… o všem, co vás zajímá

m-eneschopenka-uvod

Přestože dnešní doba přeje moderním technologiím a papírové komunikace je na ústupu, jsou obory, které se jí sveřepě drží. Jedním z nich je zdravotnictví a jeho e-podoba.

Například e-neschopenka – zavedená, zrušená a nyní v režimu „off-line“. Právě e-neschopenka je jedním z horkých témat Jarní interaktivní konference Společnosti všeobecného lékařství, která startuje tento týden v Praze a jíž se účastní přes 1000 praktických lékařů z celé republiky.

Na rozdíl od svého „bratra“ – e-receptu, kterého dle platného zákona musí od roku 2018 používat všichni lékaři, pro e-neschopenku tato povinnost neplatí. Jak lékaři sami tvrdí – budeme jí používat, pokud nám přinese úlevu v papírování. „Pokud bude systém funkční, lékaři jej používat budou,“ říká MUDr. Cyril Mucha, člen Pracovní skupiny pro elektronické zdravotnictví ČLS JEP.

„Před 4 lety zkoušela Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) e-neschopenku zavést – lékaři však odesílali pouze jedno hlášení – a to na ČSSZ, zbývající čtyři papírové zůstaly. Paradoxně tak ordinaci administrativně zatížila více, než jen „papírová neschopenka“. Navrhli jsme systém, kde by lékař posílal hlášení pouze ČSSZ, zbytek komunikace by probíhal přímo mezi zaměstnavatelem a ČSSZ. Lékaři by se soustředili na to, co umí dobře – léčbu pacienta a neřešili, kdo je jeho zaměstnavatel či kde bude marodit,“ vysvětlil MUDr. Mucha.

Návrh však podle něj zatím naráží na obavy úředníků ČSSZ z radikálnosti změn, které zatím nemají oporu v zákoně.

Jedna z možností fungování e-neschopenky, kterou praktičtí lékaři navrhují, vypadá tak, že by lékař odeslal elektronicky na portál  ČSSZ  datovou větu obsahující  základní identifikační údaje pacienta a datum počátku neschopenky. Zpětně by mu ČSSZ zaslala její evidenční, potvrzovací kód. Pacient by tento kód dostal do ruky  papírově nebo také například do mobilního telefonu a poté by opět elektronicky, telefonicky nebo papírově informoval o své neschopence zaměstnavatele. Zaměstnavatel by si, po připojení k portálu ČSSZ, mohl jeho neschopenku ověřit a sledovat průběh jeho neschopnosti. Poté, co se pacient uzdraví, poslal by lékař datovou věty o ukončení neschopenky. Pokud by bylo třeba, osobně by elektronicky, papírově nebo osobně komunikoval s posudkovým lékařem.

Jak lékaři sami říkají, dosud více než 90 % posudkové činnosti provádějí oni – „nezaměstnanci“ ČSSZ. Podle MUDr. Muchy se odhaduje, že více než 30 % času stráví lékaři administrativou a nemedicínskými pracemi, které by měly do budoucna probíhat přímo mezi zaměstnavatelem a ČSSZ.

tz

 

 

Elektronická neschopenka – budoucnost či zhouba praktického lékařství?
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Aug 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...