… o všem, co vás zajímá

PR články

Rychle, stručně, přesně. Zpravodajský portál Batist Medical a. s.

uniforma

Práce ve zdravotnictví je náročná a zodpovědná. Během dlouhých služeb je pro lékaře a zdravotnický personál neobyčejně důležité cítit se v pracovním oblečení pohodlně.

Pokud máte před sebou výběr nového zdravotnického oblečení, měli byste proto uvažovat nad tím, jakou práci ve zdravotnictví budete vykonávat, a podle toho zvolit vhodný druh oděvu. U zdravotnických oděvů je důležité, aby vás nikde neškrtily nebo neomezovaly v pohybu a cítili jste se v nich co nejvíc pohodlně. Pro pohodlí při práci je důležité také množství, umístění a velikost kapes, i celkový střih oděvu.

 

Jak vybrat správné zdravotnické oblečení

Od doby, kdy prakticky jediným dostupným zdravotnickým oblečením byl standardní bílý plášť jednotného střihu, již nějaká doba uplynula.

Nyní si můžete vybrat z široké nabídky kvalitního zdravotnického oblečení, které si můžete objednat online. Jelikož je práce ve zdravotnictví velmi náročná, musí být i zdravotnické oblečení vyrobeno z vysoce kvalitních, trvanlivých a odolných materiálů, které vydrží časté praní, aniž by ztrácely barvu či tvar, ale přitom výborně sají pot, jsou pohodlné, nemačkavé a vzdušné. Skloubit veškeré tyto požadavky však není snadné, proto se u některých neznačkových prodejců můžete setkat s oblečením pro zdravotníky, které je nepohodlné, mačká se a nedrží tvar.

Na správné velikosti záleží

uniforma bíláPři nákupu zdravotnického oblečení velmi záleží na tom, aby vám oděv po všech stránkách seděl. Zdravotnické oblečení vás během vaší náročné a zodpovědné práce bude provázet doslova na každém kroku. Proto se vyplatí věnovat výběru správné velikosti dostatek času. Správně ušité oblečení pro zdravotníky by vám nemělo nikde překážet v pohybu, ale zároveň by nemělo nikde příliš odstávat. Záleží také na správném umístění kapes, abyste měli veškeré potřebné nástroje neustále na dosah ruky.

 

Vyplatí se nakupovat od profesionálů

Pokud se chcete ve svém novém zdravotnickém oblečení cítit opravdu komfortně, vyplatí se nakoupit v e-shopu medical-uniforms.cz, který se specializuje na prodej oblečení pro zdravotníky a nabízí široký sortiment oděvů, které jsou zároveň funkční i pohodlné. V e-shopu medical-uniforms.cz jsou u každého zboží reálné fotografie s popisky, z nichž se dozvíte o produktech vše potřebné. A pokud vám zakoupené zboží nebude perfektně sedět, můžete jej zdarma vyměnit za jinou velikost, které jsou k dispozici v rozmezí od XXS až po 5XL.

 

PR

 

 

 

německo

České zdravotní sestry velmi často odcházejí do Německa za prací. Láká je tam nejen kratší pracovní doba a moderní vybavení nemocnic, ale také mnohonásobně vyšší platy. Opravdu se českým zdravotním sestrám vyplatí odejít za prací do Německa? A co všechno to obnáší?

 

“Po škole jsem nastoupila do krajské nemocnice. Tehdy jsem byla motivovaná a za takovou práci jsem byla vděčná. Po dvou letech jsem ale začala být unavená z dlouhých směn, neprofesionálnosti některých kolegů, a hlavně nedostatečným finančním ohodnocením,” říká Anna Zajíčková, zdravotní sestra, která pracuje již více než tři roky v německém Norimberku.

S demotivací zaměstnanců se české zdravotnictví potýká velmi často. Zdravotní sestry dosahují vysokého vzdělání, intenzivně se připravují na své budoucí povolání a po nástupu do zaměstnání velmi často přichází zklamání a záhy také únava.

Německé zdravotnictví patří mezi nejlepší v Evropě díky moderním přístrojům a vybavení klinik i nemocnic. Zdravotním sestrám to výrazně usnadňuje práci a více je to motivuje k dalšímu vzdělávání.

“Začala jsem hledat v různých diskuzích názory na práci v Německu. Co jsem se tam dočetla, mě povzbudilo v tom, abych to zkusila sama,” vzpomíná Anna. Hledat práci v Německu ale není vůbec jednoduché. “Věděla jsem, že to sama nezvládnu, tak jsem si našla společnost, která mi se vším pomohla,” vzpomíná zdravotní sestřička na své velké rozhodnutí.

“Našla jsem si web Zdravotní sestra v Německu a zeptala jsem se jich na pár dotazů. Potom se věci daly už rychle do pohybu,” říká Anna. Po necelém měsíci jí společnost smluvila tři pohovory v Německu a Anna se už jen rozhodla, do které kliniky chce nastoupit.

“Pracuji 20 hodin týdně a můj plat je dvakrát vyšší, než jsem měla v České republice,” pochvaluje si Anna a vzpomíná také na papírování, které tomu předcházelo: “Kdybych si nenašla společnost, která za mě všechno vyřídila, asi bych se v těch všech potvrzeních, formulářích a dokladech ještě teď nezorientovala.”

Anna není jedinou zdravotní sestrou, která za prací odešla do Německa. “Ročně se nám ozve kolem 100 českých zdravotních sester, které by chtěly pracovat v Německu. Úspěšně získat práci jim pomůžeme v 90 % případů,” hodnotí zájem o práci v Německu HR specialista z webu zdravotnisestranemecko.cz.

České zdravotnictví finančně podhodnocuje zdravotní sestry, pomocný personál i lékaře. Zájem o práce v zahraničí proto velmi roste a každoročně přichází Česká republika o stovky vysoce školených pracovníků. “Dokud mi v Čechách nenabídnout obdobný plat, jako mám teď v Německu, určitě se nevrátím,” uzavírá svoji životní zkušenost Anna Zajíčková.

Více na:  www.pflege24.cz 

 

Sedavé zaměstnání výrazně oslabuje erekci a sexuální kondici. Jak si pomoct?

PR článekSpousta lidí je nucena kvůli výkonu zaměstnání sedět. To nepřispívá tělesné ani duševní pohodě. U každého se dříve nebo později ozve tělo samo a volá o pomoc, protože něco děláme špatně. Toto volání se v čase promění na zdravotní problém.

