… o všem, co vás zajímá
srdce dívka  

 

 

 

Teprve tříletá dívenka z České republiky zachránila po své smrti život. Její srdce lékaři transplantovali roční italské holčičce v Turíně.

Poté, co česká holčička podlehla závažné nemoci, svolili její rodiče k darování orgánů. Játra a ledviny malé dárkyně pomohly dětským příjemcům v České republice. Pro srdíčko se však nepodařilo najít vhodného čekatele, protože v českých centrech totiž v současné době nejsou zaregistrováni takto mladí pacienti. Díky mezinárodnímu programu výměny orgánů FOEDUS bylo možné srdce nabídnout nemocným do zahraničí a zachránit tak jiný život.

Nejdříve zareagovali Italové

Během několika desítek minut na nabídku zareagovali zdravotníci z Itálie. Následovaly nezbytné laboratorní testy, které potvrdily vhodnost darovaného orgánu pro roční italské děvčátko. Během několika málo hodin přiletělo letadlo s chirurgickým týmem do Prahy pro odebrání srdce a za další čtyři hodiny již bylo srdce voperováno malé pacientce v nemocnici v Turíně.

Malé Italce se daří dobře

Od uveřejnění nabídky v transplantačním programu po operaci v Turíně uběhlo pouhých
7 hodin. Italské holčičce, v jejíž hrudi nyní bije srdce české dívenky, se daří dobře a malá pacientka se zotavuje z prodělané transplantace. Tento případ opět prokázal, že program mezinárodní spolupráce na poli transplantace má smysl a zachraňuje životy i těm nejmenším.

Mezinárodní program zachraňující životy

Díky programu FOEDUS bylo zachráněno již mnoho pacientů, kteří by bez mezinárodní pomoci nenalezli vhodného dárce. Program využívá stávající platformu COORENOR, v rámci které vznikl i internetový portál přinášející aktuální nabídku a poptávku orgánů v jednotlivých členských zemích EU. „V nabídce jsou tzv. přebytečné orgány, pro které není momentálně v zemi původu možno najít vhodného příjemce. Zveřejňují se zde rovněž poptávky po orgánech pro pacienty, kteří jsou v akutním ohrožení života a potřebují transplantaci v řádu několika málo dnů,“ vysvětluje ředitel Koordinačního střediska transplantací (KST) MUDr. Pavel Březovský. To zastupuje v projektu Českou republiku.

TZ

Ilustrační foto – zdroj: www.tymprozdravi.cz

Darovala to nejcennější: své srdce
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...