… o všem, co vás zajímá

Na nový orgán čeká v Česku kolem 1100 pacientů, nejvíc na ledvinu, srdce a játra. Počty orgánů od zemřelých dárců zdaleka nedokážou pomoci všem, i proto Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) spustil na internetu kampaň na podporu dárcovství.

transplantace srdceV jednom spotu děkují lidé, kteří dostali orgán od zemřelého dárce, ve druhém děkují pacienti svému žijícímu dárci. Přednosta Transplantacentra Pavel Trunečka ČTK sdělil, že hledají i další nové možnosti, jak nemocným pomoci.

Uvedl, že letos za deset měsíců provedli lékaři v IKEM více transplantací jater než za celý loňský rok. Transplantace celých jater se totiž začala nahrazovat štěpem, o jeden orgán se tak podělí dva pacienti. V programu transplantací ledvin se zase rozšířila skupina dárců o ty žijící. IKEM tak může provést ročně kolem čtyř desítek dalších transplantací.

Zatímco dříve se pro darování ledviny svému blízkému rozhodli hlavně rodiče, sourozenci, případně bratranci a sestřenice, nyní mohou darovat ledvinu i manželé, druh či družka, nebo i přátelé. „Transplantujeme i dvojice, které nemají stejnou krevní skupinu. Snažíme se pomoci tam, kde to medicína a etická pravidla umožní,“ uvedl přednosta kliniky nefrologie profesor Ondřej Viklický.

V posledním desetiletí se počty zemřelých dárců pohybují v ČR kolem dvou stovek za rok, z toho v IKEM je to stovka. Dárcovský potenciál je podle docentky Evy Pokorné z oddělení odběru orgánů a transplantačních databází IKEM nyní vyšší, kritéria pro dárcovství se rozšířila.

„V Česku prakticky už nemáme věkovou hranici pro dárce. Není výjimkou, že se jimi stanou i lidé mezi sedmdesáti a osmdesáti lety věku, nevylučujeme nemocné s vysokým tlakem, cukrovkou, nebo po mrtvici,“ vysvětlila s tím, že u těchto dárců ale je nutné dělat mnohem složitější vyšetření, aby byla zajištěna správná funkce darovaných orgánů.

 

ČTK

Ilustrační foto- zdroj: www.ceskenoviny.cz
Dárcovství orgánů má podpořit kampaň s díky pacientů
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...