Pro někoho “vysněná” práce za počítačem není vůbec tak příjemná a bezproblémová, jako by se mohlo zdát

Sedavé zaměstnání a špatná strava oslabují erekci

Muži se sedavým způsobem práce hazardují i se svým sexuálním zdravím. Mohou u nich nastat velmi vážné problémy s erekcí. Sexuologové zkoumali stovky mužů pracujících v kancelářských firmách.

Zjistili, že za zhoršenou erekcí stojí nejen velké množství hodin na židli, ale také nevyhovující stravovací návyky. Muži do sebe cpou velké množství rafinovaných sacharidů v nevhodnou dobu. Přes oběd téměř nic nejedí a večer to dohání masivním množstvím jídla. Po celodenním půstu je to absolutní nesmysl.

Tyto nezdravé návyky ovlivňují zdraví mužů. Zejména oběhový systém, který úzce souvisí s fungujícím penisem a dobrou erekcí.

Dlouhé sezení zvyšuje míru stresu a celkové nepohodlí. Tyto faktory hrají významnou roli ve správném fungování erekce. Ohroženi jsou všichni pracovníci, kteří během výkonu své činnost tráví většinu času v sedě. Do této skupiny spadají například:

 • pracovníci v kancelářích
 • řidiči
 • lidé na vrátnicích
 • pracovníci na jeřábech
 • piloti mezinárodních letů
 • plavčíci
 • a všichni ti, které práce přikovala k židli

Dlouhodobé sezení se podepíše na erekci a celkovém zdraví

Pevná erekce vždy závisí od důkladného prokrvení penisu a okolí. Dlouhodobé sezení přiškrcuje cévy a snižuje jejich průchodnost.

Časem se krev nedostává do všech tkání penisu a výsledkem je ochablá a “měkká” erekce. Čím více let na židli strávíte, tím rychleji pevnost erekce zmizí.

Kvůli sezení trpí i varlata, prostata a další orgány. Můžete si tak zadělat na:

 • poruchu produkce spermií
 • záněty a bolesti varlat
 • zvětšení a záněty prostaty
 • hemoroidy

TIP: Jako velice vhodná a příjemná prevence funguje masáž prostaty. Klikněte a naučte se ji.

Kromě erekce utrpí i záda

Dlouhé sezení má vliv nejen na erekci. Dopady jsou podobné jako při kouření. Poškozením trpí nejen přímo postižený sedací aparát a páteř, ale celý organismus.

U dlouhodobě sedících se zvyšuje se výskyt kardiovaskulárních onemocnění. Těmi jsou infarkt myokardu, nebo mozková příhoda.

Tráví li člověk sezením více jak 15 hodin denně, hrozí mu i předčasná smrt. Dle WHO je nečinnost čtvrtým největším zabijákem dospělých.

Pasivní poloha narušuje oběh lipázy. Ta pomáhá štěpit tuky v těle. Sezení tedy výrazně přispívá ke vzniku obezity a nabírání váhy. Mimochodem. Víte jak na sex při nadváze?

Vliv sezení a nečinnosti na svaly a páteř

Dlouhodobé sezení v jedné poloze vede k únavě kosterního svalstva. To má na starost správnou pozici páteře. Postiženy jsou i břišní svaly, které se zkracují. Dochází k atrofii hlubokých zádových svalů. Hrozí tak bolavá záda a další deformace.

V jaké kondici máte svá záda, zjistíte například pomocí Thomayerova testu pružnosti páteře. Čím lépe testování dopadne, tím lépe pro vaše zdraví i sexuální výkonnost.

Jídelníček pro sedavé zaměstnání

To co do svého těla dostáváme, velmi výrazně ovlivňuje celkovou kondici organismu. To se týká i zdraví vašeho penisu. Jaké jídlo tedy pro sedavé zaměstnání zvolit?

1.Ořechy

Jsou bohaté na omega 3 mastné kyseliny. Ty pomáhají bojovat se záněty. Navíc obsahují mononenasycené tuky, které pomáhají udržet váhu a brání vzniku pivního pupku.

2.Bobule

Maliny, ostružiny, borůvky, brusinky a další. Jsou považovány za superpotraviny. Obsahují flavonoidy, které pomáhají odhánět záněty a bojují proti volným radikálům. Jsou nabité vitamíny a minerály, které vytíženým lidem chybí.

3.Olivový olej

Konzumace velkého množství tohoto tuku je skvělý způsob ochrany zdraví. Brání vzniku srdeční choroby, které je se při sezení zvyšuje. Stejně jako ořechy je olivový olej bohatý na mononenasycené mastné kyseliny. Ty chrání srdce a zvyšují šance na dlouhý život. Také redukují záněty.

4. Česnek

Obsahuje účinnou látku zvanou alicin. Je to antioxidant, který působí proti vzniku srdeční choroby, snižuje cholesterol, bojuje se záněty a dokonce zlepšuje stav kostí

5. Avokádo

Nejen že je zdravé, ale také extrémně výživné. Obsahuje kyseliny bojující se záněty. Spolu se správnými tuky pomáhají udržovat zdravou váhu a udržet vás pas štíhlý a bez tuku.

Cvičení při sedavém zaměstnání

Ideální jsou cviky na posílení středu těla, která jsou skvělé pro zlepšení kondice svalů kosterního svalstva a získání celkové pohody. Pokud se bude muže ve svém těle dobře cítit, je daleko větší šance, že bez problému dosáhne erekce a spokojeného sexu. Mimoto bude mít v posteli daleko lepší kondici a vydrží déle. Dobrou inspirací na posílení středu těla lze najít v různých cvičebních programech (Pilates, workouty pro muže).

VIDEO: Posílení středu těla

Cviky na posílení pánevního dna

Fyzické cvičení je pouze jedním z faktorů pro lepší funkci erekce a penisu. Pokud je muž vystaven sedavému zaměstnání, ochabují také svaly pánevního dna. Ty mají na svědomí správnou funkci ejakulace, prožívání orgasmu také kvalitu erekce.

ČTĚTE TAKÉ: Podrobný návod Kegelova cvičení pro silné svaly pánevního dna.

Posila pevné erekce i u sedavé práce

Uvedené tipy jednoznačně pomohou podpořit správnou erekci. Nesejde na tom, zda má muž sedavou práci či nikoliv. Pro pojištění a záruku skvělé erekce je dobré kromě správné stravy zařadit i vhodné doplňky, aby penisu a varlatům nic důležité nechybělo.

Ty nejsilnější najdete v seznamu TOP 10 nejsilnějších prášku na erekci, kde se umístil i nový český doplněk PROERECTA.

 

rychla-dezinfekce-novosprayDůkladná dezinfekce by měla být ve zdravotnickém odvětví samozřejmostí. Ovšem nekvalitní dezinfekce může napáchat více škody než užitku. Proto se vyplatí pořídit si spolehlivou dezinfekci a dezinfekční prostředky.

