… o všem, co vás zajímá

Rady z lékárny

Tak je to tady, téměř na polovinu z nás během období mezi říjnem a dubnem „něco“ vleze. Nejčastěji se huhňavým hlasem někomu ozveme do telefonu: „Já mám chřipku jak trám, ale to víš, do práce musím, snad to přes neděli vyležím.“ Cestou z práce autobusem plným kýchajících lidí si uvědomíme, že v domácí lékárničce to asi zeje prázdnotou, protože poslední platíčko paralenu jsme včera půjčili sousedovi, tak ještě zaběhnout do lékárny.

paralen HDStojíme ve frontě, a když na nás konečně dojde řada, řekneme: „Dejte mi, prosím, něco na chřipku.“ A většinou na nás zpoza táry zazní otázky jako: „Máte rýmu? Smrkáte zelený hlen? Máte kašel? Máte teplotu? Bolí vás klouby? Bolí vás v krku“ A lékárník se vyptává a vyptává, pak konečně vyloví něco ze šuplíku, poučí vás, jak máme lék užívat, a vy se konečně vydáte k domovu a myslíte si: „To je vyptávání, proč mi nedali prostě něco na chřipku?“

Většina z vás letos chřipku nejspíš ještě neměla. Proto však ještě nejste simulanti. S největší pravděpodobností jste nachlazení. A to je rozdíl. Chřipka i nachlazení jsou nemoci virové, které se přenášejí kapénkovou infekcí, mají převážně sezónní výskyt, jsou vysoce nakažlivé a léčba je v obou případech pouze symptomatická, léčí se konkrétní potíže, nikoli příčina choroby. Rozlišit obě onemocnění můžeme na základě příznaků, virologické vyšetření, které odhalí přesného původce, je složité a nákladné. Proto se provádí jen vzácně. I lékaři v ordinacích se při stanovení diagnózy orientují na základě epidemiologické situace. Jak se tedy nachlazení liší od chřipky?

Typické příznaky

Nachlazení

 • pozvolný začátek
 • teplota, většinou do 38°C
 • rýma, zpočátku řídká s vodnatým a čirým hlenem, později hustým
 • kašel bývá častěji vlhký, pacient odkašlává
 • potíže při symptomatické léčbě většinou odeznívají zhruba do týdne, rekonvalescence bývá rychlá
 • komplikace nejsou časté, nachlazení pacienta většinou neohrožuje na životě

Chřipka

 • náhlý začátek potíží z plného zdraví
 • teplota je vysoká, až ke 40°C
 • rýma typická není, ale sliznice může být zduřelá, objevuje se pocit plného nosu
 • častý je kašel, spíše suchý, dráždivý, velmi úporný
 • celkově bývá pacient schvácený, silně jej bolí hlava, klouby
 • potíže i přes užívání léků přetrvávají až tři týdny, rekonvalescence bývá pomalá
 • chřipka může mít vážné komplikace, oslabené jedince ohrožuje na životě, úmrtí způsobená chřipkou nejsou nijak vzácná

Jak můžeme posílit imunitu?

Imunitu lze podpořit nespecificky, tedy celkově. Velký význam má v tomto směru životospráva. Prospívá sport a otužování. Stres naopak imunitu oslabuje. Lékárny také nabízejí celou řadu doplňků stravy. Účinný je také například extrakt z echinacey, některé přípravky se zinkem, látky obsažené v hlívě ústřičné nebo takzvané nukleotidy. Z potravin má příznivý vliv na posílení imunity konzumace zázvoru. Oblíbený je také vitamin C, ten ale příznaky již probíhající infekce spíše zmírňuje a urychluje uzdravení.

Proti chřipce existuje daleko účinnější, cílená prevence. Očkování. Když jej však lékaři nebo lékárníci v podzimním období doporučují, často slyší, že pacient na chřipku netrpí, že jednou očkování zkusil, ale že mu pak bylo hrozně a tak dále. Očkování odmítají i jedinci zařazení do ohrožených skupin (diabetici, osoby s chronickým onemocněním plic a průdušek, onemocněním srdce a cév, senioři nad 65 let), kteří dostávají vakcínu bezplatně. Výsledkem je, že populace v České republice patří k nejméně proočkované v rámci Evropské unie.

