… o všem, co vás zajímá

Závěry nové lékařské studie potvrdily, že fyzikální léčba tzv. mesodiencefalickou modulací (MDM) pomáhá lidem trpícím chronickou nenádorovou bolestí. Metoda je založena na průchodu velmi slabého proudu centrálním nervovým systémem. Tři čtvrtiny pacientů uvedly, že po léčbě se jim ulevilo od bolestí, jež lékaři nebyli schopni jinými způsoby potlačit, řekl přednosta interní kliniky Fakultní nemocnice Motol Milan Kvapil, který je garantem studie.

bolest ramene Zdravotnické statistiky uvádějí v ČR téměř půl miliónu lidí trpících chronickou bolestí, lékaři však odhadují, že dlouhodobými bolestmi trpí až dva milióny Češek a Čechů.

Metoda MDM se užívá v ČR už tři roky, do počátku letošního září jí bylo léčeno 1031 pacientů, z nich 896 diabetiků. Účinnost pro diabetiky potvrdila studie, kterou také vedl profesor Kvapil.

Nyní se uplatnění metody MDM rozšiřuje i na pacienty s chronickou nenádorovou bolestí. Ve studii bylo 28 pacientů, léčba ulevila 22. Mezi pacienty bylo 14 mužů a 14 žen, průměrný věk 47,7 roku.

Metoda bez vedlejších účinků

Jednou z pacientek byla sedmdesátiletá Jitka Fišerová, po autonehodě trpěla 14 let silnými bolestmi. Nevydržela dlouho stát, nemohla se dotýkat obličeje. Neustále ji bolela hlava, upadala do depresí. Po absolvování léčby tzv. mesodiencefalickou modulací se jí ulevilo. Na rozdíl od silných tlumících léků pomáhá metoda dlouhodobě a bez vedlejších účinků.

„Pacientům se snížila bolest na desetibodové stupnici z šesti na dva. Zaznamenali jsme zlepšení zdravotního stavu v závislosti na lepší mikrocirkulaci periferních tkání,“ shrnul Kvapil.

Chronické bolesti trápí až dvacet procent Evropanů. V Česku jsou pacienti nejčastěji léčeni silnými prášky na bolest a antidepresivy. Někdy pomůže i akupunktura nebo další formy neuromodulace. Metoda MDM je vhodná pro ty pacienty, kterým léky dostatečně nezabírají. Podle potřeby se dá léčebná kúra opakovat. Vedle potlačení bolesti zaznamenávají pacienti také zlepšení spánku, který jim bolest výrazně narušovala.

V Česku poskytuje MDM léčbu devět center v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Zlíně, Sedlčanech, Mariánských Lázních, Novém Městě na Moravě a v Hradci Králové. Použití přístroje schválilo ministerstvo zdravotnictví.

Fyzikální léčba už ulevila od chronické bolesti třem čtvrtinám pacientů
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...