Francouzská dezinfekce STÉRIDINE vyniká šíří svého záběru, ale také svou účinností. Likviduje totiž stále více patogenních mikroorganismů, aniž by vyvolávala nežádoucí alergické reakce a poškozovala životní prostředí. Sortiment dezinfekčních prostředků zahrnuje běžně používané přípravky pro plošnou dezinfekci, pro dezinfekci nástrojů, vody, odpadů atd. Ovšem za pozornost stojí zejména méně tradiční dezinfekční prostředky, které jsou však už nezbytnou součástí vybavení zdravotnických zařízení. Pojďme si je tedy krátce představit.

Dezinfekce otevřených ran

Dezinfekci určenou pro účinné ošetření akutních a chronických ran je možné aplikovat přímo do otevřené, krvácející rány. Dezinfekce ničí i rezistentní kmeny bakterií, kvasinky, viry i spory. Důležitá je však také skutečnost, že přípravek působí pouze na patogenní mikroorganismy, takže nedochází k nežádoucímu poškození okolní zdravé tkáně. V současné době jsou k dostání superoxidované roztoky k ošetření krvácejících ran, ale také dezinfekce na hnisající poranění.

Dezinfekce cirkulačních okruhů

U lékařských přístrojů je důležitá nejen vnější dezinfekce, ale vybraná medicínská zařízení vyžadují i vnitřní dekontaminaci. Pro dezinfekci nejrůznějších typů cirkulačních okruhů (chirurgických, hemodialyzačních, dýchacích, sacích) je určen speciální přípravek, který díky speciální formuli nejen důkladně dezinfikuje, ale také účinně rozpouští vápencové usazeniny.

Dezinfekce porézních nástrojů

Důkladná dezinfekce je nezbytná i v případě rotačních přístrojů, jako jsou frézy, brusné kotouče apod., které se používají zejména v ortopedii a stomatologii. Spolehlivá dezinfekce se díky speciální formuli vyznačuje výbornými mycími schopnostmi, neboť proniká i do pórů brusného materiálu.

Dezinfekce lůžkovin

Dezinfekce všech prostor a lékařských přístrojů je nesmírně důležitá, ale neméně podstatná je i dezinfekce a dekontaminace veškerého nemocničního prádla a lůžkovin. Zejména v případě kojeneckých ústavů a pediatrických oddělení je důraz na dokonale dezinfikované prádlo, které však nevyvolá nežádoucí alergické reakce. Dezinfekční přípravek prádlo nijak nepoškodí a nedojde ani k jeho odbarvení.

Univerzální i speciální dezinfekce na jednom místě

Zajímají vás nejnovější trendy v oblasti dezinfekce? Potom navštivte stránky szo.cz, kde na vás čeká široký sortiment kvalitních dezinfekčních a spolehlivých lékařských prostředků. Společnost KRÁSNÝ – zdravotnická technika, která se zabývá prodejem a servisem lékařské techniky už celých 18 let, je připravena pomoci vám s výběrem dezinfekce a lékařských přístrojů v souladu s vašimi požadavky.

PR článek

 

spánekSpánek a sny byly vždy předmětem mytologie a přisuzovala se jim mytická moc. Jeho kvalita a množství má vliv na naše zdraví i délku života. Nedopřejeme-li dlouhodobě našemu tělu dostatek odpočinku nebo je náš spánek nekvalitní, může to mít vliv na vznik kardiovaskulárních chorob a dalších nemocí. Jak dlouho bychom měli spát? Jaký vliv mají na klidný spánek elektronická média? A jak je to se spánkem na dovolené a při cestování?

Co je vlastně spánek a co se při něm odehrává?

Jedná se o stav organismu, kdy jsou sníženy reakce na vnější podněty, je omezena pohybová aktivita a mění se činnost většiny systémů, zejména v mozku. Během noci se střídají dva typy spánku podle mozkové aktivity, a sice spánek bez rychlých očních pohybů (NREM) a s rychlými pohyby očí (REM). NREM spánek se dělí na tři fáze. První nastáváezi spánkem a bděním, kdy můžeme reagovat se zpožděním na oslovení a udržet tělo vsedě. V druhé fázi už tělo v labilní poloze neudržíme. Nejpomalejší je mozková aktivita během třetí fáze NREM spánku. U REM spánku je aktivita výrazně vyšší.

Během REM spánku je mozková aktivita srovnatelná s bdělým stavem a zdají se nám sny, které mají emotivní, zážitkový nebo sexuální obsah,“ říká prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc., z Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK a dodává: „V NREM spánku převládají sny nezáživné a banální.“ Během celého spánku se NREM/REM fáze opakují třikrát až pětkrát.

Jaké poruchy spánku známe?

 • Nespavost
 • Poruchy dýchání ve spánku – spánková apnoe
 • Centrální hypersomnie – nemoci s nadměrnou spavostí, která vzniká bez ohledu na kvalitu a trvání nočního spánku
 • Poruchy cirkadiánního rytmu – nejčastěji se jedná o poruchu fázového posunu spánku, při níž má nemocný svoje biologické hodiny nastaveny na pozdní usínání a pozdní vstávání
 • Parasomnie – nežádoucí stavy vědomí, myšlení, pohybu a chování vyskytující se ve spánku nebo při probuzení (náměsíčnictví, noční děs, poruchy chování v REM spánku, kdy člověk v reakci na probíhající sen provádí pohyby)

Poruchy pohybu vázané na spánek, např. syndrom neklidných nohou (Willis-Ekbomova nemoc)

Příliš krátký spánek může znamenat i kratší život

Každý z nás má někdy tendenci zkracovat dobu svého spánku. Dle Americké akademie spánkové medicíny a Americké společnosti pro výzkum spánku však spánek kratší než 7 hodin zvyšuje u dospělého člověka riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, poruchy nálady, nehod a  kratší délky života. „Některé statistiky ukazují, že s kratším dožitím může být spojován i příliš dlouhý spánek, tedy delší než 9 hodin. Za normální dobu spánku považujeme 6 až 9 hodin,“ uvádí prof. Karel Šonka.

Delší spánek sám o sobě není škodlivý. Změny v jeho délce ale mohou u některých lidí vyvolat silné bolesti hlavy nebo až migrény. „Mladí lidé bývají schopni i po přiměřeně dlouhém nočním spánku spát hlubokým spánkem ještě i v dopoledních hodinách. Probuzení jim pak může připadat nepříjemné a je pro ně obtížné se dostat do plného intelektuálního tempa,“ popisuje prof. Karel Šonka.

