… o všem, co vás zajímá

Téměř 60 % pětiletých dětí v České republice má zuby s kazem či plombou. Ještě hůře jsou na tom adolescenti nad 15 let – nějakou míru poškození zubů vykazuje plných 86 % z nich. Přestože stomatologická péče je u nás na špičkové úrovni, na léčbu kazů bychom se spoléhat neměli. Nejdůležitější je prevence, která dokáže jejich vzniku ve většině případů zcela zabránit. To je také cílem preventivního programu Zdravý úsměv, který minulý týden oslavil 15. výročí. 

zubní kaz

Smysluplnost kvalitní prevence potvrdily i průzkumy na základních školách. Ukázaly, že stav chrupu u žáků zapojených do některého z preventivních programů, jako je např. Zdravý úsměv, na tom byl v porovnání s těmi, u nichž žádná edukace neprobíhala, výrazně lepší. Děti v programu Zdravý úsměv měly navíc v nejvyšším procentu zdravý chrup bez kazu a výplně. *„Ačkoliv děti v rámci preventivních aktivit dostanou užitečné rady, nezastupitelnou roli hrají i rodiče. Pro děti je totiž nejdůležitější, aby mohly následovat správný příklad, který vidí doma,“ uvádí doc. Romana Koberová Ivančaková, CSc. ze Stomatologické kliniky LF UK a FN Hradec Králové.

Zubní kaz je nejčastěji se vyskytující onemocnění na světě, které postihuje téměř 80 % populace. Pro každého člověka představuje vážné komplikace – bolest, problémy s příjmem potravy, ztrátu zubu, negativní dopad na osobní pohodu, sebevědomí či pracovní a sociální uplatnění. Nejvíce ohroženou skupinou jsou přitom děti a mládež – právě jim je proto věnována hradecká výroční konference programu Zdravý úsměv.

„U třetiny českých předškolních dětí odpovídá postižení zubním kazem stále situaci, jaká zde byla před 60 lety. Celá jedna třetina dvanáctiletých dětí má ve stálém chrupu pět a více kazů, což je alarmující,“ vysvětluje doc. Koberová Ivančaková. „Je však potřeba si uvědomit, že zubnímu kazu můžeme účinně předcházet a v raném stádiu lze kazivý proces dokonce zastavit nebo vyhojit. Edukace veřejnosti, a zejména dětí a mládeže prostřednictvím preventivních programů hraje v tomto směru nezastupitelnou roli,“ dodává doc. Koberová. Právě ona stála u zrodu nově založené Aliance pro budoucnost bez zubního kazu pro střední a východní Evropu (CEE ACFF Chapter = Alliance for a Cavity-Free Future, Central Eastern European Chapter), která se k oslavám 15. výročí Zdravého úsměvu aktivně připojuje. V červnu 2014 podepsali přední odborníci z Polska, České republiky, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Litvy, Lotyšska a Estonska zakládající deklaraci, která by měla změnit přístup populace k péči o chrup.

Preventivní program Zdravý úsměv vznikl v roce 2000 ze společné iniciativy Stomatologické kliniky FN v Hradci Králové a Česko-slovensko-švýcarské lékařské společnosti. Jedná se o výchovně-preventivní program, který zajišťují studenti zdravotnických škol, pedagogové, dentální hygienistky a zubní lékaři ze Stomatologické kliniky FN v Hradci Králové. Cílem projektu je zlepšení ústního zdraví dětí předškolního a školního věku v České republice.

*Průzkum realizovaný v letech 2004 a 2008 na Základních školách v ČR.

TZ

Ilustrační foto- zdroj:  www.ireceptar.cz

 

Děti se zubním kazem trpět nemusí, shodly se stomatologické špičky
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...