… o všem, co vás zajímá

Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD), jehož programem je soustavně budovat funkční databázi dobrovolných dárců kostní dřeně a jejím prostřednictvím pomáhat uskutečňovat nepříbuzenské transplantace dřeně maximálnímu počtu nemocných, dosáhl k 15. říjnu 2015 počtu 60 000 zaregistrovaných dobrovolníků. 60 000. potenciálním dárcem je muž, který se zaregistroval v Dárcovském centru v Olomouci.

kostní dřenČNRDD má jako jediný registr dárců kostní dřeně ze zemí střední a východní Evropy světovou akreditaci WMDA v nejvyšší možné kategorii „Full accreditation“ již od roku 2005, v pravidelných intervalech 4 let znovu obhajovanou. Akreditace (poslední znovuobhájení v říjnu 2014) je důkazem, že ČNRDD poskytuje služby, které mají garantovanou kvalitu podle nejpřísnějších mezinárodních standardů.

 
Poslání ČNRDD:

Český národní registr dárců dřeně

je seznam dobrovolníků, kteří jsou ochotni darovat v případě potřeby nepatrnou část svých krvetvorných buněk k záchranné transplantaci kostní dřeně. A to anonymně komukoliv, kdo by tuto pomoc potřeboval, bez ohledu na jeho věk, pohlaví, národnost anebo vyznání.

Dárcovství dřeně je považováno za nejvyšší dar člověka člověku, a proto je v České republice, stejně jako na celém světě bezplatné.

Český národní registr dárců dřeně byl založen jako jedna z aktivit Nadace pro transplantace kostní dřeně v roce 1992 z podnětu rodin nemocných s těžkými hemato-onkologickými onemocněními.

ČNRDD zajišťuje:

  • Osvětu a získávání dobrovolníků, ochotných darovat své krvetvorné buňky anonymně komukoliv z potřebných nemocných.
  • Vyšetřování transplantačních znaků registrovaných dobrovolníků a udržování jejich počítačové databáze, napojené na databáze dárců v ostatních zemích světa.
  • Průběžné vyhledávání možných dárců krvetvorných buněk pro konkrétní pacienty v ČR i v zahraničí, a to z databáze vlastní i z databází jiných registrů.
  • Výběr nejvhodnějších dárců pro konkrétní pacienty na základě dalších zpřesňujících vyšetření.
  • Prověření způsobilosti k darování a bezpečnosti odběru u vybraných dobrovolníků.
  • Organizaci všech kroků, spojených s odběry krvetvorných buněk vybraných dárců a s transportem odebraných štěpů za pacienty na příslušná transplantační pracoviště.
  • Dohled nad zdravotním stavem dárců ČNRDD po odběru.
  • Shromažďování dat o provedených odběrech i transplantacích a jejich analýzu za účelem dalšího vývoje optimálních pracovních postupů a výzkumu transplantačních strategií v ČR i v mezinárodním kontextu.

 

tz

 

 

 

 

 

Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) dosáhl počtu 60 000 zaregistrovaných potenciálních dárců kostní dřeně
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...