… o všem, co vás zajímá
čmkos Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) podpořila dnes stávkovou pohotovost, kterou vyhlásily v úterý zdravotnické odbory. Vláda má podle odborářů okamžité začít řešit kritickou situaci nemocnic, lázní a sociálních služeb, jinak hrozí krach zhruba 30 nemocnic i řady lázeňských zařízení.

Vláda by podle nich měla ještě do konce roku poskytnout půjčku Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), aby mohla zaplatit nemocnicím, a změnit úhradovou vyhlášku, aby nemocnice peníze dostaly.

„Vždy jsme stáli po boku zdravotnických odborů, jejich kroky podporujeme,“ řekl dnes novinářům místopředseda ČMKOS Václav Pícl s tím, že na čtvrteční tripartitě budou odbory apelovat na vládu v demisi, aby situaci řešila a nenechávala řešení až na vládu vzešlou z voleb.

Požadavek odborů na přilití peněz do zdravotnictví podpořila ČSSD. Zdravotnické odbory oslovily dopisem všechny politické strany, které mají šanci uspět v předčasných volbách.

„Situace ve zdravotnictví je kritická, nemocnicím chybějí peníze na zaplacení léků, zdravotnického materiálu i na platy. Chceme, aby situaci okamžitě řešila tato vláda, aby se schválila bezúročná půjčka VZP a peníze, které dostane z půjčky, šly přímo nemocnicím a aby se ještě do konce roku zvýšily úhrady nemocnicím o pět procent v úhradové vyhlášce,“ řekla novinářům předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Pokud tyto kroky vláda neudělá, hrozí podle ní omezování zdravotní péče. Pacienti to pocítí v tom, že se prodlouží čekací doby na plánované operace a neakutní péči. Problémy bude mít podle Žitníkové přinejmenším třetina nemocnic. Na nemocnice ve formě obchodních společností může být vyhlášen konkurz či insolvence, uvedla.

VZP bude na konci roku chybět 5,7 miliardy korun, žádá půjčku 2,5 miliardy, zákon umožňuje požádat jen o polovinu částky. Podle stínového ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka by stát měl dát VZP celou chybějící částku a zároveň zvýšit odvody v nejvyšší navržené variantě, která přinese do systému přes deset miliard korun navíc. Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard, na konci roku hrozí propad osm až deset miliard. „Každá prodleva v rychlém řešení této krize zvyšuje riziko kolapsu významné části nemocnic,“ řekl ČTK Němeček.

O společném postupu se poradí na úterním jednání krizového štábu zástupci všech odborových organizací ve zdravotnictví s organizacemi pacientů a zaměstnavatelů. Dá se předpokládat, že ke stávkové pohotovosti se připojí i ostatní odborové organizace, v záloze zůstává i stávka. Žitníková nechtěla předjímat, rozhodnutí podle ní padne až v úterý. Jisté je podle ní jen to, že akce se uskuteční v nejkratší době. „Potřebujeme krizi vyřešit teď,“ řekla Žitníková.

Podle exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), jehož restriktivní politika podle odborů k současné krizi výrazně přispěla, krach nemocnic nehrozí. Finanční napětí připustil, systém nemá dostatek rezerv pro velký rozvoj, rozhodně podle něj ale nekrachuje. Odborářům právo na protesty neupírá, ale to, že vyhrožují dva týdny před volbami, je jasně politická akce. „Zdravotnictví bylo zneužito v politickém boji, odbory jen ukazují, že jsou provázané s levicí a tímto způsobem ji chtějí podpořit,“ řekl Heger ČTK.

ČTK

Ilustrační foto – zdroj: www.cmkos.cz

ČMKOS podpořila stávkovou pohotovost odborů, žádají řešení krize
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Dec 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...