Na kvalitu spánku mají vliv i elektronická média

Elektronická média mohou působit jako rušivý element, a tím nás připravit o klidné usínání.

„Svítící monitory i těch nejmenších zařízení vyzařují intenzivní světlo, které aktivuje hypotalamus, čímž spánku zabraňují. Proto pokud se chcete v klidu vyspat, nechte své mobily, tablety a počítače před spaním vypnuté,“ radí prof. Karel Šonka z Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.

Jak spát na cestách?

O dobrý spánek je potřeba dbát i na dovolené. Chystáte-li se tedy na podzimní dovolenou, zbystřete.

Na cestách do vzdálenějších destinací se potkáte s Jet Lagem, tedy jevem spojeným s rychlou změnou časového pásma. Projevuje se únavou, nevolí, nespavostí v noci a nevýkonností ve dne. „Citliví cestovatelé na sobě mohou Jet Lag zpozorovat již po překročení dvou časových pásem. Výraznější bývá při cestách na východ,“ vysvětluje prof. Šonka.

Zkušenosti s kvalitou spánku v novém prostředí mohou být různé. Někdo spí v cizím prostředí lépe než doma. Často však nové prostředí aktivuje myšlení, a tím brání klidnému usnutí. Pokud patříte k těm, kterým se na dovolené spí hůř, může vám pomoci dostatek přiměřeného pohybu během dne, střídmost v jídle a pití alkoholických a stimulačních nápojů.

O Všeobecné fakultní nemocnici v Praze

www.vfn.cz

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) představuje významné zdravotnické zařízení, patřící mezi největší nemocnice v ČR. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze poskytuje základní, specializovanou a zvláště specializovanou léčebnou, ošetřovatelskou, ambulantní a diagnostickou péči dětem i dospělým ve všech základních oborech. Zajišťuje také komplexní lékárenskou péči, včetně technologicky náročných příprav cytostatik nebo sterilních léčivých přípravků.

Kromě poskytování zdravotní péče je VFN hlavní výukovou základnou 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a současně jedním z nejvýznamnějších vědeckých pracovišť v oblasti léčebných a diagnostických metod v České republice. Nemocnice má nejdelší tradici akademické medicíny v ČR a od svého založení do současnosti je největším výzkumným medicínským pracovištěm v ČR.

 

PR článek

Ilustrační foto- zdroj: prozeny.blesk.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

RTK_Sestricka2. Mezinárodní job days pro zdravotnický a pečovatelský personál v Praze, které se uskuteční souběžně s 8. Mezinárodními job days lékařství a zdraví v termínu 21.-22.2016 v Praze, se již blíží.

Německé kliniky nabízí zdravotnickým a pečovatelským zaměstnancům jedinečné pracovní podmínky, které nemají obdoby. V Praze se představí ty nejlepší TOP kliniky a zdravotnická zařízení z Německa, které pro odborné návštěvníky akce rozvinou pomyslný červený koberec. Zastoupené nemocnice, které přijedou z Bavorska, Saska, Saska-Anhaltska, Durynska a jiných regionů, hledají právě VÁS!

Přijďte se informovat na vše, co Vás o práci v zahraničí zajímá. Žádné otázky nezůstanou bez odpovědi. Ptát se můžete přímo odpovědných osob a členů vedení pečovatelského úseku nemocnic, kteří se těší právě na VAŠI návštěvu! V rámci doprovodného programu této jedinečné akce se uskuteční velká tombola o výhry v celkové hodnotě 150 000 Kč (odborná literatura, pobytové vouchery).

Mezi nabízené výhody zaměstnání u zastoupených nemocnic patří například pracovní poměr na dobu neurčitou, pracovní doba zohledňující rodinný život zaměstnanců, náhradní volno za odpracované dny volna v rámci dobrovolných služeb, odměna odpovídající pozici a kvalifikaci, příplatky, interní a externí nabídka dalšího odborného vzdělávání a prohlubování kvalifikace s velkorysou podporou ze strany nemocnic, podnikové zabezpečení na stáří a spoluúčast zaměstnavatele, příspěvky na dopravu, odborné zaškolení, možnost rozvoje a osobního profilování v oblasti stacionární péče, možnosti sportovního vyžití, podpora prevence, částečné převzetí nákladů na stěhování, nabídka atraktivního bydlení, možnost převzetí stávajících finančních závazků za další vzdělávání a mnoho dalších. Bližší informace naleznete na facebookových stránkách: JOB DAYS LÉKAŘSTVÍ A ZDRAVÍ nebo webových stránkách www.agentura-rtk.cz

Pořadatel:
Agentura RTK International
www.agentura-rtk.cz

Místo konání:
Hotel NH Prague City
Mozartova 261/1 150 00 Praha
Stanice metra: Anděl

Otevírací doba:
Pátek 21.10.2016
10.00 – 18.00 hodin
Sobota 22.10.2016
10.00 – 16.00 hodin

Vstup zdarma!!!

Hledáte informace o lécích nebo potřebujete něco na bolest či alergii? Nepospíchejte hned do lékárny a raději se nejprve podívejte na Portál pro chytré pacienty, který vás může nasměrovat do nejvýhodnější lékárny ve městě.

lékárnaPortál pro chytré pacienty je dostupný na www.najdi-lekarnu.cz a obsahuje informace o všech lékárnách a všech obchodovaných lécích v České republice. Od jiných portálů s lékovou tématikou jej odlišují především informace o lécích bez doplatku a akční letáky lékáren.

Před nákupem léků je dobré vědět, že u každého léku je důležitý obsah účinné látky. (Pro některé lidi, např. pro alergiky, mohou být důležité i pomocné látky, jde však spíše o ojedinělé případy.) Další důležitou informací je, že léky se stejnou účinnou látkou se mohou jmenovat různě, protože je obvykle vyrábí několik výrobců. Např. běžný lék na alergii s účinnou látkou cetirizin se prodává pod obchodními názvy Analergin, Letizen, Zodac a Zyrtec. Pokud si nepamatujete všechny obchodní názvy vašeho léku, pomůže vám Portál pro chytré pacienty. Při vyhledávání se portál umí dívat i po jiných lécích se stejnou účinnou látkou a ve stejné lékové formě (např. tablety). Léky se stejnou účinnou látkou a ve stejné lékové formě jsou totiž považovány za zaměnitelné. Takové záměně se říká generická substituce a je při výdeji léků v lékárně běžná. Např. léky proti bolesti Ibuprofen a Paralen mají několik substitutů. Pokud by vás napadlo, že substituty mohou být nějak ošizené, jste vedle jako ta jedle. Každý registrovaný lék má totiž přesně dané složení a výrobce se od něj nesmí žádným způsobem odchýlit.

