„Nápad vzešel od primářky místní transfuzní stanice Zuzany Fialové, která nás oslovila. Spolu s velitelem našich strážníků jsme si řekli, že oslovíme i další příslušníky integrovaného záchranného systému. A zájem byl obrovský,“ řekl při srazu zájemců o zápis mezi dárce Jan Picka, sokolovský radní pověřený řízením městské policie.
Podle Navrátilové je zápis policistů a hasičů do registru dárců o to cennější, že jsou to většinou mladí a zdraví lidé. „Naposledy byl podobně velký odběr na Západočeské univerzitě, ale ne najednou, jako tady,“ pochvalovala si Navrátilová.
V Hornickém domě v Sokolově, kam se dobrovolníci sjeli, odebraly zdravotní sestry mužům i ženám vzorky krve. Ty pak slouží při vyhledávání vhodného dárce. Posuzuje se při tom deset hlavních znaků bílých krvinek. Čím větší je výběr, tím bližší shodu je možné najít.
Jak v sálu Hornického domu zaplněném lidmi v uniformách řekl strážník Martin Vosecký, on sám daroval kostní dřeň malé holčičce. „Jsou dva druhy odběru, jeden z krve, jako jsem měl já, nebo z pánve. Darování je bezbolestné, podle těch, kteří darovali z pánve, je to jako když vám nakopou zadek,“ přiblížil s nadsázkou. „Ale ten pocit, že někomu darujete život, se nedá popsat. To snad pochopí jen ženy,“ řekl.
Transplantace kostní dřeně se v Česku provádí v Plzni, Praze, Hradci Králové, Olomouci a Brně. Úspěšnost léčby transplantací kostní dřeně je podle Navrátilové různá podle druhu onemocnění. V řadě případů je pro pacienta ale jedinou možnou léčbou.
ČTK
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.