… o všem, co vás zajímá

Do brněnské Fakultní nemocnice míří vyšetřovací komise Ministerstva zdravotnictví ČR. Důvodem je prošetření podezření z dotačního podvodu, kterého se mělo dopustit několik lékařů tím, že zfalšovali vědecký výzkum včetně závěrečné zprávy.

ministerstvo zdravotnictvíInformaci potvrdil předseda Lékařského odborového klubu, Martin Engel, který měl ve středu na toto téma jednání s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD).

„Ministr chce nechat celou věc důkladně prošetřit a slíbil, že bude jednat rychle. Nejprve zjistíme, jak daleko ve vyšetřování postoupily orgány činné v trestním řízení, a nezávisle na nich pošleme do nemocnice vlastní vyšetřovací skupinu, “ sdělil Engel.

Na jaře roku 2013 provedl tým lékařů ve složení Michal Fedora (hlavní řešitel), Jiří Žurek, Petr Dominik, Peter Košut, Michal Klimovič a Miroslav Šeda výzkum na téma syndromu akutní respirační tísně mimoplicního původu.

K tomuto účelu poskytlo ministerstvo zdravotnictví grant ve výši 4,5 miliónu korun. K testování bylo určeno čtyřicet prasat, nicméně po prvním neúspěšném experimentu, během kterého zemřelo do 20 minut prvních šest testovaných zvířat, se lékaři rozhodli ve výzkumu nepokračovat a experiment byl zastaven jako neproveditelný.

I přesto lékaři Fedora a Žurek sepsali falešnou závěrečnou zprávu, ve které uvedli fiktivní údaje tak, aby výzkum vypadal jako řádně ukončený. Ta byla později dokonce publikována a závěry z ní měly sloužit v humánní medicíně.

„Budeme zase kamarádi“

K dokumentu se v říjnu 2014 dostal jeden ze spoluřešitelů, doktor Šeda, který zjistil, že obsahuje naprosto nepravdivé a zkreslené údaje. „Překvapilo mě, že ta zpráva existovala, když výzkum nebyl dokončen,“ uvedl Šeda.

O svém podezření informoval proděkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jaroslava Štěrbu, který si poté nechal od hlavního řešitele výzkumu Fedory potvrdit, že grant proběhl v pořádku a se všemi náležitostmi.

Fedora se poté pokoušel doktora Šedu několikrát přemluvit, aby svoje podezření stáhl a řekl, že je grant v pořádku a že si není vědom jakéhokoli pochybení. Podle Šedy ho dokonce navštívil na inspekčním pokoji a řekl, že když to udělá, budou zase kamarádi.

Šeda toto kategoricky odmítl a o záležitosti informoval ředitele FN Brno Romana Krause. Ještě předtím ale podal na lékaře Fedoru a Žurka trestní oznámení, které později rozšířil o osobu dalšího spoluřešitele Dominika. Trestní oznámení předal do rukou ředitele Krause.

Nemocnice poté ustavila škodní vyšetřovací komisi, která hodnověrnost zprávy i způsob provedení výzkumu zkoumala. Věc uzavřela s tím, že došlo nejen ke zfalšování grantu a závěrečné zprávy, ale také ke zpronevěře finančních prostředků k tomu určených, a doporučila řediteli Krausovi, aby na řešitele grantu podal trestní oznámení.

Současně mu doporučila, aby z celé záležitosti vyvodil pracovněprávní důsledky a rozdal výpovědi falzifikátorům za hrubé porušení pracovní kázně. Kraus žádné výpovědi zatím nerozdal, ale podal trestní oznámení na neznámého pachatele a čeká, jak dopadne vyšetřování policie.

„Doufám, že pokud policie něco vyšetří, tak jenom to, že byla upravena data, a nic dalšího,“ řekl Kraus.

Vrácená dotace

Podle jeho slov ho zjištění škodní komise překvapilo. Zejména proto, že se domníval, že jeho nemocnice má nastavené kontrolní mechanismy tak, aby k podobným excesům nemohlo dojít.

Ředitel Kraus finanční prostředky ministerstvu vrátil. Použil k tomu ovšem provozní peníze nemocnice, tedy finance od pojišťoven určené primárně na léčbu pacientů a platy zaměstnanců. Tím podle nejmenovaného zdroje Práva celou záležitost „přikryl“ a fakticky uznal to, že grant jako takový neproběhl.

Lékaři, kteří zfalšovali grant a možná i vyvedli peníze neznámo kam, v nemocnici pracují dál. Zatím jediný, kdo se ocitl v nezáviděníhodné pozici, je doktor Šeda, který na celou věc upozornil.

Od října loňského roku je vystaven šikaně a diskriminačnímu jednání ze strany lékařů, na které podal trestní oznámení. Přestože se snažil celou věc řešit s personální ředitelkou Alenou Tobiášovou, situace se spíše zhoršuje a Šeda nyní uvažuje o odchodu z nemocnice.

Kromě toho, že byl v září 2014 sesazen z místa vedoucího lékaře oddělení ARO,  mu byl poškozen vůz a je omezován na pohotovostních službách.

Policie pátrá

Případem se nyní zabývají orgány činné v trestním řízení, které z pochopitelných důvodů odmítly případ jakkoli komentovat. Chtějí tak zabránit jakémukoliv ovlivňování vyšetřování.

Jak potvrdila dozorující státní zástupkyně Petra Lastovecká, „celá záležitost je vysoce citlivá a osoby do ní zapojené by si nerady přečetly cokoli dehonestujícího“.

pre

Ilustrační foto- zdroj: domaci.ihned.cz

 

 

 

 

Do FN Brno míří ministerská vyšetřovací komise
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...