery, z nichž lze takový postup vyvodit,“ upozornil. Podle vyšetření nádorových známek mohou lékaři v některých případech rakoviny například přistoupit k radikální, nebo naopak šetrnější léčbě.

Specialitou plzeňské laboratoře, která je podle Topolčana se čtvrt milionem vyšetření ročně nejvytíženější v Česku, je kromě zjišťování nádorů prostaty také problematika metastáz jater při rakovině tlustého střeva a prsu. Díky vyšetřením imunoanalytické laboratoře mohou lékaři kontrolovat efektivnost léčby těchto metastáz a do budoucna lépe stanovit další prognózy a vývoj. „Z krve odebrané před operací dovedeme říci, zda určitý typ metastáz v játrech je buď málo, nebo hodně závažný,“ řekl. I díky tomu pak může lékař pacientovi stanovit potřebnou frekvenci následných kontrol.

 

ČTK

Ilustrační foto- zdroj: prozeny.blesk.cz
Imunoanalytická vyšetření pomáhají určit léčbu rakoviny na míru
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...