Informace o lécích můžete vyhledávat na www.najdi-lekarnu.cz/leky.jsp. V detailu ke každému léku najdete např. ekvivalentní léky (léky se stejným složením od jiného výrobce), příbalové letáky a informaci o ceně.

Kromě informací o lécích jsou k dispozici i informace o všech lékárnách (www.najdi-lekarnu.cz/lekarny.jsp) s jejich polohou a aktuálním akčním letákem. Můžete zde snadno a rychle zjistit, zda mezi užívanými léky nejsou lékové interakce a v diskuzním fóru  můžete pokládat dotazy lékárníkům.

www.najdi-lekarnu.cz

 

 

defekt rány

Kožní rána je ztráta či porušení kožního krytu v důsledku fyzikálního, mechanického nebo termického poškození či v důsledku patofyziologických poruch nebo jakékoli poškození anatomických nebo fyziologických funkcí tkáně.

Jednoduché kožní rány zasahují do pokožky, škáry a podkožního tuku. Komplikované rány naproti tomu pronikají hlouběji a poškozují důležité nervově-cévní svazky a orgány. Pokud rána proniká do tělní dutiny, označujeme ji jako penetrující, v opačném případě jako nepenetrující. Rány mohou vznikat působením vnějších, ale i vnitřních příčin nebo jejich kombinací:

Vnější – řezná, sečná, tržná, kousnutím, bodná, střelná, zhmožděná, popálenina, omrzlina, poleptání, rána z ozáření.

Vnitřní – cévní vředy dolních končetin (z postižení žil, tepen nebo obou typů cév), neuropatické vředy, proleženiny, rány při nádorových onemocněních, rány při infekčních chorobách (syfilis, tuberkulóza apod.), rána při imunitních poruchách (autoimunitní záněty cév).

Obecně lze příčiny vzniku chronických ran shrnout do tří základních oblastí:
– lokální poruchy výživy kůže
 lokálního působení tlaku, cévního poškození
– systémového onemocnění (infekčního, nádorového, krevního apod.).

Ke zhodnocení rány se používá několik základních ukazatelů: příčina vzniku a stáří rány, lokalizace, velikost, okraje, hloubka, vzhled spodiny, množství sekrece, bolestivost, přítomnost infekce, zápach, okolí rány, současná či minulá lokální terapie. Tyto informace mají význam kromě jiného i pro sledování procesu hojení a volbu optimálního způsobu léčby. Na našem pracovišti se používá vnitřní formulář pro hodnocení chronické rány, který obsahuje všechny tyto údaje.

Faktory ovlivňující hojení ran

Faktory, které mohou mít nezávisle na sobě negativní vliv na hojení, je možné rozdělit do dvou základních skupin: Lokální- porucha krevního zásobení, stáří rány, hloubka, velikost, lokalizace a spodina rány, stav okolních tkání (otok, trauma, macerace), působení tlaku, přítomnost infekce, nevhodné šicí materiály a technika šití, pohyb v ráně (aktivní a pasivní), cizí tělesa, teplota a pH. Celkové- stáří a celkový zdravotní stav (přidružená onemocnění), stav imunitního systému, anemie, ztráta krve, hromadění dusíkatých látek v organismu při poruše funkce ledvin, podvýživa a nedostatek bílkovin, dehydratace, nedostatek vitaminů a minerálních látek (Zn, Cu, Ca, Mn, Fe), vliv léků (kortikosteroidy), imobilita, psychický stav, spánek.

Fáze hojení akutních ran

1. Fáze exsudativní- první fáze začíná již v okamžiku vzniku poranění (tedy řezem skalpelu). Organismus na poranění reaguje odstartováním kaskády krevní srážlivosti. Zátky z krevních destiček a fibrin staví krvácení z drobných cév. Aktivované destičky zároveň uvolňují tkáňové působky (cytokiny) způsobující prvotní stažení cév. Další působení zánětu způsobí naopak rozšíření cév a změnu průchodnosti jejich stěny. Do poraněné tkáně putují imunitní buňky připravené čistit ránu od zbytků tkáně, případných bakterií a cizorodého materiálu.

2. Fáze proliferační- po několika málo dnech přechází rána v případě nekomplikovaného hojení do další fáze. Působky uvolněné z krevních destiček, bílých krvinek a dalších imunitních buněk stimulují poraněnou tkáň k hojení. V ráně se množí buňky produkující kolagen, který zajišťuje pevnější spojení okrajů rány. Tvoří se nové cévy, zajišťující průtok krve ránou.

3. Fáze diferenciační- konečná fáze hojení nastupuje přibližně 7. až 8. den. Povrch rány zarůstá kůží (epitelizuje se) a vyvíjí se jizva. Postupná přestavba a dozrávání jizvy probíhají ještě po dobu dalších 12 až 18 měsíců. Při správném přiblížení okrajů rány a nekomplikovaném hojení probíhá exsudativní i proliferační fáze nepozorovaně.

Základní zásady při ošetřování akutních ran:
– vyšetření rány s ohledem na způsob jejího vzniku, její lokalizaci, trvání, stav, s ohledem na možná průvodní zranění a s přihlédnutím k celkovému stavu organismu, hlubší rány vyžadují vždy chirurgickou revizi a ošetření,
– odstranění nekrotické tkáně, eliminace osídlení rány choroboplodnými zárodky,
– uzavření rány primárním nebo sekundárním stehem.

Fáze hojení chronických ran

V případě chronických ran probíhá hojení odlišně. Rány se zacelují výstavbou nové tkáně. Doba jejich hojení je dlouhá a ovlivněná rozsahem poškozené tkáně.

1. Fáze čištění- v první fázi hojení je třeba zajistit odloučení poškozených a odumřelých tkání v ráně. Léčba směřuje k podpoře samočisticích procesů v ráně v kombinaci s chirurgickým ošetřováním.

2. Fáze granulace- po vyčištění rány jsou vytvořeny podmínky pro růst a dělení nových buněk. Vzniká tzv. granulační tkáň.

3. Fáze epitelizace- v konečné fázi hojení rány dochází k dělení a pohybu kožních buněk. Z okrajů rány (nebo do defektu uměle aplikovaných ostrůvků kůže) přerůstá epitel a pokrývá granulační tkáň novotvořenou kůží.

