… o všem, co vás zajímá
odběr kostní dřeně Asi 70 policistů, strážníků, hasičů, záchranářů i příslušníků vězeňské služby z Karlovarského kraje se včera v Sokolově hromadně zapsalo do registru dárců kostní dřeně. Zařadili se tak mezi asi 44.000 dosavadních dárců v České republice. Přesto jich stále není dost na to, aby se kostní dřeň dostala každému, kdo ji potřebuje, řekla Jana Navrátilová z Českého národního registru dárců dřeně.

„Nápad vzešel od primářky místní transfuzní stanice Zuzany Fialové, která nás oslovila. Spolu s velitelem našich strážníků jsme si řekli, že oslovíme i další příslušníky integrovaného záchranného systému. A zájem byl obrovský,“ řekl při srazu zájemců o zápis mezi dárce Jan Picka, sokolovský radní pověřený řízením městské policie.

Podle Navrátilové je zápis policistů a hasičů do registru dárců o to cennější, že jsou to většinou mladí a zdraví lidé. „Naposledy byl podobně velký odběr na Západočeské univerzitě, ale ne najednou, jako tady,“ pochvalovala si Navrátilová.

V Hornickém domě v Sokolově, kam se dobrovolníci sjeli, odebraly zdravotní sestry mužům i ženám vzorky krve. Ty pak slouží při vyhledávání vhodného dárce. Posuzuje se při tom deset hlavních znaků bílých krvinek. Čím větší je výběr, tím bližší shodu je možné najít.

Jak v sálu Hornického domu zaplněném lidmi v uniformách řekl strážník Martin Vosecký, on sám daroval kostní dřeň malé holčičce. „Jsou dva druhy odběru, jeden z krve, jako jsem měl já, nebo z pánve. Darování je bezbolestné, podle těch, kteří darovali z pánve, je to jako když vám nakopou zadek,“ přiblížil s nadsázkou. „Ale ten pocit, že někomu darujete život, se nedá popsat. To snad pochopí jen ženy,“ řekl.

Transplantace kostní dřeně se v Česku provádí v Plzni, Praze, Hradci Králové, Olomouci a Brně. Úspěšnost léčby transplantací kostní dřeně je podle Navrátilové různá podle druhu onemocnění. V řadě případů je pro pacienta ale jedinou možnou léčbou.

ČTK

Hasiči, policisté i dozorci v Sokolově nabídli svoji kostní dřeň
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Dec 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...