… o všem, co vás zajímá

Dokud nevyjde zákaz nadstandardů ve Sbírce zákonů, mohou je nemocnice dál poskytovat a pacienti si na ně připlatit. ČTK to řekl legislativní náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09).

senior Některé nemocnice přestaly lepší čočky, lehčí sádry a nadstandardní očkování poskytovat. Některé je poskytují, ale aktivně je nenabízejí. Rozhodnutí Ústavního soudu z 2. července začne platit, až vyjde ve sbírce, což se zatím nestalo.

„Do doby, než bude nález Ústavního soudu zveřejněn ve Sbírce zákonů, má pacient ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady po konzultaci s lékařem stále možnost si zvolit ekonomicky náročnější variantu, aktivně ji ale nenabízíme,“ řekl ČTK mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

Mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Petra Pekařová ČTK řekla, že s nadstandardy problém aktuálně nemají. Jde většinou o plánovanou péči, která se v létě stejně nedělá. V letních měsících jsou dovolené a na jednotlivých odděleních jsou odstávky, nutné třeba pro vymalování. Naplno zůstávají zachovány jen kapacity pro akutní péči.

Ústřední vojenská nemocnice podle mluvčí Jitky Zinke hned po výroku Ústavního soudu začala sdělovat pacientům, že dokud nevyjde upřesnění postupu ve vyhlášce, nebudou je k výkonům s nadstandardním materiálem brát. V prvních dnech po výroku soudu ještě ošetřili pacienty, kteří byli objednaní, dál neobjednávají.

„Čekáme, až výrok vyjde ve Sbírce zákonů. Pokud v mezidobí pacient naléhá, že nadstandard chce, nezbývá mu, než aby si ho zaplatil sám,“ řekla Zinke ČTK.

Plíšek k postupu nemocnic uvedl, že se připravují na stav, až začne výrok soudu platit. Pak už nebudou moci nadstandardy poskytovat, protože podle soudu musí být nadstandard vymezen v zákoně a jednotlivé nadstandardy vyjmenovány v jeho příloze, což nebude. Vyhláška pak stanoví technické provedení. Ministerstvo musí obě normy teprve připravit.

Některá zařízení chtějí údajně nadstandardy dál nabízet. Existuje totiž právní názor, že když si pacient zaplatí s nadstandardním materiálem i péči s ním související, jako by mu ji poskytlo zařízení bez smlouvy se zdravotní pojišťovnou, měl by být nadstandard nadále možný.

ČTK

Dokud nevyjde zákaz nadstandardů, mohou je nemocnice poskytovat
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Apr 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...
Nejčtenější články