Základní zásady při ošetřování chronických ran:
– zlepšení prokrvení poškozených tkání
– sanace spodiny rány
– podpora granulací
– uzavření rány – epitelizace

Léčba chronických ran

Léčba chronické rány se neomezuje pouze na vlastní defekt, ale vyžaduje komplexní přístup. Je třeba pečovat o celého člověka (holistický přístup), zaujmout profesionální přístup k hojení, respektovat fázi hojení rány, zajistit vlhké hojení rány, dbát na udržení/dosažení nejvyšší možné kvality života ošetřovaného, a to ve všech složkách, zvolit ekonomicky efektivní léčbu. Při převazech ran je nezbytné dodržovat zásady asepse, nepoškodit granulační či epitelizační tkáň, volit terapeutické obvazy podle stadia rány, obvazy pečlivě fixovat, ošetřování a léčbu dokumentovat. Ke zlepšení mikrocirkulace se v poslední době v rámci komplexní léčby o chronickou ránu stále více používá podpůrná léčba léky systémové enzymoterapie (Wobenzym). Při redukci chronických otoků se uplatňuje i jejich příznivý vliv na lymfatickou cirkulaci. Pokud jsou tyto přípravky podávány současně s ATB, mohou zlepšit jejich průnik do tkání (efekt vehikula).

Vlhká terapeutická krytí pracují na principu udržení rány v optimálně vlhkém prostředí. Díky tomu podporují granulaci a epitelizaci rány, udržují konstantní teplotu, odvádějí exsudát a netraumatizují ránu při převazech. Většina produktů vlhkého krytí chrání ránu před sekundární infekcí, eliminuje riziko macerace, zlepšuje stav spodiny rány a snižuje tím ekonomické náklady na léčbu těchto ran.

WoundEx

Po mnoho let neléčené bércové vředy a jiné kožní defekty, vnímané jako přirozená součást stáří, to je jeden ze znaků malé vyspělosti země. Naše republika se ale snaží zařadit spíše mezi ty vyspělejší země. Zdálo by se, že v dnešní době, kdy jsou známy a vyzkoušeny takové druhy hojení problematických a chronických ran, jako je vlhká terapie, již lékaři a ošetřovatelé tzv. tradiční způsob hojení gázou nepoužívají. Přiložením suché gázy na ránu a při její výměně, která je prováděna mnohem častěji než u prostředků vlhké terapie, jsou totiž vždy znovu strženy nové ostrůvky kůže. Tím se léčba vrací o krok zpět a prodlužuje se.

Bohužel, tradiční léčba se doposud používá. V České republice existuje stále obrovské množství lékařů používajících zastaralou a prokazatelně méně funkční suchou terapii, ať již z důvodů nedostatečné informovanosti o vlhké metodě hojení nebo proto, že jsou i přes existenci velkého množství vypracovaných mezinárodních studií o ekonomičnosti vlhké terapie přesvědčeni, že vlhké hojení ran je drahé. Současné hojení ran zná mnoho typů vlhkého krytí. Všechny tyto druhy vlhké terapie, ačkoliv se mezi sebou liší v mechanismu účinku i kvalitě provedení, mají jedno společné – zpravidla ránu úspěšně vyléčí.

Společnost BATIST Medical a. s., poskytuje unikátní biokeramický prostředek k ošetření špatně se hojících chronických a akutních ranWoundEx®.

Jediný prostředek k vlhkému hojení ran na bázi zeolit–jodového komplexu na trhu – biokeramické polštářky s nepřilnavým povrchem.

Již v šedesátých letech 20. století bylo prokázáno, že rána, která se hojí ve vlhkém prostředí, má až o 40 % kratší dobu hojení ve srovnání s krytím suchým obvazem. Tekutina, kterou rána vylučuje, obsahuje řadu růstových faktorů a výživných látek, které přispívají k úspěšnému hojení.

WoundEx®…pomáhá léčit

• bércové vředy • dekubity • kožní defekty u diabetiků a onkologických pacientů • popáleniny • rány povleklé, exudující, infikované • pooperační rány • chirurgické rány • traumatické rány • odřeniny • kousnutí • apod.

fáze

Navzdory tomu, že má u nás každý plátce zdravotního pojištění ze zákona nárok také na prostředky pro hojení vlhkou terapií (poukaz schvaluje revizní lékař), je zarážející, že drtivá většina chronických ran je „léčena“ zastaralou a ve vyspělých státech již zavrhovanou suchou metodou s použitím gázy v kombinaci s nejrůznějšími mastmi a chemickými prostředky. Výjimkou nejsou ani případy, kdy je pacient několik let bezúspěšně léčen suchou, bolestivou terapií a po výměně za vlhkou terapii u něj dojde k uzdravení během několika málo týdnů nebo měsíců. Velkým nedostatkem v našich zeměpisných šířkách je také fakt, že se mnohdy lidé trpící nějakým kožním defektem ani nedostaví k lékaři, neboť mají pocit, že jejich zdravotní stav je neřešitelný. Nemusí tomu tak být. Je třeba pouze zvyšovat celkové povědomí a vzdělání o vlhkém hojení ran na straně lékařů a ochotu řešit svůj zdravotní stav na straně pacientů. Nespokojte se s nižší kvalitou života, kterou s sebou chronická rána nese. Informujte se o možnostech léčby ran a vyberte si pro Vás to nejlepší řešení.

www.woundex.cz

jednorázové operační sety Jedním z významných rizik pro pacienty, kteří podstupují operační zákrok nebo pobývají ve zdravotnických zařízeních, jsou infekce získané v souvislosti s pobytem ve zdravotnickém zařízení, tj. nozokomiální infekce. Samotný název pochází z řeckého výrazu pro nemocnici nosokomeion, a mluvíme tedy o tzv. nemocničních nákazách.

         Základním předpokladem prevence nozokomiálních nákaz na operačních sálech je dodržování bariérových ošetřovacích technik, dostatečně nastavené postupy sledování, vyhodnocování včetně příslušných opatření v okamžiku zjištění infekcí, proškolení a následné dodržování adekvátních zdravotnických prostředků. K těm můžeme přiřadit i používání vhodných zdravotnických prostředků při perioperační přípravě pacienta na operační výkon. Společnost BATIST vychází vstříc zdravotnickým profesionálům komplexním přístupem k problematice infekcí a nabízí špičkové jednorázové materiály- jednorázové sety a roušky. Dodržováním daných perioperačních zásad můžeme přispět k úspěšnému vyléčení pacientů a nezvyšování přímých a nepřímých nákladů na ošetřovatelskou i lékařskou péči.

roušky V současné době je téma volby rouškovacích materiálů pro chirurgické obory velmi aktuální. Důvodů je více. Mezi nejdůležitější patří především tlak na zvyšování komfortu a bezpečí pacienta, legislativa platná v rámci Evropské unie a sledování ekonomických ukazatelů.