Jaký je princip očkování? Virus chřipky je v něčem záludnější než jiné viry. Má totiž mnoho podtypů a navíc přibližně jednou za deset let projde velkou změnou a předešlé druhy vakcín na něj nefungují. Světová zdravotnická organizace každoročně na základě sběru a hodnocení celosvětových dat doporučuje, jaké tři podtypy viru by měly být obsaženy ve vakcíně pro danou sezónu. V očkovacích látkách se nevyskytují celé živé viry, pouze jejich části, které vyvolají potřebnou imunitní odpověď a zároveň způsobují minimální nežádoucí účinky. Očkovat je potřeba s předstihem, nejlépe od poloviny září do konce listopadu, během epidemie už je pozdě, chřipka se šíří rychle a účinná hladina protilátek se vytvoří až za sedm až deset dnů.

Co dělat, když už nás nemoc dostihla?

Domácí lékárnička by měla s předstihem obsahovat nějaký preparát na teplotu, rýmu či kašel. Těchto léků existuje celá řada, často obsahují více účinných látek, které mohou zmírňovat několik příznaků najednou. V lékárně vám poradíme, jaký přípravek si vybrat s ohledem na váš věk, chronická onemocnění, užívané léky a především přihlédneme k vašim současným potížím. K léčbě samozřejmě patří i dostatečný přísun tekutin a především klid na lůžku, už jen s ohledem na to, abychom nenakazili druhé.

Autorka: PharmDr. MUDr. Hana Pužejová

Ilustrační foto- zdroj: www.miwa.cz

 

 

Bolest se řadí k civilizačním onemocněním a představuje závažný celospolečenský problém dnešní doby. Podle údajů Státního zdravotního ústavu je ve 20 procentech případů druhým nejčastějším důvodem k dlouhodobému užívání léků bolest zad a kloubů. Dalším významným důvodem je mírnění bolesti hlavy. Na tento trend reagují Alphega lékárny, které spouštějí preventivní kampaň proti bolesti. Ta má pacienty naučit, jak správně určit příčinu bolesti a jak ji léčit. Kampaň potrvá od 13. dubna do 10. května 2015 po celé České republice.

alphegaBolest je jednou z nejčastějších a zároveň nejzáhadnějších zdravotních obtíží naší populace. O závažnosti problému vypovídá mimo jiné i to, že se za rok v České republice ve volném prodeji vydá průměrně 21 milionů balení přípravků na tlumení bolesti[1]. Ročně tak v České republice utratíme za bolest tlumící přípravky až 1,28 miliardy korun[2], přičemž ve velké míře lze zbytečným investicím do léků a léčby předcházet.

Většina lidí řeší bolest pomocí tišících přípravků, které sice od bolesti na nějaký čas uleví, ale její příčinu neodstraní. Pacienty je třeba naučit, že bolest je především varovným signálem, který tělu říká, že s ním není něco v pořádku,“ upozorňuje Mgr. Leona Štěpková, Alphega lékárnice z Hostomic nad Bílinou. Někdy bolest nemusí znamenat nic zásadního a časem sama odezní. Jindy, jako v případě bolesti na hrudi, může poukazovat na velmi závažné komplikace. Například bolest na hrudi může znamenat počátek infarktu myokardu. V takových případech je potřeba jednat velmi rychle.

Alphega lékárny proto spouštějí v období od 13. dubna do 10. května preventivní poradenskou kampaň BOLEST. Jejím účelem je naučit návštěvníky, jak bolest správně rozlišit a jak na ni reagovat. V rámci kampaně Alphega lékárny po celé České republice nabídnou pacientům bezplatné individuální poradenství týkající se jejich konkrétních zdravotních problémů. Pacienti také zdarma obdrží tzv. diagnostickou kartu, jejíž vyplnění lékárníkovi umožní rozpoznat stupeň intenzity bolesti, lokalizovat ji, popsat její průběh a doporučit vhodnou léčbu. Doprovodný materiál obsahuje také graficky srozumitelně zpracovanou Bakerovu škálu stupňů bolesti, podle níž by si měl být každý pacient do budoucna schopen určit stupeň bolesti sám. Lékárny zapojené do kampaně budou viditelně označeny plakátem s motivem Kampaně.

Seznam lékáren naleznete na www.alphega-lekarna.cz.

Plakát s motivem kampaně naleznete zde.

[1] IMS Health, Alliance Healthcare, (volně prodejná analgetika a antipyretika)

[2] IMS Health, Alliance Healthcare, (volně prodejná analgetika a antipyretika)

 

TZ

 

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
 • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...