… o všem, co vás zajímá
Leo_Heger Česko musí do 25. října zapracovat do zákonů evropská pravidla pro poskytování a úhradu přeshraniční zdravotní péče. Dnes ministr Leoš Heger předloží vládě návrh novely s pravidly pro tuto péči v zemích Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarské konfederace.

Ročně o souhlas s plánovanou péčí v cizině žádá do tří stovek občanů ČR a rok od roku jich ubývá.
Důvodem je jazyková bariéra a pak také to, že léčbu si pacient uhradí v cenách dané země, zatímco zdravotní pojišťovna účet proplatí v cenách tuzemských, které jsou obvykle nižší.

Na plánovanou péči českých pacientů v zahraničí bylo v roce 2010 i 2011 vynaloženo 10,9 milionu korun. Je to minimální procento z celkových výdajů zdravotních pojišťoven, které ze základního fondu na zdravotní péči daly v roce 2011 celkem 216,7 miliardy korun.

Péče v cizině může být neodkladná a plánovaná. Neodkladná je ta, kterou pacient potřebuje, aby se kvůli léčení nemusel vracet do ČR. Plánovaná je ostatní péče, může to být například i taková, na kterou by člověk v tuzemsku příliš dlouho čekal.

Platné normy dosud zakotvují jen to, že ze zdravotního pojištění se pojištěncům uhradí částka, kterou vynaložili na neodkladnou zdravotní péči, jejíž potřeba nastala během jejich pobytu v cizině, a to do výše stanovené pro úhradu v ČR. Další právní úprava způsobu hrazení péče čerpané v zahraničí v českém právním řádu není.

Heger ocenil, že navržená novela jasně vymezuje nárok pojištěnců na náhradu nákladů, které vydali za zdravotní péči v jiných státech EU. V případě ohrožení stability systému veřejného zdravotního pojištění tím, že by služby byly čerpané v nadměrné míře, zakotví novela institut předchozího souhlasu zdravotní pojišťovny.

Souhlas bude nutný u služeb, které vymezí nařízení vlády.

Zdravotní služby, pro které bude potřeba souhlasu, nemají tedy podle návrhu být vyjmenované v zákoně. Vláda tak bude moci pružně reagovat na změněné podmínky a finanční rizika.

Materiál zakotvuje podle požadavku EU také vnitrostátní kontaktní místo, které poskytne informace o možnosti čerpání zdravotních služeb v zemích EU. Podle současného znění návrhu by jím bylo Centrum mezistátních úhrad, ve variantách byly zdravotní pojišťovny či ministerstvo zdravotnictví.

V návrhu je vymezen také proces vydávání povolení, které zajišťuje úhradu služeb čerpaných na území jiných členských států Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarské konfederace.

ČTK

Heger předloží vládě novelu o úhradě přeshraniční zdravotní péče
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...