Dalším nezanedbatelným důvodem je snaha snižovat výskyt pooperačních infekcí, které řadíme mezi nozokomiální nákazy. Jde o jeden z indikátorů kvality péče poskytované zdravotnickým zařízením. Tyto infekce nejen zvyšují finanční náročnost léčby a znehodnocují efekt operačního výkonu, ale mohou také ohrozit život pacienta.

         Na vznik infekce má vliv mnoho faktorů. Patří k nim věk pacienta, jeho obranyschopnost, charakter operačního výkonu. Zvýšené riziko nesou výkony s použitím implantátů v cévní chirurgii, ortopedii nebo operace na orgánech primárně osídlených mikroorganismy, např. tlustém střevu. Profylaxe infekce závisí v těchto případech na důkladné předoperační přípravě pacienta. K přenosu infekce může dojít i v průběhu operace. Zdrojem mikroorganismů může být sám pacient (endogenní původ), tak i personál (exogenní původ).

         Je všeobecně známo, že lidské tělo je osídleno velkým množstvím mikroorganismů, které při nedodržení režimových opatření mohou způsobit nežádoucí komplikace. Tyto mikroorganismy se nacházejí na kůži, ve vlasech, v nose i v krku. Jak ukazují některé studie, více než polovina pooperačních infekcí je způsobena mikroorganismy, které se nacházejí na lidské kůži. Bakterie nejsou pouze na jejím povrchu, ale i v hlubokých strukturách, a pocením se dostávají na povrch. Z každého člověka rovněž nepřetržitě odpadávají drobné šupinky zevní vrstvy kůže. Během chůze tak může zdravý člověk do vzduchu uvolnit velké množství těchto šupinek, které nesou bakterie. Vzduchem přenášené šupinky mohou ránu kontaminovat přímo nebo prostřednictvím nástrojů či předmětů, se kterými přichází do kontaktu.

      

  Rozptylu šupinek kůže, ale i šíření mikroorganismů z nosu a krku personálu brání používání rouškovacích systémů a ochranných operačních oděvů v čistých prostorech, at už sterilních, či nesterilních, a to z vhodných materiálů. Textilie, které mají pory větší než 80um, nemohou jejich šíření zabránit. Je to jedno z mnoha preventivních opatření, která jsou zaměřena na cestu přenosu nákaz. rouškování

Rouškovací systémy

         Aby sterilní rouškovací systémy splnily očekávané požadavky, tj. zabránily kontaminaci rány mikroorganismy z okolních oblastí těla pacienta, musí mít určité vlastnosti. Operační roušky by měly mít schopnost izolovat operační pole od ostatních oblastí prostřednictvím adhezivních okrajů, které brání jejich pohybu. Měly by mít dobrou absorpční schopnost, rovněž by měly vytvářet  bariéru pro mikroorganismy a tekutiny. Dalšími požadovanými vlastnostmi je minimální prašnost a pevnost v tahu za sucha i za mokra.Požadované vlastnosti operačních roušek a operačních plášťů jsou stanoveny normou ČSN EN 13 795 a jsou závazné pro jejich výrobce i zpracovatele.

         V současné době jsou na trhu dva typy rouškovacích systémů, které vyhovují platné legislativě.

Jednorázové rouškování

         Jednorázové rouškování je používáno ke krytí pacienta či předmětů a brání přenosu mikroorganismů během operačních výkonů. Výrobcem je určeno k jednomu použití, po kterém je následně zlikvidováno. Kromě vlastností, jako jsou nepropustnost pro tekutiny a choroboplodné zárodky či dobrá absorpce, se tyto netkané textilie vyznačují antistatickou úpravou a bezprašností, což jsou vlastnosti chránící elektronické přístroje. Na operačních sálech se nejčastěji využívá dvouvrstvá či trojvrstvá varianta. Dvouvrstvý materiál je používán na kratší, standardní operace nenáročné na tekutiny. Je tvořen polyetylenovou folií tvořící bariéru proti průniku tekutin a povrchovou vrstvou, netkanou polypropylenovou textilií, která má absorpční vlastnosti. Třívrstvá varianta je doplněna povrchovou vrstvou z netkané textilie z viskózy, která má zvýšené savé vlastnosti a využívá se pro k náročným a dlouhým operacím s únikem velkého množství tekutin. Jednorázové rouškovací systémy jsou kompletovány v základním provedení nebo podle požadavků jednotlivých pracovišť či chirurgických oborů.

         Jednotlivé sady mohou obsahovat povlaky na instrumentační stolky, operační pláště, operační roušky, fixační pásky, kapsy, návleky na končetiny, obvazový materiál. Vše je připravováno v biologicky nekontaminovaném prostředí a přichází již od výrobce sterilně a účelně zabalené, vyhovující tzv.bezpodávkovému systému s minimálními požadavky na manipulaci.

Rouškovací systémy z mikrovlákna či trilaminátu

         Druhou variantou jsou rouškovací systémy určené k opakovanému použití. Jde o rouškovací systémy z mikrovlákna či trilaminátu. Tyto materiály mají srovnatelné vlastnosti splňující požadavky dané evropskou normou ČSN EN 13 795. I v tomto případě mohou být sady roušek dodávány podle specifických požadavků odběratele. Tento systém klade zvýšené nároky na technické vybavení prádelny, kvalitu jejího zařízení i na zpracování na oddělení centrální sterilizace.

         Rozhodnutí, který ze systémů je pro konkrétní zdravotnické zařízení výhodnější, je na jeho managementu. Každý ze systémů má svá pro i proti.

         V minulosti používané bavlněné rouškování nemůže dnešním výrobkům svými vlastnostmi konkurovat, ať již v v nárocích na bezpečnost, nebo na komfort pacienta. Náročná kritéria daná uvedenou normou řadí roušky z bavlny k naprosto nevhodným a rizikovým materiálům v ošetřovatelské perioperační péči. Z pohledu normy nemohou být již pro invazivní výkony používány.

Riziko infekce lze úspěšně omezit používáním vhodných jednorázových pomůcek, jako například operačního krytí, oblečení, operačních rukavic. Operační materiál zásadním způsobem zvyšuje bezpečnost pacienta i personálu. Pro operační sály jsou určeny tzv. Jednorázové operační sety Evercare, tedy sady  jednorázového operačního oblečení a jednorázových operačních roušek, v setu vyskytují nejrůznější doplňky a další zdravotnický materiál potřebný pro daný výkon. Možnost volby obsahu jednotlivých sad přináší řadu výhod včetně usnadnění práce instrumentářek, zrychlení a zjednodušení procesu přípravy na daný zákrok.

