… o všem, co vás zajímá

Jak se ubránit agresivním pacientům a přitom je nějak nezranit, to je cílem kurzu sebeochrany, které jako vůbec první v republice absolvují zdravotníci v olomoucké fakultní nemocnici.

sebeobrana Od ministerstva zdravotnictví na ně dokonce získali grant. Statistiky uvádějí, že útoků na zdravotníky i záchranáře přibývá. Postupně by tímto školením měla projít většina zaměstnanců českých nemocnic.

Lenka KRATOCHVÍLOVÁ, redaktorka: Přímo na pracovištích urgentního příjmu zasvěcují instruktoři zdravotníky do technika juda, kareta nebo tai-či. Z každého stylu vybrali pro ně ty nejvhodnější tak, aby agresivního pacienta mohla zpacifikovat třeba i útlá sestřička.

Luděk PRUDKÝ, instruktor sebeochrany: Je to v reálném prostředí, to znamená, zohlednění všeho, malého prostoru, nebezpečných předmětů, velmi drahá technika. Využíváme i třeba vyšetřovací stůl .

Lenka KRATOCHVÍLOVÁ, redaktorka: Dosud se záchranáři školili pouze v sebeobraně. Podle odborníků však tento útočný styl mohl pacientům ublížit. Nová technika chrání nejen zdravotníky, ale také problémové pacienty.

Petr HUBÁČEK, primář urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc: Tím se vyvarujeme i případnému dalšímu trestnímu stíhání nebo žalobám, které by mohly vzniknout ze strany pacienta, kdybychom mu třeba prohloubili to jeho zranění.

Lenka KRATOCHVÍLOVÁ, redaktorka: S nadávkami, ale i kopanci, kousáním nebo škrcením se zdravotníci setkávají stále častěji. Většinou na ně útočí opilí nebo zdrogovaní lidé.

Ivo MAREŠ, ředitel, ZZS Olomouckého kraje: Všechny útoky na naše záchranáře se obešly bez dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Lenka KRATOCHVÍLOVÁ, redaktorka: Sanitářku Evu Sedláčkovou agresivní pacient dvakrát udeřil do tváře a vykloubil jí čelist.

Eva SEDLÁČKOVÁ, napadená sestra: Bylo to tak rychlý, že jsem nezareagovala, myslím si, že do budoucna by tohle cvičení mohlo pomoct.

Michaela VEBROVÁ, vrchní sestra Fakultní nemocnice Olomouc: Trošinku se cítím jistější, ale určitě to chce další kroky a další cvičení, protože to potřebujeme zautomatizovat.

Lenka KRATOCHVÍLOVÁ, redaktorka: Statut veřejného činitele, jako mají třeba hasiči nebo policisté, české zákony záchranářům dosud nepřiznaly. Soudy však útoky na ně hodnotí jako přitěžující okolnost.

 

Zdroj: Česká televize

Ilustrační foto- zdroj: www.volny.cz

 

ČT: Zdravotníci se učí sebeochranu
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...