 

rukavice vyšetřovací

Ruce jsou nejen nejdůležitějším nástrojem ve zdravotnictví, ale také nejčastějším zdrojem infekce. Jednorázové vyšetřovací a ochranné rukavice pomáhají chránit zdravotníky v každém zdravotnickém prostředí. Používání rukavic snižuje nebezpečí kontaminace rukou tělními tekutinami a nebezpečí šíření mikrobů do okolního prostředí, jejich přenos ze zdravotníků na pacienty a naopak, ale i z jednoho pacienta na druhého.

V posledních letech získaly v řadách zdravotníků popularitu nové typy zdravotnických rukavic. Dostávají se k nám rukavice fialové, červené či tmavě modré. Právě tyto barvy nejsou u vyšetřovacích rukavic vůbec vhodné. Z hlediska použití je v nich velký rozdíl a zdravotník by měl jejich používáním nejen chránit pacienta, ale především i sám sebe. Jak si má sestra v nemocnici vybrat vhodné vyšetřovací rukavice? Správné barevné rozlišení přinášejí firmy, které se výrobou nebo distribucí rukavic zabývají dlouhá léta. Dodávají kvalitní rukavice a jsou schopny výrobek doložit studiemi. Na vyšetřovací rukavici musí být při vyšetřování pacienta vidět krev a ostatní tělní tekutiny, proto musí mít světlou barvu. Ale např. fialová barva se používá u rukavic extra silných, které jsou určeny pro práci na infekční klinice a emergency, kde musíme mít jistotu, že bereme správnou rukavici, která je k tomuto účelu určena a stoprocentně zdravotníka ochrání. Je vhodné je používat i pro práci s cytostatiky.

Z dlouholeté praxe a doporučení přímo od zdravotníků, používají velké firmy tyto barvy:

·         Latexové rukavice přírodní barva- rukavice od všech výrobců jsou typické a stejné barvy

·         Nitrilové rukavice světle šedivé

·         Vinylové rukavice průhledná barva- rukavice od všech výrobců jsou typické a stejné barvy

Dvě nejdůležitější vlastnosti zdravotnických rukavic jsou ochranná bariéra a obsah alergenů.

Dalšími důležitými faktory, které je nutno u zdravotnických rukavic brát v úvahu, jsou pevnost a trvanlivost, pružnost, odolnost proti proděravění, přizpůsobivost a pohodlnost, chemická odolnost, a konečně ekonomická výhodnost. Zdravotnické rukavice musejí vytvářet souvislou a odolnou vrstvu materiálu mezi rukama zdravotníka a tělesnými tekutinami, tkáněmi či potenciálně infekčním materiálem. Tato vrstva musí být pružná, nesmí mít otvory, trhliny, praskliny a musí být dostatečně odolná proti poškození během normálního používání.

Rozdíly vlastností rukavic vyrobených z různých materiálů

 • Vinylové rukavice se mohou používat jen ojediněle a jako levná alternativa latexových rukavic pro krátké výkony, při nichž nedochází ke styku s krví a jinými tělními tekutinami, nebo potenciálně infekčním materiálem (úprava lůžka, příprava léků, příprava jídel apod.). Vinyl je nejslabší z rukavicových materiálů a má tendenci k snadnému porušení a propíchnutí ostrými předměty. Pevnost v tahu je velmi nízká, pružnost velmi omezená a liší se mezi jednotlivými značkami.
 • Latexové rukavice jsou vhodné pro běžné použití a jsou doporučovány jako první volba pro bariérovou ochranu ve zdravotnickém prostředí (vyjma jedinců alergických na latexové proteiny). Výchozí surovinou je kaučukové mléko. Latex zůstává „zlatým standardem“ pro ochranu rukou díky své pevnosti, prokázané bariérové ochraně, pružnosti a pohodlnosti. Jejich cena se však odvíjí od neustálého zvyšování ceny surového latexu a stále stoupá.
 • Nitrilové rukavice jsou pevnější než latexové a poskytují vynikající ochranu proti prosáknutí krve a jiných tekutin potenciálně ohrožujících zdraví. Nitril neobsahuje latexové proteiny, může však obsahovat různé chemické přísady. Je pevný a jeho odolnost proti propíchnutí je nejlepší ve srovnání s latexem a jinými filmy rukavic. Poddajnost je velmi dobrá. Je termolabilní a již po několika minutách nošení se tvarově přizpůsobí ruce uživatele.

Na co nezapomínat při používání rukavic:

1.      Rukavice navlékat až po dokonalém zaschnutí dezinfekčního přípravku.

2.      Jeden pár rukavic nelze používat pro péči o více než jednoho pacienta.

3.      Rukavice používat pouze v indikovaných případech, jinak se stávají významným rizikem   pro přenos mikroorganizmů.

4.      Jednorázové rukavice svlékat ihned po činnosti, pro kterou byly použity.

5.      Použité rukavice je třeba likvidovat jako nebezpečný odpad ze zdravotnických zařízení.

6.      Poškozené rukavice se nesmí používat.

7.      Rukavice neposkytují kompletní ochranu proti kontaminaci rukou, proto je po sejmutí rukavic vždy nutné provést mytí rukou nebo hygienickou dezinfekci rukou podle indikací.

8.      Používání rukavic nenahrazuje nutnost provádět hygienu rukou.

Ve zdravotnických zařízeních se často používá jeden druh vyšetřovacích rukavic na veškeré činnosti. Vzhledem k rozdílné propustnosti materiálu je třeba znát kde a jaké rukavice používat. Každý materiál na výrobu rukavic poskytuje jedinečné výhody, ale současně každý přichází s určitými kompromisy na úrovni bariérové ochrany, komfortu a ekonomiky. Žádný druh rukavice nepředstavuje ideální řešení pro všechny oblasti použití, proto nejlepší volbou je přizpůsobit kvalitu potřebám.

Parametry vyšetřovacích rukavic

 

Činnost

Materiál

Ochrana proti chemickým látkám

Ochrana proti biologickému materiálu

Prevence vzniku alergie na latex

Syntetický materiál při alergii na latex

Kontakt s biologickým materiálem (odběry krve a  biologického materiálu, převazy)

latex

dobrá

výborná

ne

ne

Kontakt s pacientem bez biolog. materiálu

nitril 6N

výborná

dobrá

ano

ano

Práce s infekčním materiálem

nitril 9N

výborná

dobrá

ano

ano

Manipulace s jídlem, léky, atd.

vinyl

nedostatečná

nedostatečná

 

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
 • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...